|
użytkownik portalu
|
|
Kompot korzenny ze stewią – idealny w zimę kiedy nie ma świeżych lokalnych owoców: Wybieramy sobie dowolne suszone, mrożone lub świeże importowane owoce (oprócz banana i jagód), najlepiej dodając jeszcze jabłko. Wrzucamy je do garnka i zalewamy minimalną ilością wody, żeby były wszystkie zanurzone. Dodajemy suszone liście stewii (w ilości, powiedzmy pół łyżeczki na garść owoców) oraz korzenne przyprawy – kawałki imbiru, całe goździki, kawałki kory cynamonu. Gotujemy około 10 min, przelewamy przez sitko i gotowe.
Na lato mus owocowy – mielimy w blenderze dojrzałego banana razem z garścią sezonowych owoców – mamy gęsty, pyszny, zdrowy i pożywny mus. Można go również zamrozić na lody albo dodać jogurtu naturalnego.
Owsianka/muesli/kaszka – można ugotować na napoju ryżowym, który jest naturalnie słodki, dodać rodzynki czy posiekanego banana i koniecznie zmielone nasiona (lnu, dyni, słonecznika czy sezamu, są bardzo zdrowe i dostarczają cennych kwasów tłuszczowych).
Dżem – trzeba dobrze wygotować owoce, żeby odparować z nich większość wody, niecierpliwi mogą dodać pektynę, do kupienia w sklepach. Jabłka, gruszki, banany, czereśnie nie potrzebują dodatkowego słodzenia. Do owoców kwaskowatych proponuję dodać trochę glukozy lub syropu klonowego/syropu z agawy. Dżemy słodzone fruktozą czy zagęszczonym sokiem winogronowym można normalnie znaleźć w supermarketach.
Ciasteczka „pieguski” – pół kostki roztopionego masła mieszamy z jednym żółtkiem, 50g glukozy i szklanką mąki (można dosypać łyżeczkę cynamonu lub kakao dla aromatu). Dodajemy pokrojone orzechy i nasiona, oraz rodzynki. Pieczemy w temperaturze ok 140°C aż się zarumienią (ok pół godziny). Wszystkie ciasta można piec z mąki pełnoziarnistej z glukozą lub fruktozą zamiast cukru.
Galaretka owocowa – dwie szklanki bezcukrowego, klarownego soku doprowadzić do wrzenia, wyłączyć płytę, wsypać dwie łyżeczki żelatyny i dobrze wymieszać. Przelać do kubeczków i ostudzić w lodówce.
Kisiel owocowy – do garnka z dwoma szklankami bezcukrowego soku wsypać dwie łyżki skrobii ziemniaczanej i dobrze wymieszać. Mieszając zagotować. Przelać do kubeczków i ostudzić.
Herbatę można słodzić syropem klonowym lub z agawy. Miód się nie nadaje, ponieważ w wysokich temperaturach traci swoje cenne właściwości. Można też dzieciom mieszać ją z sokiem jabłkowym czy sokiem z kwiatów bzu (bezcukrowymi oczywiście).