Ekorodzice

Jak rozpoznać rodzaj cery?

Autor: Marta Tyszko 2014.02.26, 12:29
Rozpoznanie rodzaju cery jest pierwszym i podstawowym krokiem do wybrania odpowiedniej pielęgnacji, która będzie wspomagała naturalne fizjologiczne procesy skóry. Właściwa pielęgnacja i odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne pozwalają dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. 

Wyróżnia się 4 główne rodzaje cery. Każdemu z nich mogą towarzyszyć dodatkowe problemy i wymagania.

fot. Jak rozpoznać rodzaj cery?

Rodzaj cery najefektywniej określimy poprzez obserwację stanu cery w trzech sytuacjach: 
  1. Po umyciu twarzy (z zastosowaniem wody i środka myjącego, tj. mydła lub żelu)
  2. Przed i po wieczornym demakijażu
  3. Po aplikacji tłustego kremu bądź oleju

Dodatkowych informacji o skórze dostarczy nam sposób, w jaki skóra reaguje na zmieniające się warunki środowiskowe:

  • klimatyzacja
  • ogrzewanie
  • zmiany temperatury
  • wiatr
  • nasłonecznienie

Obserwacja stanu cery w wymienionych sytuacjach pozwoli nam powodzeniem z określić, z jakim typem cery mamy do czynienia. 

RODZAJE CERY

Cera normalna ma zdrowy koloryt bez przebarwień, jest miękka i gładka. Po umyciu wodą z mydłem nie występuje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia czy podrażnienia. Wieczorem cera normalna wciąż pozostaje w optymalnym stopniu nawilżona i natłuszczona (nie błyszczy się ani nie łuszczy). Demakijaż nie powoduje nieprzyjemnych doznań – skóra nadal pozostaje w dobrej kondycji. Cera normalna dobrze znosi też aplikację tłustych kremów. Niestety ten rodzaj cery występuje niemalże wyłącznie u dzieci przed okresem nastoletnim.

Cera tłusta zazwyczaj nadmiernie błyszczy się nawet po umyciu wodą ze środkiem myjącym, a także po wykonaniu demakijażu. Jest to spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Aplikacja tłustego kosmetyku powoduje uczucie dyskomfortu. Cera tłusta ma tendencje do trądziku, widoczne są rozszerzone pory i niemalże stale pojawiają się wypryski. Cera, której towarzyszy nadczynność gruczołów łojowych jest odporna na procesy starzenia się skóry, dobrze znosi gwałtowne zmiany czynników środowiskowych i nie reaguje negatywnie na zmiany temperatury (jedynie słońce może powodować wzmożony łojotok). 

Cera sucha, w przeciwieństwie do tłustej, cechuje się przede wszystkim zbyt niską ilością gruczołów, które nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej warstwy lipidowej, tworzącej naturalną warstwę ochronną i zapobiegającej utracie wody przez skórę. W związku z tym cera szybko traci elastyczność oraz naturalny żywy koloryt i jest bardzo podatna na procesy starzenia. Cera sucha wymaga szczególnej pielęgnacji i intensywnego nawilżania, dzięki którym zachowa uczucie komfortu. Mycie wodą z mydłem powoduje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Wieczorem skóra zaczyna łuszczyć się z powodu utraty wody i bardzo szybko wchłania mleczko do demakijażu, po czym znów pojawia się uczucie ściągnięcia i przesuszenia. Użycie tłustego kremu sprawia, że cera jest dobrze nawilżona i gładka. Wszelkie zmiany atmosferyczne (ogrzewanie, klimatyzacja, zmiany temperatury) sprawiają, że skóra traci wodę, staje się zaczerwieniona, podrażniona i łuszczy się. 

Cera mieszana jest problematyczna pod względem doboru odpowiedniej pielęgnacji, jednak jest to typ cery, który występuje u największej liczby osób. Istotą cery mieszanej jest to, że na skórze twarzy występuje zazwyczaj cera sucha w okolicach policzków i skroni oraz cera tłusta w tzw. strefie T (na linii czoła, nosa i brody). Skóra w poszczególnych rejonach zachowuje się w sposób właściwy dla określonego typu cery, który na niej występuje. 


Przeczytaj także:

Rozkwitnij na wiosnę

Rozkwitnij na wiosnę

Czy tylko skóra niemowlaka może być gładka, jędrna i mieć brzoskwiniowy kolor? Niekoniecznie. Jednak trzeba włożyć sporo wysiłku, żeby zostać właścicielem odpowiednio zadbanej i nawilżonej skóry. Zwłaszcza, że każda część naszego... więcej »
Domowy odkażacz rąk

Domowy odkażacz rąk

Nadużywanie preparatów do odkażania rąk jest szkodliwe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie te kupowane w sklepach mają toksyczny skład. Jednak na wyjazdach, kiedy nie mamy dostępu do wody i mydła, taki kosmetyk jest niezastąpiony!... więcej »
Wpływ diety na zaostrzenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Wpływ diety na zaostrzenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą chorobą przewlekłą, która powoduje dyskomfort w wielu sferach życia, obniża jego jakość. Przyczynia się do tego głównie obecność świądu, który negatywnie wpływa między innymi na nastrój... więcej »
Peeling cukrowy

Peeling cukrowy

Przepis na cudowny peeling SPA jest jednym z najbardziej popularnych kosmetyków domowych. Składa się zaledwie z kilku składników, a przygotowanie go nie jest pracochłonnym procesem. Kto jeszcze nie próbował cukrowego peelingu, ma szansę nadrobić... więcej »
Domowa pasta do zębów

Domowa pasta do zębów

Naturalna pielęgnacja zębów bez użycia chemicznych preparatów? Dlaczego nie! Zdradzimy Wam skuteczny sposób na zdrowy uśmiech. Jak się zaraz sami przekonacie, przepis na domową pastę do zębów wcale nie jest skomplikowany. Do dzieła! ... więcej »


Najnowsze na blogach

Prowadzi sklep gaj-oliwny.pl i promuje ideę zdrowej pielęgnacji wspierającej fizjologiczne funkcje skóry. Filozof i mama małej dziewczynki. Od kilku lat swym urokiem urzekają ją kosmetyki naturalne, szczególnie mydła wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi recepturami (syryjskie mydła z Aleppo, czarne mydło savon noir, czarne mydło afrykańskie, mydła marsylskie, kreteńskie i libańskie). Zwolenniczka "zielonej" pielęgnacji opartej o organiczne składniki. Wyznawczyni minimalistycznych rozwiązań kosmetycznych. Uwielbia oleje (kokosowy, migdałowy, z róży rdzawej, jojoba, z czarnuszki) i nie wyobraża sobie życia bez glinki ghassoul. Eksperymentuje z surowcami, wyrabiając z prostych receptur znakomite kosmetyki ekologiczne. Eliminuje chemikalia w swoim otoczeniu, docenia BIO, FairTrade oraz slow. Nawołuje, aby szukać rozwiązań wewnątrz Natury i czerpać z dóbr, które nam oferuje. Profil Marta Tyszko na google+
Zobacz wszystkie »
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne