|
użytkownik portalu
|
|
Ekorodzice pomnażają swój EkoKapitał, (EkoCapital EcoCapital) koncentrując i zatrudniając go w sposób sprzyjający zdrowiu i naturze. Działanie takie polega na wynajdywaniu możliwości inwestycyjnych środków i oszczędności pieniężnych w takie instrumenty i sektory gospodarcze, aby uzyskiwać ponadprzeciętną rynkową wartość od kapitału i jednocześnie móc nazwać go ekokapitałem.
Mamy do wyboru takie dziedziny jak:
· Zielona energia (energia ze źródeł odnawialnych),
· Zdrowa żywność (ekologiczne rolnictwo),
· Ekodom , dom pasywny (budownictwo ekologiczne),
· Ekomedycyna (medycyna ekologiczna),
· Odpady i emisje zanieczyszczeń (utrzymanie stanu powietrza, wód i gleby)
· Użytek ekologiczny ( zachowanie gatunków)
· Rewitalizacja terenów (przywracanie stanu natury)
· Prewencja (zapobieganie wypadkom, chorobom i katastrofom)
itp.
Zamiarem moim jest:
- przybliżać nadarzające się możliwości inwestycyjne i związane z nimi ryzyka.
-w miarę jednoznacznie i właściwie definiować ważniejsze pojęcia ekonomiczne, którymi się tu posłużę.
(Pojęcie EkoKapitał wprowadzam na użytek tego Bloga i tu zostanie wypełnione treścią).
DEFINICJA PODSTAWOWYCH POJĘĆ.
Rynek finansowy
Rynek finansowy jest systemem handlu instrumentami finansowymi: (akcjami, obligacjami, derywatami), towarami (metalami, paliwami, produktami rolnymi itp.) i walutą. Spełnia on funkcje:
• koncentracji kapitału ( rynek kapitałowy)
• transferu ryzyka ( rynek instrumentów pochodnych)
• wymiany międzynarodowej (rynek pieniężny)
Rynek kapitałowy
Rynek kapitałowy jest miejscem koncentracji kapitału i systemem handlu akcjami, obligacjami, listami zastawnymi i instrumentami pochodnymi.
Kapitał (Capital)
Definicja 1.
KAPITAŁ - to wartość przynosząca wartość dodatkową
Capital - a value (worth) which bringing surplus value (additional value).
Definicja 2.
Kapitał - to dobra gospodarcze, które uczestniczą bezpośrednio albo pośrednio w wytwórczości lub obrocie, a nie służą bezpośrednio konsumpcji.
Definicja 3.
Kapitał to kwota pieniężna przynosząca procent.
Definicja 4.
Kapitał to środki produkcji, źródła renty lub prawa przynoszące zyski, renty, dywidendy
Z kapitałem związane są dwa pojęcia - wartość i wartość dodatkowa.
Należy je właściwie zrozumieć. Definicje zarówno encyklopedyczne jak i akademickie są bardzo różne.
Tam gdzie chodzi o bogactwo (wealth) panuje zamieszanie i poplątanie pojęć. Dla zrozumienia pojęcia wartości nie wystarczą jej definicje, należy poznać mechanizmy i tajniki jej kreacji a nawet sposoby przewidywania ewolucji tych tajników. Dopiero zrozumienie istoty wartości pozwoli weryfikować i odrzucać jej nietrafione definicje. Dla przykładu podam wykres zmian ceny złota w latach od 1985r. (miernikiem wartości jest tu pieniądz-$/dolar/
Wykres zmian ceny złota:
http://www.the-privateer.com/chart/gold-pf.html
1987 y - 1 un. gold - (value)(gold price)- $ 500
1999 y - 1 un. gold - (value)(gold price)- $ 253
2006 y - 1 un. gold - (value)(gold price)- $ 721
2008 y - 1 un. gold - (value)(gold price)- $ 1000
2009 y - 1 un. gold - (value)(gold price)- $ 1215
2010 y - 1 un. gold - (value)(gold price)- $ może dojść do ???(1000-1600) [dnia 19.03.2010r. -$ 1123]
Z tego przykładu wynika, że gdy miernikiem wartości jest dolar USD, złoto nabrało na wartości i od 1999r do dziś zdrożało 4,4 krotne. Jeśli miernikiem wartości ustalimy (towar-złoto), to wartość 1 uncji złota pozostaje taka sama. Można jedynie stwierdzić, że wartość nabywcza dolara w stosunku do złota spadła od 1999r, aż o 77,3% inaczej mówiąc- wartość 1$ (z roku1999)= wartości 4,4 $(z roku III. 2010).
Wartość (Value)
A wobec tego -czym jest wartość?.
Sięgnijmy do:
- Słownika Języka Polskiego(W-wa 1967):
Definicja 1.
Wartość - to, ile coś jest warte pod względem materialnym, cecha przedmiotu, produktu, materiału itp. dająca się wyrazić równoważnikiem pieniężnym lub innym środkiem płatniczym lub oceną subiektywną: nakład społecznej pracy na wytwarzanie dobra zaspokajającego zapotrzebowanie społeczne.
- Encyklopedii Powszechnej -W-ctwo Gutenberga-1932r
Definicja 2.
Wartość (eng. value, franc. valeur) - w nauce ekonomji znaczenie, które jednostka przykłada do danego dobra (wartość subiektywna).Wysokość wartości zależną jest od potrzeb, skłonności i położenia podmiotu gospodarczego podmiotu szacującego, od użyteczności i nieodzowności danego dobra, a także od stopnia trudności jego uzyskania. Ponieważ dobra, których posiadanie jest pożądane są zazwyczaj "rzadkimi" można przyczynę wartości upatrywać w rzadkości lub niedostatku dóbr wartościowych. Gospodarcza rzadkość zależy nie od faktycznie istniejącej ilości danego dobra, lecz od stosunku tejże ilości do istniejącego w danej chwili popytu. Nie należy mieszać pojęć wartości i ceny, ale bowiem cena po której dokonuje się zamianę nie oznacza, iż obaj wymieniający jednako szacują dane dobro, lecz iż każdy z nich szacuje własne dobro, (pieniądz lub towar) niżej, niż dobro, które uzyskuje w drodze zamiany.
…
Wartość jest stosunkiem, jaki wprowadza człowiek pomiędzy przedmiotem a pewną miarą
…
Wartość zamienna jest wartością danego dobra wyrażoną w innych dobrach. Jeśli tem innym dobrem jest pieniądz, wówczas wartość zamienna jest ceną.
…
Wartościowanie jest aktem psychicznym, który tłumaczą rozmaicie. Według teorii emocjonalnej wartość polega na uczuciach wartościującego, według teorii woluntarystycznej na tym, że wartościujący pożąda przedmiotu wartościowego, według uniwersalistycznej, wszystkie funkcje psychiczne wpływają na akt wartościowania.
- Encyklopedii Ilustrowanej TEiM -W-wa-1927r
Definicja 3.
Wartość -wyrażenie gospodarczego znaczenia przedmiotów. W ekonomii istnieją różnego rodzaju wartoście, jedynie praca ludzka tworzy wartości (Ricardo,Marx), o wartości przedmiotu decyduje jego rzadkość, użyteczność (Smith), wartość to krańcowa użyteczność(Menger,Böhm-Bawerk i in).
- Świat i Życie t. V- W-wa-1939r
Definicja 4.
Wartość - to cecha przedmiotu, która stanowi zarówno o jego znaczeniu w sferze duchowej, jak i o cenie w sferze materialnej.
Encyklopedii Britanica -1959r
Definicja 5.
(Można ją rozumieć w wolnym tłumaczeniu)
Wartość dobra jest mierzona przez ilość innych dóbr, na które można go wymienić. Zależy ona, z zastrzeżeniem wpływów mechanizmów wziętych z teorii wartości, narzucających wymuszania i utrzymywania panowania żądanych relacji cenowych, zasadniczo od relacji cen różnych dóbr i usług. Cena jednego dobra mierzona jest przez porównywanie jej ceny z tym samym lub innym dobrem lub indeksem liczbowym przy użyciu miernika pieniężnego. Wartość dobra może być poddana wpływom czynników obniżających lub podwyższających jej wielkość. Ilość i rodzaj tych czynników jest różnoraka. Jednak normalna cena determinowana jest przez czynniki fundamentalne, a wtedy mówimy o wartości ekonomicznej. Teoria wartości Adama Smitha mówiła "Praca jako taka nigdy nie zmienia swej wartości, jest podstawą i rzeczywistym standardem, przy pomocy, której można w każdym czasie określić i porównywać wartość towarów"
A więc zarówno w ekonomii, jak i w filozofii mamy różne podejścia do zdefiniowania i pojmowania wartości. Aby oderwać wartość od człowieka (jego pracy, rozumu, sądu, psychiki, upodobania, potrzeb, ducha i moralności), wymyślono pojęcie wartości absolutnej albo obiektywnej zupełnie niezależnej od doznań jednostki. To coś jak 2x2=4 (jest prawdą niezależną od jednostki).
Ale czy rzeczywiście coś takiego istnieje i czy może być mierzalne?
Przybliżając pojecie wartości należy podkreślić, że dla zrozumienia istoty kapitału ważnym jest poznanie natury, źródeł powstawania i sposobu podziału wartości dodatkowej.
Wartość dodatkowa (Surplus value)
Wartość dodatkowa lub wartość od kapitału (przyrost kapitału) w pewnym sensie przybliżają przytoczenie definicje kapitału.
Wartość dodatkowa - jest przyrostem wartości zatrudnionego kapitału (w danym odcinku czasu). Jeśli część tego przyrostu wynika z kapitału to kapitał istnieje i właściciel kapitału rozwija swój kapitał. W przeciwnym przypadku - mówimy o zanikaniu kapitału albo jego braku.