Ekorodzice

10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

Autor: Izabela Lenkiewicz 2011.01.15, 15:12
Jeszcze kilkanaście lat temu ojcowie mieli bezwarunkowy zakaz wstępu na porodówkę. Nie podejmowali wtedy decyzji o tym, czy chcą uczestniczyć w  narodzinach dziecka, bo nie było takiej możliwości w szpitalach. Dziś, gdy wiele się w tej kwestii zmieniło, a porody rodzinne stały się standardem, przyszli rodzice muszą rozważyć wszystkie "za i przeciw" i  zdecydować, czy chcą rodzić wspólnymi siłami.

fot. fot. Łukasz Wrzesiński


Niemal każda kobieta odczuwa lęk przed porodem, gdyż jest to dla niej sytuacja nowa i nie do końca przewidywalna. Niepokój dodatkowo budzi szpital – zupełnie obce miejsce i obcy ludzie w nim pracujący. Zazwyczaj w tym czasie najlepszym towarzyszem dla kobiety jest ojciec dziecka.

Wspólny poród?
Być może należysz do tej grupy ojców, dla której uczestnictwo w narodzinach dziecka jest czymś naturalnym. To komfortowa sytuacja dla twojej partnerki. Pamiętaj jednak, że kobieta może mieć zupełnie inne preferencje. Jeśli zdecyduje, że Twoje towarzystwo będzie ją rozpraszać i chce rodzić tylko w obecności personelu medycznego, uszanuj jej wolę.

Często jednak mężczyźni obawiają się o to:
  • czy spełnią oczekiwania rodzącej partnerki,
  • czy będą potrafili jej pomóc,
  • czy zniosą widok jej cierpienia,
  • czy w ogóle widok porodu.
Być może należysz właśnie do tej grupy panów i odmawiasz uczestnictwa w narodzinach, pomimo nalegań żony. Oczywiście, masz do tego prawo, jeśli jesteś przekonany, że Twoja obecność tam jest zupełnie zbędna. Jednak najczęściej bywa tak, że wystarczy niewielkie przygotowanie, by zrozumieć, na czym polega rola osoby towarzyszącej przy porodzie i pomimo wcześniejszych oporów, zdecydować się na pobyt na porodówce. Mężczyźni lubią kontrolować sytuację, wolą znać konkretny cel czy zadania, które mają do wykonania – poznanie ich wcześniej daje im pewność siebie. Dlatego warto, abyś dowiedział się, w jaki sposób możesz pomagać kobiecie w czasie porodu:
  • uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia,
  • czytając odpowiednią literaturę,
  • czy choćby zapoznając się z poniższymi wskazówkami.


Przeczytaj także:

Dlaczego warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek?

Pojawienie się w domu noworodka wiąże się z kompletowaniem wyprawki. Na rynku przybywa produktów dla najmłodszych i ułatwiających życie ich rodzicom. Jak będąc początkującym rodzicem zdecydować, które gadżety będą przydatne, a które... więcej »
Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Zwykłe codzienne dolegliwości, takie jak przeziębienie, bóle zatok czy sińce podczas ciąży, mogą być niezwykle groźne dla nienarodzonego dziecka. Nigdy nie wiesz, czy dotychczas stosowane przez Ciebie lekarstwa, po które zapewne sięgałaś... więcej »
Co kupić na narodziny dziecka?

Co kupić na narodziny dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo ważne i znaczące wydarzenie. Dlatego należy przyłożyć wielką wagę to wyboru i zakupu prezentów na narodziny. Jest to bardzo miła i praktyczna tradycja. Warto więc zapoznać się najciekawszymi... więcej »
Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce w 2016 roku

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce w 2016 roku

Jakie imię żeńskie było najpopularniejsze w 2016 roku w Polsce? Koniecznie sprawdź ranking imion żeńskich w ubiegłym roku kalendarzowym. Braliśmy pod uwagę cały rok od stycznia do grudnia, nie tylko pierwsze półrocze. Dane dla wybranych... więcej »
Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie nie tylko ze względów medycznych. W Polsce w 2015 roku ponad 30% niemowlaków przyszło na świat za pomocą zabiegu popularnie nazywanego cesarką. Poród to bardzo indywidualne doświadczenie... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
01.03.2014 09:06 - iaera
Szkoła rodzenia świetnie przygotowuje do porodu rodzinnego
{opis}
28.02.2014 15:39 - wesoly_romek
Tata na porodówce to już nie nowość. jednak nikt nas nie przygotowuje do tego jak się zachować, co robić. Chyba, że ktoś chodzi do szkoła rodzenia. Warto przeczytać zanim zrobimy z siebie głupka na porodówce:O

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »