Karmienie piersią odgrywa istotną rolę w żywieniu niemowląt. Prawidłowe odżywianie w pierwszym okresie życia dziecka wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i intelektualny malucha, jak również oddziałuje na ważne funkcje organizmu w wieku dorosłym. Stąd coraz częściej zadajemy sobie pytanie nie tylko "w jaki sposób odżywiać dziecko?", ale również "jak długo karmić piersią?".
Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia
(WHO) zaleca karmienie niemowląt do końca 6. miesiąca życia wyłącznie
mlekiem mamy. A potem wraz z innymi pokarmami do drugiego roku i dłużej.
|
Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca karmienie piersią co najmniej przez 12 miesięcy.
|
Europejskie Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) zaleca kontynuować karmienie piersią tak długo, jak matka i dziecko tego potrzebują.
|
DŁUGIE KARMIENIE PIERSIĄ wg ekspertów portalu Ekorodzice.pl:
Joanna Mendecka – psycholog, doradca żywieniowy, mama trzyletniej Zuzi i miesięcznej Zosi, joginka
Mleko matki nigdy nie zaszkodzi dziecku. Jego skład zmienia się wraz z rozwojem dziecka i zawsze będzie zawierało cenne składniki.
- Po pół roku dieta dziecka może być rozszerzana, a po około 1,5 roku nie powinna się opierać na mleku mamy (ani na żadnym innym mleku). Mleko matki staje się w tym wieku uzupełnieniem diety. W moim przekonaniu warto jest unikać w diecie małego dziecka mleka krowiego oraz modyfikowanego, ponieważ to pierwsze jest silnie alergizujące oraz śluzotwórcze, a to drugie jest całkowicie sztuczną mieszanką.
- Dziecko 2,5 letnie absolutnie nie musi pić żadnego mleka! To mit! Jego organizm potrzebuje pięciu zrównoważonych oraz pełnowartościowych posiłków zawierających wszystkie pięć składników odżywczych (węglowodany złożone, pełnowartościowe białka, tłuszcze nienasycone, witaminy oraz minerały), a nie jednego konkretnego pokarmu.
Karmienie piersią powyżej drugiego roku życia uważam za nie najlepsze jedynie z psychologicznego punktu widzenia. Dziecko 2,5 letnie powinno już umieć spożywać posiłki stałe oraz zaspokajać potrzebę bliskości z mamą w inny sposób niż przez ssanie piersi. Rozwój dziecka polega właśnie na tym, że uczymy je, jak ma sobie radzić ze smutkami, z bólem, z tęsknotą w sposób inny niż przez ssanie czy dotykanie maminej piersi.
Zbyt długie podtrzymywanie laktacji jest sporym obciążeniem dla organizmu mamy, a karmienie piersią powyżej 2 lat zwykle nie sprzyja odświeżeniu bliskiej relacji z partnerem, co także jest istotną kwestią w sensie dobrostanu całej rodziny.