Przy biegunce obserwuje się od 3 do 5 wolnych, wodnistych stolców, które niemowlę oddaje w ciągu 12 godzin. U dzieci starszych, w ciągu 24 godz. niekiedy tylko jeden (najczęściej więcej), lecz obfity, wolny i płynny stolec zawierający śluz, krew lub ropę. Jednym z domowych sposobów leczenia biegunki u dzieci są zioła.
fot. www.sxc.hu
W leczeniu
biegunek ważną rolę odgrywa lekkostrawna dieta bogata w witaminę C niezawierająca środków drażniących jelita.
Uwaga! Biegunek nie można lekceważyć, gdyż trwające dłużej, nawet o niezbyt ciężkim przebiegu, prowadzą do poważnych zaburzeń w organizmie.
Borówka czernica = czarna jagoda = czernica Vaccinium myrtillus L.
- Odwar z owoców: 1 łyżka suchych owoców na 1 szklankę przegotowanej wody, ogrzewać w ciągu 30 min, nie dopuszczając do wrzenia. Pić kilkakrotnie małymi porcjami.
- Odwar z liści: ½ łyżki liści na 1 ½ szklanki wody, gotować 5 min. Podawać małym dzieciom ½–1 łyżkę w początkach biegunki. Dla niemowląt ½ łyżki odwaru z mlekiem. W chronicznych biegunkach polecane jest stosowanie odwaru z mieszanki wysuszonych owoców czarnych jagód, liści jagód i liści poziomek.
Jabłoń domowa Malus domestica Borb. oraz jabłoń dzika – płonka Malus silvestris L.
- Czasem stosuje się w ciągu 12 dni wyłącznie dietę jabłkową, stopniowo przechodząc na dietę węglowodanową i soki z jarzyn. Po przeprowadzonej kuracji można podać dzieciom mleko dopiero po upływie 4–5 dni.
Jeżyna fałdowana Rubus plicatus
- Odwar z liści: 1 łyżka surowca na szklankę wody, pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki między posiłkami.
- Suszone, sproszkowane owoce: podaje się dzieciom w biegunce (po 1 łyżeczce kilka razy dziennie).
Orzech włoski Juglans regia L.Informacja! Niedojrzałe orzechy zawierają znaczną ilość witaminy C, w czym przewyższają pięćdziesięciokrotnie owoce cytrusowe (wartościowymi przetworami są np. konfitury, orzechy w syropie).
- Napar z liści lub łupin: ½–1 łyżkę surowca zalać 1½ szklanki wody i zaparzać przez 15 min. Pic kilka razy dziennie po łyżce.
UWAGA!
W ziołolecznictwie ważna jest dokładna znajomość roślin. Przy
stosowaniu ziół należy uwzględniać różnice między organizmem dziecka w
poszczególnych etapach dojrzewania a organizmem człowieka dorosłego.
Dobór ziół, ustalenie odpowiedniej dla dziecka dawki najkorzystniej
ustalić w porozumieniu z lekarzem. Zaś konieczność ta występuje w
momencie przyjmowania przez dziecko innych leków. |