Ekorodzice

Najczęstsze wady stóp u dzieci i dorosłych

Autor: wrzoch 2019.12.27, 21:10

Na wady stóp narażone są różne grupy, między innymi sportowcy, kobiety chodzące w butach na wysokich obcasach oraz osoby otyłe, często przebywające w pozycji stojącej oraz cierpiące na schorzenia mięśni. Które wady stóp najczęściej dotykają osoby dorosłe, a które dzieci?

Wady stóp u dzieci 

Wśród dzieci wady stóp najczęściej rozwijają się w następstwie dużych dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego a ich obciążeniem. Najczęściej występujące wady stóp u najmłodszych to:

  • Płaskostopie - stopniowe obniżanie się podłużnego sklepienia stopy na skutek niewydolności aparatu więzadłowo-mięśniowego.
  • Stopa płasko-koślawa - skręcenie pięty na zewnątrz i oparcie jej na krawędzi wewnętrznej.
  • Stopa szpotawa - skręcenie pięty do wewnątrz i oparcie jej na krawędzi zewnętrznej.
  • Stopa wydrążona - nadmierne wysklepienie stopy na jej środkowym odcinku, czego skutkiem jest skrócenie stopy i jej zwężenie na podbiciu.

Rozpoznanie i leczenie wad stóp u dzieci

Niepokój rodziców powinien wzbudzić nieprawidłowy chód dziecka oraz jego niechęć do aktywności fizycznej. W rozpoznaniu wady stopy pomagają też badania:

  • pomiary antropologiczne – na podstawie badania klinicznego,
  • pomiary plantokonturograficzne, pedobarograficzne,
  • zdjęcie radiologiczne. 

Metoda leczenia jest dobrana adekwatnie do wieku pacjenta i  zaawansowania choroby. Niekiedy wystarczą ćwiczenia korekcyjne, innym razem specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne, choć przy zaawansowanym zniekształceniu stopy konieczna jest operacja. 

Haluksy - najpowszechniejsze schorzenie stóp wśród dorosłych

Pośród dorosłych cierpiących na wady stóp, największe grono ma problem z haluksami. Paluch koślawy, jak potocznie określa się to schorzenie, to zespół zniekształceń przodostopia, który polega na zmianie ustawienia największego palca stopy w taki sposób, że paluch odchyla się w stronę pozostałych palców. Szacuje się, że na haluksy cierpi nawet 10% populacji, głównie kobiet, których paluch koślawy dotyka 10-krotnie częściej niż mężczyzn. 

Objawy haluksa 

Paluch koślawy jest dolegliwością, która skutecznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Pośród objawów haluksów jest nie tylko ból palucha i deformacja stopy. Inne objawy to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • widoczny obrzęk,
  • trudności z chodzeniem (w zaawansowanym stadium choroby),
  • problemy z poruszaniem paluchem,
  • odciski.

Pierwszym objawem, który powinien skłonić pacjenta to kontaktu z lekarzem, jest stopniowe odchylanie dużego palca.

Jak leczyć haluksy?

Forma leczenia haluksów jest zależna od stopnia zaawansowania choroby, a co za tym idzie nasilenia dolegliwości, jak również wieku czy aktywności fizycznej. W początkowych stadiach choroby stosuje się leczenie nieoperacyjne, polegające na zmianie obuwia, stosowaniu specjalnych wkładek z miękkimi poduszeczkami, noszeniu międzypalcowego separatora na haluksy (kliny lub przekładki) czy aparatu korekcyjnego. Postępowanie to według danych naukowych nie leczy schorzenia.

W zaawansowanym stadium konieczna jest operacja haluksa. Zabiegów chirurgicznych związanych z haluksami jest kilka, m.in.:

  • uwolnienie przykurczów,
  • osteotomie,
  • artrodezy (usztywnienia) stawów.

Dobór zabiegu uzależniony jest od rodzaju deformacji. Co jednak ważniejsze, operacja haluksów daje dobre i trwałe efekty. Po operacji wskazane jest natomiast specjalne obuwie, w którym pacjent powinien chodzić co najmniej przez miesiąc. W szybszym powrocie do pełni zdrowia pomaga też specjalistyczna rehabilitacja: ćwiczenia, terapia manualna i  zabiegi z zakresu fizykoterapii.


Przeczytaj także:

4 aplikacje do kontroli rodzicielskiej

4 aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Dzieci w coraz młodszym wieku zaczynają korzystać ze smartfonów, mają również dostęp do internetu. Dostęp do tych rozwiązań jest znakiem naszych czasów i nie ma w tym nic złego, o ile dziecko nie ma pełnej swobody w czasie używania smartfona... więcej »
Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

W ciągu całego życia przesypiamy średnio 20 lat. Każdego dnia spędzamy w łóżku od 6 do 8 h dziennie. A od dobrej jakości nocnego odpoczynku zależy nasz cały dzień. Kiedy budzimy się z bólami pleców, zdrętwiałymi kończynami, czy bólem... więcej »
Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Po porodzie zaczynamy zastanawiać się nad powrotem do dawnej sylwetki. Jak szybko schudnąć? Czy mogę już rozpocząć odchudzanie? Te pytania zadaje sobie niemal każda młoda mama. Podpowiadamy co warto jeść, aby szybko, ale przede wszystkim... więcej »
Dlaczego smog szkodzi? Jak chronić przed nim siebie i dziecko?

Dlaczego smog szkodzi? Jak chronić przed nim siebie i dziecko?

Przyszła zima, a wraz z nią nastał czas, gdy nad miastami unosi się smog… W Polsce jakość powietrza jest fatalna, na co uwagę zwracają przedstawiciele europejskich organizacji. więcej »
ABC cytologii

ABC cytologii

Rak szyjki macicy jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Nie ryzykuj! Zrób cytologię. Na czym polega badanie i jak często trzeba je robić – powie nam ginekolog Waldemar Czerwoniec... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »