Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną wystarczy kilka szablonów z tektury lub plastiku. Ważne, aby nie blokować naszych dzieci, tylko pokazywać możliwości. Nasze pociechy, ze swoją wrodzoną łatwością przyswajania, znajdą dla siebie rozwiązanie.
fot. Dwulatka wypełnia obrazek kulkami z plasteliny.
Rozwój manualny już od najwcześniejszych lat jest bardzo ważny. Według naukowców „co raz więcej dzieci w okresie wczesnoszkolnym nie potrafi trzymać długopisu w dłoni! To wynik zaniedbań i niewykształconych umiejętności manualnych już z okresu wczesnego dzieciństwa!”.
Warto zainwestować kilka minut dziennie, aby nie pogłębiać tych statystyk. Nie chcę więc słyszeć żadnych wymówek! Dla mniej zdolnych mamy bardzo ciekawe rozwiązanie, przeczytajcie, pooglądajcie i popróbujcie
.
Szablony dla mniej utalentowanychNie mam tu na myśli dzieci, tylko Was rodzice! Szablony to Wasza pomoc! Szablony można kupić w sklepach papierniczych, ale zdarzają się również w marketach na dziale dziecięcym lub papierniczym. Ostatnio wydano kilka pozycji książkowych, w których również występują szablony z dodatkową historyjką przedstawiające np. dinozaury. Pamiętajmy: im mniejsze dziecko, tym większe powinny być wzorniki!
Jak się za to zabrać i po co mi szablon, jeżeli zamierzam lepić z plasteliny?
Zanim przystąpimy do
lepienia plastelinowych kulek czy
ruloników, rysujemy od szablonu obrazek. Gdy pokażemy dziecku, że odrysowujemy coś od kawałka plastiku lub kartonu, natychmiast zechce zrobić to samo. A gdzie lepienie!? Kochani rodzice to jest kolejna umiejętność. Nie martwcie się, dajcie się dziecku wyszaleć, a potem pokażcie mu, co z tym można zrobić. Namówcie dziecko, aby przygniotło kuleczkę w obrębie tego obrazka. Sami pokażcie, jak przyklejacie swój placuszek. Ta zabawa jest doskonała, gdy dziecko opanowało już umiejętność przyklejania plasteliny, o czym pisałam w pierwszym artykule:
Uwaga! Półtoraroczny maluch nie jest w stanie za każdym razem trafić kulką do szablonu, czasami będzie potrzebował Waszej pomocy. Chwalmy dziecko zawsze, nawet jeśli kuleczka nie wylądowała tam, gdzie powinna.
Jeżeli dziecko jest energiczne i lubi rywalizację, można przy tej okazji zorganizować zawody. Użyjmy dwóch obrazków, jeden dajmy naszemu smykowi i drugi spróbujmy wykleić sami. Niekoniecznie trzeba włączać stoper, hasłem może być 'najładniejsze' lub 'najbardziej dokładne' wyklejenie obrazka.
fot. Aleksandra Kus
Na zdjęciach dwie przykładowe rybki, jedną zrobiła mama, a drugą próbuje wypełnić córka (prawie 2 latka).