Ekorodzice

Sól kuchenna i jej właściwości czyszczące

Autor: Magdalena Tokarska 2011.01.25, 10:36
W kuchni właściwości soli są mocno przecenione, w sprzątaniu nie odkryto jeszcze jej ogromnych możliwości. A przecież sól kuchenna bardziej się nadaje do czyszczenia naszego domu niż do poprawiania smaku potraw. Od dziś mówimy: Gotowanie bez soli to możliwe. Sprzątnie bez soli – nie ma mowy!

fot. Darek Natanek


Sól kuchenna w połączeniu z sokiem z cytryny działa ze zdwoją mocą. Sól jest doskonałym środkiem:
  • czyszczącym,
  • odkażającym,
  • ściernym,
  • dezynfekującym,
  • antyseptycznym.

Gdzie i kiedy sprawdzi się sól kuchenna?


Pokój dzienny
  • Kwiaty cięte w wazonie
    Jednym ze sposobów, aby przedłużyć życie ciętych kwiatów, jest szczypta soli wsypana do wazonu z wodą. Inne sprawdzone metody to odrobina cukru lub miedziana moneta wrzucona do wody.

  • Kosze i koszyki wiklinowe
    Najlepiej czyścić wodą z solą.

  • Słomiana mata
    Jeśli chcemy uchronić matę przed kruszeniem i łamaniem, warto spryskać ją od czasu do czasu słoną wodą.

  • Szyby pokryte szronem
    Szyby przetarte gąbką zwilżoną w słonej wodzie nie zamarzną nawet przy bardzo niskich temperaturach. Pamiętajmy, aby po myciu wypolerować okna zmiętą gazetą. Z metody tej możemy korzystać także podczas czyszczenia szyb samochodowych, zwłaszcza zimą. 

  • Zapach farby
    Potrafi przyprawić o zawrót głowy. Częściowo pozbędziemy się dokuczliwego zapachu dzięki miseczkom ze słoną wodą ustawionym w pokoju.

Łazienka

  • Płukanka do ust
    Do szklanki z ciepłą wodą wsypujemy niecałą łyżeczkę soli i płuczemy mieszanką usta po posiłku. Słona woda wzmacnia dziąsła i oczyszcza zęby.

  • Gąbka do kąpieli
    Nie będzie się kruszyć, jeśli zafundujemy jej słoną kąpiel – zostawimy na noc w wodzie z solą (5 łyżek soli na 3 litry wody), a rano dokładnie wypłuczemy i wysuszymy.

  • Szklanka do mycia zębów
    Należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Na dno naczynia wsypujemy łyżeczkę soli i zalewamy ciepłą wodą. Pozostawiamy na jakiś czas, a potem dokładnie myjemy.

  • Szczotka do włosów
    Nową szczotką dłużej się pocieszymy, jeśli zanurzymy ją w wodzie z solą (1 łyżka soli na 1 litr wody)  i dobrze wysuszymy. Podobnie możemy potraktować szczotkę do zamiatania podłogi.

  • Zasłonka prysznicowa
    Zeschniętych plam pozbędziemy się przy pomocy słonej wody (3 łyżki stołowe na jeden litr). Należy pamiętać, aby dobrze wypłukać zasłony. 

Tagi: cytryna   ocet   sól  

Przeczytaj także:

Jak zrobić odświeżacz powietrza?

Jak zrobić odświeżacz powietrza?

Co mają ze sobą wspólnego gazeta, cynamon i obrany ziemniak? Okazuje się, że całkiem wiele... Choć na pierwszy rzut oka trudno dopatrzeć się podobieństwa, to po głębszych obserwacjach wyjdzie na jaw, że świetnie radzą sobie z nieprzyjemnymi... więcej »
Proszek eukaliptusowy

Proszek eukaliptusowy

Jeśli nie chcesz bawić się w produkcję domowego proszku do prania z sodą kalcynowaną w roli głównej, a zależy Ci na zdrowiu Twoich bliskich i środowiska koniecznie wypróbuj naturalny proszek eukaliptusowy! ... więcej »
Ekologiczne płyny do mycia naczyń

Ekologiczne płyny do mycia naczyń

Na co dzień i od święta zużywamy hektolitry wody oraz płynu do mycia naczyń, po to by usunąć przypalone resztki jedzenia czy tłuszcz. Sugerując się reklamami w TV i kolorowych czasopismach, kupujemy coraz to nowsze specyfiki, których... więcej »
Mycie w zmywarce ORZECHY PIORĄCE

Mycie w zmywarce ORZECHY PIORĄCE

Orzechy piorące budzą powszechną sensację. Są małe i pomarszczone, ale posiadają wielką moc. Nadają się praktycznie do wszystkiego – można nimi umyć kafelki, włosy, a nawet ukochanego czteronoga. Nasza redakcja sprawdziła, jak orzechy... więcej »
Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Poplamiony obrus z adamaszku, zmechacony płaszczyk z astrachanu, przesiąknięte dymem papierosowym szale z tiulu... Jak je czyścić? Biec od razu do pralni czy na własna rękę próbować odświeżyć? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak konserwować... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
03.04.2012 11:55 - daszka
Fajny artykuł. Ja osobiście na co dzień czyszczę osady z kawy i herbaty na kubkach i łyżeczkach solą - a właściwie papką z soli i wody. W pracy nie mam nawet płynu do mycia naczyń tylko słoik z solą ;)
{opis}
20.06.2011 15:29 - mama_Igorka
Wypróbowałam sól na przypalonych garnkach i jestem zachwycona z rezultatu. Dzięki za poradę!
{opis}
26.01.2011 12:12 - mamalka
Od wielu lat przy każdej infekcji solnej stosuje płukankę solna i zawsze sprawdza się rewelacyjnie !! Co do reszty porad, jestem wdzięczna gdyż wydaja się bardzo praktyczne,zdecydowanie wypróbuje większość z nich.
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców