Ekorodzice

Jestem z wami od:2012.03.18 08:17
miraga_
Ostatnie logowanie: 2017.09.24 19:09
Liczba postów: 266
Moje ulubione: 1

użytkownik portalu

40 punktów
Dodaj do ulubionych »
Wyślij wiadomość Wyślij wiadomość

Inne notki »   Wszystkie blogi »

Oszczędzanie energii w domu.

28.04.2012

Dziś trochę o naszym oszczędzaniu ENERGII. Jak każdy wie, ma to ogromny wpływ na otaczającą nas przyrodę, a globalnie na klimat. Nie tylko wielkie firmy mają wpływ na zużytą energię, my też razem ze swoją rodziną możemy na to wpływać swoimi codziennymi czynnościami.

 

ENERGIA ELEKTRYCZNA

Przy zakupie pralki, lodówki i piekarnika elektrycznego jednym z elementów wpływających  na nasz wybór był symbol oznaczający zużycie energii. Wybraliśmy sprzęty typu A. Teraz można kupić AGD nawet w wyższej  klasie „A++”. Taki sprzęt nie tylko zmniejsza zużycie energii elektryczne, ale również rachunki za prąd.

Aby lodówka nie zużywała dodatkowego prądu, odmrażam zamrażarkę regularnie, ponieważ gruba warstwa lodu powoduje częstsze włączanie się chłodzenia.

Dalej: nigdy nie zostawiam przycisków stand-by włączonych, gdy dany sprzęt jest nieużywany (dotyczy to przede wszystkim telewizora, wieży i listwy zasilającej komputera). Jedyny szkopuł obecnie, to moja Mała lubiąca włączać te różne światełka. Ciągle muszę za nią chodzić i wyłączać, bo zakazy nie skutkują. Na pewno też nie zostawiamy ładowarki do telefonu w kontakcie, gdy się nic nie ładuje.

No i chyba jedno z ważniejszych przedsięwzięć. Stosujemy tylko żarówki energooszczędne. Nawet w garażu taką mamy. Nie są to na razie żarówki najnowsze typu LED, ale za pewne na takie przejdziemy, gdy obecne się już zużyją.


GAZ

Aby zmniejszyć zużycie gazu (my używamy jedynie do kuchenki gazowej) gotuje na małym gazie i stosuje odpowiednie pokrywki.  

 

WODA

Oszczędność wody polega u nas na braniu prysznica zamiast kąpieli. A Małą kąpiemy nadal w małej wanience, bo nie trzeba wtedy lać dużo wody. Na pewno też ani ja, ani mój mąż nie myjemy zębów przy odkręconym kurku z wodą. W ogóle ktoś tak jeszcze robi?

Wiem też, że duże oszczędności przyniósłby zakup zmywarki, ale jak na razie nie mamy na nią ani miejsca, ani funduszy. Więc myjemy ręcznie, ale ze względu na to, że mam zlewozmywak dwukomorowy, napuszczam wodę do jednej komory i myję wszystkie naczynia. Pod bieżącą wodą odbywa się jedynie płukanie.

Dużo wody zużywamy na pewno też na pranie ubrań. Staram się nie włączać pralki, gdy nie mam pełnego bębna. Jeśli jednak brudnej bielizny jest mniej, wtedy włączam specjalny program dostosowany na 1/2 lub 1/3 wypełnienie.

 

 

Myślę, że w każdym ekoDomu próbuje się oszczędzić energię, co przyczyni się to choć trochę do mniejszej emisję CO2, a przy okazji możemy też oszczędzić na naszym budżecie.

Dodaj komentarz
Komentarzy: 4
{opis}
28.04.2012 22:35 - ewuś
Ja nie wyobrażam sobie mycia naczyń w zlewie.Zmywarkę kupiłam 3 lata temu (większą)bo moja rodzina jest 5-osobowa.Jak nie zapełnię całej zmywarki to nastawiam program na 1/2 ilości naczyń i program oszczędny na pół godziny.Są w marketach również małe zmywareczki.Żeby zmywać naczynia naprawdę EKO proponuję używania orzechów piorących lub wywaru z orzecha piorącego(nadaje się również do zmywania naczyń)Polecam więcej informacji na www.orzechypiorace.com.pl
{opis}
28.04.2012 21:08 - Renata.Ch.
Ja nawet nie miałabym tylu sztućców i naczyń, żeby zapełnić tą zmywarkę całą :) I też myję w zlewie dwukomorowym, naprawdę w bardzo niewielkiej ilości wody. A do zmywarki też trzeba kupować tabletki i czyścić ją, co też pochłania dużo czasu i  energii.
{opis}
28.04.2012 20:11 - miraga_
Nie wiem jak z tą zmywarką, pewnie trzeba zapełnić całą, by była ta oszczędnosć zauważalna.
{opis}
28.04.2012 16:37 - daszka
Czy zmywanie w zmywarce to rzeczywiście oszczędność wody a nie tylko chwyt marketingowy? A co z oszczędnością energii? Siła mięśni nic nie kosztuje. Mam zmywarkę i słyszę jak leci tam woda, nawet przy najbardziej ekonomicznym programie. Wg mnie mycie ręczne jest bardziej oszczędne, ale najlepiej używać ekologicznego płynu do mycia naczyń w niewielkiej ilości, żeby niepotrzebnie nie zużywać zbyt dużo wody do spłukiwania.