Ekorodzice

Neurolog dziecięcy – czym się zajmuje?

Autor: artykuł rekomendacyjny 2017.05.16, 11:47
Dysfunkcje układu nerwowego objawiają się u dziecka już w okresie niemowlęcym. Ponieważ rodzicom, co zupełnie normalne, brakuje wiedzy i doświadczenia, aby odróżnić zachowania będące w granicach normy od tych poza nią, warto rozwiać niepokojące wątpliwości udając się na wizytę do neurologa dziecięcego.

  • Kiedy udać się z dzieckiem do neurologa?

Jeśli obserwujemy nietypowe odruchy u naszego niemowlaka, takie jak przykładowo drżenie kończyn, problemy ze ssaniem czy połykaniem mleka czy też ospałe ruchy powinniśmy poszukać dobrego specjalisty i skonsultować z nim to co nas niepokoi.

  • Jak wygląda badanie?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i pomimo że rodzicom może się ono wydawać momentami niedelikatne, dobry neurolog dziecięcy przeprowadzi je w taki sposób, aby komfort dziecka nie został naruszony. Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu i zebraniu od rodziców wszelkich informacji dotyczących dotychczasowego przebiegu rozwoju dziecka. Neurolog zapyta także o rodzinę dziecka, przebieg ciąży i porodu. W pierwszych tygodniach życia dziecka, badanie w dużej mierze opiera się na obserwacji twarzy, ułożenia ciała, ruchów swobodnych i dźwięków przez nie wydawanych. Neurolog dziecięcy obserwuje także reakcje dziecka na określone bodźce. Nie należy się martwić, jeśli lekarz będzie wiele razy zmieniał pozycję ciała dziecka. Aby dokładnie je ocenić, lekarz niejednokrotnie musi zmienić pozycję dziecka, czasem przytrzymując je wyłącznie za nóżki lub unosząc na niewielką wysokość, trzymając dłonie pod jego tułowiem. Metody te są całkowicie bezpieczne i pomagają ocenić ewentualny stopień odstępstwa od normy. Podczas badania starszych dzieci, lekarz użyje młoteczka neurologicznego. Również to badanie jest bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Następnym etapem wizyty jest ocena psychicznego rozwoju dziecka. Polega na nawiązaniu kontaktu, w przypadku niemowlęcia lub rozmowie, w przypadku starszego dziecka. Jeśli neurolog dziecięcy uzna za zasadne poszerzyć diagnostykę, zleci dodatkowe badania takie jak badanie okulistyczne, tomografię czy rezonans.

  • Gdzie szukać pomocy?
Wybierając neurologa dla naszego dziecka, warto skorzystać z najlepszych i doświadczonych specjalistów.  z warszawskiego Centrum Medycznego Balumed, zadbają aby problem zdrowotny naszej pociechy był jak najszybciej zdiagnozowany, a leczenie podjęte w oparciu o najlepsze standardy. Problemy neurologiczne dzieci są zazwyczaj bardzo stresujące dla rodziców, dobrze wobec tego pamiętać, że dużą część dysfunkcji można zniwelować stosując leczenie farmakologiczne i rehabilitację. Nie należy natomiast odkładać wizyty, ponieważ jak w przypadku wszelkich zmian chorobowych, im wcześniej reagujemy, tym większe szanse posiadamy na powrót do zdrowia.



Przeczytaj także:

Naturalny plac zabaw w Berlinie

Naturalny plac zabaw w Berlinie

Naturalny plac zabaw jest jak kameleon – zmienia się pod wpływem dziecięcych fantazji. Dziś drewniany wieloryb i wąż mogą brać udział w wyprawie po pirackie skarby, a jutro będą pomagać w uwolnieniu księżniczki uwięzionej na wieży.... więcej »
Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Jeśli dowiesz się, że po hiszpańsku turrón to świąteczny smakołyk, jutro nie będziesz o tym pamiętać. Jeśli natomiast ktoś da ci go do ręki, będziesz mógł go powąchać, dotknąć, poczuć, jak się lepi, zbadać dłonią jego kształt... więcej »
Dziecko na nartach: kiedy i od czego zacząć naukę?

Dziecko na nartach: kiedy i od czego zacząć naukę?

Rodzice-narciarze często zadają sobie pytanie: kiedy dziecko może zacząć jeździć na nartach z nami? I czy nie zrobi sobie krzywdy? Przeczytaj nasz poradnik i ruszaj na stok! więcej »
Raport UOKiK – na co zwracać uwagę podczas zakupów dla dzieci?

Raport UOKiK – na co zwracać uwagę podczas zakupów dla dzieci?

W zeszłym roku na polski rynek trafiły akcesoria dziecięce warte prawie 150 mld dolarów. Z kontroli Inspekcji Handlowej wynika, że nie wszystkie z nich powinny zostać dopuszczone do sprzedaży. Najnowszy raport UOKiK nie pozostawia złudzeń –... więcej »
Co warto wiedzieć o ADHD u dzieci?

Co warto wiedzieć o ADHD u dzieci?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej (zespół hiperkinetyczny), jest problemem coraz częściej diagnozowanym u dzieci, nawet tych najmłodszych. Nie oznacza to jednak, że jest rodzajem choroby - wręcz przeciwnie, ADHD nie jest klasyfikowane... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »