Ekorodzice

Dlaczego warto zainteresować się budownictwem energooszczędnym?

Autor: Eko Jeż 2019.11.30, 17:02

Świadomość dotycząca korzyści, jakie dają domy energooszczędne, jest w Polsce coraz większa, jednak wciąż niewystarczająca. Tymczasem budownictwo energooszczędne nie tylko pozwoli Ci zamieszkać w domu niosącym rokrocznie ogromne oszczędności, ale też komfortowym i funkcjonalnym. Z czego to wynika?

Dom energooszczędny, czyli szereg korzyści dla każdego z nas

Podstawową zaletą domu energooszczędnego jest jego roczne zapotrzebowanie na energię, które nie przekracza 70 kWh/m2. Oznacza to o wiele niższy koszt eksploatacji takiego budynku w stosunku do tradycyjnego – zarówno jeżeli chodzi o jego ogrzewanie, jak również zużycie energii elektrycznej czy wody. Budownictwo energooszczędne wymaga 3-5 razy mniejszego zapotrzebowania na energię, zapewniając przy tym wysoki komfort domownikom – np. dzięki zastosowaniu nowoczesnej wentylacji, doskonałym parametrom cieplnym okien czy drzwi albo skutecznej izolacji – nie tylko cieplnej, ale również akustycznej.

Dom energooszczędny to jednak nie tylko zmniejszenie kosztów eksploatacji i większy komfort, ale również rozwiązanie proekologiczne. Zastosowane materiały i rozwiązania nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co jest (a przynajmniej powinno być) istotne dla każdego z nas.

Co decyduje o tym, że dom jest energooszczędny?

  • Zastosowanie materiałów o doskonałych parametrach i nowoczesnych rozwiązań, np. z dziedziny izolacji budynków.
  • Specjalistyczne instalacje, pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy, jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
  • Profesjonalne wykonanie, obejmujące np. dokładne eliminowanie mostków termicznych.

Co nas powstrzymuje?

Skoro budownictwo energooszczędne daje tyle korzyści i możliwości, dlaczego w naszym kraju wciąż tego rodzaju domów stawia się mniej niż w innych europejskich państwach? Wynika to z przeświadczenia, że budowa takiego domu okaże się o wiele bardziej kosztowna, niż tradycyjnego budynku. Tymczasem cena, jaką zapłacisz, będzie zaledwie o kilka procent wyższa – wynika to z rozwoju technologii oraz tego, że nie musisz inwestować w najdroższe rozwiązania, by cieszyć się komfortem i funkcjonalnością swojego wymarzonego domu.

Dodatkowo inwestycja w taki budynek nie tylko w znacznym stopniu się zwróci, ale również jego sprzedaż okaże się o wiele bardziej korzystna – ceny rynkowe domów energooszczędnych są o wiele wyższe niż tych, które zostały wybudowane metodą tradycyjną.

Często inwestorzy obawiają się także tym, że nie będą w stanie znaleźć ekipy budowlanej, która będzie potrafiła sprostać budowie domu w standardzie energooszczędnym. Warto jednak poszukać w Internecie serwisów, które udostępniają opinie o fachowcach, np. Fixly.pl

Świetlana przyszłość budownictwa energooszczędnego

Jak się okazuje, dom energooszczędny nie jest szczytowym dokonaniem technologicznym i coraz częściej powstają jeszcze bardziej optymalne rozwiązania. Ostatnimi czasy popularnością cieszą się np. domy pasywne, w których zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 15 kWh/m2, a eksperci są zdania, że za kilkanaście lat standardem mogą stać się domu zeroenergetyczne, a nawet takie, które przynoszą nadwyżki energii.


Przeczytaj także:

Bezpieczne schody dla dziecka

Bezpieczne schody dla dziecka

Urządzając pokoik dla dziecka zwracamy uwagę, by wszelkie sprzęty i materiały użyte do remontu były nie tylko modne i ładne, ale również zdrowe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele szkodliwych substancji znajduje się w tego typu... więcej »
Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Dom energooszczędny charakteryzuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Dzięki temu jest znacznie tańszy w utrzymaniu oraz przyjazny dla człowieka i środowiska. Co sprawia, że dom jest energooszczędny?... więcej »
7 sposobów na oszczędzanie wody

7 sposobów na oszczędzanie wody

Ponad miliard osób na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jak zapowiadają prognozy w 2030 roku Europejczycy będą mieli poważny problem z wodą pitną... Podpowiadamy jak oszczędzać wodę w 7 prostych krokach. ... więcej »
Jak prowadzić kampanię reklamową w sposób zrównoważony?

Jak prowadzić kampanię reklamową w sposób zrównoważony?

Ogromną część budżetu każdego przedsiębiorstwa przeznaczamy na prowadzenie działań marketingowych, których zadaniem jest wypromowanie i skuteczna sprzedaż naszego produktu lub usługi. Z jednej strony sieć daje nam w tym obszarze niesamowite... więcej »
Ecodriving: 12 przykazań ekokierowcy

Ecodriving: 12 przykazań ekokierowcy

Eco-driver i eco-driving, czyli: Jak jeździć EKO – zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie – oszczędzając do 30% na paliwie? Co warto sprawdzić i o czym pamiętać podczas jazdy samochodem? Specjalnie dla Was stworzyliśmy 12 przykazań... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne