Ekorodzice

Bezpieczeństwo w BABY-LED WEANING (BLW)

Autor: fragm. książki "Bobas lubi wybór" 2010.12.07, 16:46
Miksowane jedzenie, kolorowe papki, odliczanie kolejnych łyżeczek… Z  Baby-led weaning możesz o tym zapomnieć. Daj bobasowi wybór i pozwól mu na samodzielne jedzenie. Każde niemowlę wie, co dla niego najlepsze.

Co to jest BLW?

Baby-led weaning (BLW) to sposób na wprowadzenie stałych pokarmów do diety sześciomiesięcznego dziecka poprzez pozwolenie mu na samodzielne jedzenie – nie używamy łyżek ani nie podajemy papek. Dziecko uczestniczy w rodzinnych posiłkach i samo decyduje, co chce jeść, używając na początku własnych dłoni, a później także sztućców.




Jak zachować bezpieczeństwo w BLW?
  • Upewnij się, że dziecko siedzi prosto podczas posiłku
  • Nie dawaj dziecku całych orzechów
  • Małe owoce (np. wiśnie czy oliwki) przekrawaj na pół i wyjmuj pestki
  • Nie pozwalaj nikomu oprócz dziecka na wkładanie mu pokarmu do buzi
  • Wyjaśnij metodę BLW każdemu, kto ma opiekować się Twoim dzieckiem
  • NIGDY nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia

Krztuszenie a dławienie – na czym polega różnica?

Lęk przed zadławieniem się dziecka często wynika z tego, że rodzice widzieli już, jak się krztusi jedzeniem i pomylili to z dławieniem się.  Te dwa mechanizmy są podobne, ale nie tożsame.

– Pytania o zakrztuszenie pojawiają się na każdym warsztacie o BLW i w prawie każdej rozmowie Ja konsekwentnie odpowiadam – owszem, dziecko zakrztusi się i to nie raz. Będzie się zakrztuszał zawsze, kiedy weźmie za duży kawałek, zanim nauczy się odgryzać tylko tyle, ile jest w stanie połknąć bez problemu. Jednakże zakrztuszenia te będą coraz rzadsze. Do tego są zwykle niegroźne – jest to element nauki jedzenia, dziecko uczy się cofać jedzenie z przełyku do ust i wypluwać – tłumaczy współzałożycielka www.babyledweaning.pl oraz mama dwojga urwisów Marta Sobiło.

Krztuszenie się to odruch wymiotny, który pozwala usunąć kawałki jedzenia z dróg oddechowych, gdy są zbyt duże, by je przełknąć. Dziecko otwiera buzię i  wysuwa język; czasami pojawia się na nim kawałek jedzenia i dziecko wymiotuje niewielkie ilości pokarmu. Nie wydaje się to zanadto przeszkadzać dzieciom, które jedzą samodzielnie, i szybko, jakby nigdy nic, wracają do jedzenia.

  • U dorosłych odruch wymiotny uruchamia się w tylnej części języka – musisz sobie wsadzić palec prosto do gardła, by go wywołać.

  • U sześciomiesięcznego dziecka odruch ten generuje się jednak znacznie bliżej przedniej części języka. Jest więc go łatwiej wywołać, a powodujące go jedzenie znajduje się znacznie dalej od wejścia do dróg oddechowych, i rzadko wiąże się z ryzykiem udławienia się.


Przeczytaj także:

Zdrowe przekąski dla dzieci - jak zrobić?

Zdrowe przekąski dla dzieci - jak zrobić?

Szukasz sprawdzonych pomysłów na zdrowe przekąski dla swojego dziecka? Postaw na smaczne i jednocześnie kolorowe składniki, które swoich wyglądem zachęcą brzdąca do podjadania. Jak zadowolić małego niejadka i skłonić go do jedzenia wyłącznie... więcej »
Przepis na świąteczne pierniczki

Przepis na świąteczne pierniczki

Nic tak nie dopełnia świątecznej atmosfery jak zapach pieczonych pierników. Przepisów na te małe łakocie jest wiele. My prezentujemy Wam pyszną, a jednocześnie zdrową wersję. Wierzcie nam lub nie, ale sposób wykonania jest banalnie prosty.... więcej »
Kotlety ziemniaczano-warzywne

Kotlety ziemniaczano-warzywne

Często chcemy ugotować coś zdrowego i taniego zarazem, ale pomysłu brak. Przychodzimy Wam z pomocą. Koniecznie wypróbujcie kotleciki ziemniaczano- warzywnych naszej ekspertki żywieniowej Iwony Koprowskiej. ... więcej »
Zboża w diecie dziecka – teoria i praktyka

Zboża w diecie dziecka – teoria i praktyka

Silne i zdrowe dziecko potrzebuje zjadać około pięciu pełnowartościowych oraz zrównoważonych posiłków dziennie. Podstawą zdrowej codziennej diety powinny być produkty zbożowe z pełnego przemiału (ok. 40-50%). Zawierają one niezbędne... więcej »
Jak gotować zupki dla niemowląt?

Jak gotować zupki dla niemowląt?

Słyszałam, iż do gotowania zup dla niemowląt i dzieci nie można dodawać oliwy czy też oleju tłoczonego na zimno. Czy jest to prawda? W jaki sposób należy gotować zupki i kiedy dodać olej, aby gotowane warzywa nie traciły witamin? ... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
10.09.2010 00:42 - agnieszka
Na Amelkę już za późno ale bardzo ciekawe to BLW Gdzie można jakieś filmiki zobaczyć?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »