Ekorodzice

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2022.10.22, 10:35

Czasy współczesne dostarczają olbrzymiej ilości bodźców, ale nie zawsze dzieje się to w sposób uporządkowany. Stąd nauka poświęciła wiele uwagi komunikacji człowieka ze światem za pośrednictwem zmysłów. Rozwój zmysłowy wspierają zabawki sensoryczne. Czym są i co sprawia, że są tak wartościowe dla Twojego dziecka?

Zabawka sensoryczna dla świadomych rodziców

Zabawa stanowi zasadniczą część fizycznego i poznawczego rozwoju niemowląt i małych dzieci. W tej fazie rozwoju niezwykle ważne jest, aby zapewnić najmłodszym jak najwięcej możliwości zabawy. Należy to jednak czynić w sposób mądry – wiele zabawek rozprasza uwagę, zamiast uczyć malucha koncentracji i logicznego myślenia. Kolorowe, świecące i grające zabawki nie zawsze są tym, czego pociecha na danym etapie najbardziej potrzebuje. Co zatem wybrać?

Rodzice są zdezorientowani, widząc mnogość ofert dostępnych na rynku, pośród których coraz częściej spotkać można zabawki sensoryczne. “Zabawka sensoryczna? Co to jest?” – pytają, zaciekawieni nowym produktem. Klocki sensoryczne, przeplatanki, tablice edukacyjne, kostki manipulacyjne czy dyski sensoryczne – czym te rzeczy różnią się od typowych zabawek? Świadomi rodzice poszukują informacji na ten temat, by jak najbardziej wspierać rozwój swojej latorośli.

Czym są zabawki sensoryczne?

Dzieci uczą się i rozwijają w błyskawicznym tempie – już kilkumiesięczne niemowlę przyswaja ogromne ilości informacji z otaczającego je świata, z których wiele pozyskuje poprzez dotyk i inne zmysły. Dlatego też zabawki i rodzaj zabawy, w którą angażują się niemowlęta i maluchy, mają znaczący wpływ na ich doświadczenia związane z nauką. Tworzenie środowiska sensorycznego – bogatego w czynniki pobudzające poszczególne zmysły – sprzyja harmonijnemu rozwojowi człowieka już od najmłodszych lat.

Od urodzenia używamy 5 zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Zabawki do integracji sensorycznej to przedmioty, które angażują uwagę dziecka zarówno fizycznie, jak i poznawczo poprzez stymulację jednego lub kilku z nich:

  • Wzrok – zastosowanie żywych, skontrastowanych kolorów przykuwa spojrzenie maluszka i pomaga mu uczyć się rozpoznawania kształtów i barw

  • Słuch – dźwięki wydawane przez instrumenty, klocki, pudełka dźwiękowe i inne przedmioty angażują zmysł słuchu. Takimi dźwiękami mogą być trzaski, szelesty, dzwonki, gwizdki itd.

  • Dotyk – zabawki są tak zaprojektowane, by ich forma i wykończenie różniły się między sobą, a zastosowane materiały miały różne tekstury, od miękkich i puszystych po twarde i wyboiste

  • Zapach – specyficzne zapachy służą stymulacji zmysłu węchu i wywoływaniu ciekawości

  • Smak – interesujące dla dziecka są faktura przedmiotu lub jego smak – do zabawek pobudzających ten zmysł należą przede wszystkim gryzaki.

Zaangażowanie w zabawę sensoryczną jest czasami opisywane jako podstawa wszystkich umiejętności, które dzieci nabywają w późniejszych latach, takich jak czytanie, pisanie i rozwiązywanie problemów matematycznych. To oznacza, że zabawki sensoryczne wręczone już niemowlęciu mogą wpłynąć pozytywnie na jego późniejsze wyniki w szkole!


Przeczytaj także:

Pływanie niemowląt i dzieci

Pływanie niemowląt i dzieci

Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji aż po rozwijanie indywidualnych talentów.... więcej »
Bezpieczne buty Bartek dla dzieci

Bezpieczne buty Bartek dla dzieci

Bezpieczeństwo dzieci podczas chodzenia i biegania to priorytet każdego rodzica. Wraz z rozwojem dziecka i jego aktywnością fizyczną pojawia się potrzeba zakupu odpowiedniego obuwia. Buty dla dzieci powinny być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim... więcej »
Zabawki a zdrowie dzieci

Zabawki a zdrowie dzieci

Wysoka cena oraz certyfikaty znajdujące się na produktach dla dzieci nie zawsze są gwarancją wysokiej jakości. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez Fundację Pro-test. Jak w takim razie możemy chronić zdrowie naszych dzieci?... więcej »
Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

W procesie kształtowania się mowy dziecka ważny jest już okres prenatalny - w czwartym miesiącu życia płodowego powstają ośrodki mowy. W okresie niemowlęcym na prawidłowy rozwój mowy dziecka korzystnie wpływa karmienie piersią - ssanie... więcej »
Wokół zabawy

Wokół zabawy

Roli, jaką zabawa pełni w życiu dziecka, nie sposób przecenić. Przez pierwsze lata to główny motor rozwoju malucha. Po prostu - zabawa to WAŻNA sprawa. Ale… w świecie dorosłych jak coś jest ważne, to od razu staje się też PO-WAŻNE.... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »