Urodzony w
Normandii w
1905 roku, rozpoczął studia polityczne. Karierę projektanta zaczął znacznie później bo w 1938 roku, jednakże II Wojna Światowa nie dała mu możliwości rozwinięcia skrzydeł.
Pierwsza kolekcja
Christiana Diora firmowana jego nazwiskiem była w 1947 roku skandalem obyczajowym. I strzałem w dziesiątkę. Po zakończeniu wojny kobiety nie pragnęły niczego bardziej, niż rozstać się z szaroburą, workowatą garderobą, tweedowymi płaszczami na poduszkach i roboczymi spodniami.
Kontrowersyjny pokaz doprowadził do rewolucji społecznej. "
Drogi Christianie, to prawdziwa rewelacja. Twoje sukienki mają zupełnie nowy wygląd" - powiedziała po pokazie redaktor naczelna opiniotwórczego amerykańskiego magazynu modowego Harper's Bazaar, Carmel Snow.Termin, którym określiła kolekcję Diora,
New Look, przylgnął na stałe do stylu projektanta. A nowe było na nim wszystko. Dior zaprezentował nową, lepszą jakość życia, na którą z takim utęsknieniem czekano. Jackie Bisset z brytyjskiego Vogue'a stwierdziła: "
Od samego początku kreacje Diora emanowały iście królewskim blaskiem, dzięki czemu każda kobieta czuła się w nich jak władczyni"
Po latach szarości Christian zniweczył wszystko, nad czym przez trzy ostatnie dekady pracowali kreatorzy. Zerwał ostatecznie z maskulinizacją kobiecej sylwetki. Swoim pokazem, nazwanym przez niego
"Linia Kwiatu" zrewolucjonizował widzenie kobiecej elegancji. Było to połączenie okrągłych ramion, podkreślonego biustu, wąskiej talii oraz wygiętej w kształt dzwonu sukni z luksusowego materiału. Chociaż sama koncepcja nie była nowatorska, ponieważ inspiracją była XIX-wieczna moda francuska, to i tak kolekcja wzbudziła ogromną sensację.
Feministki zarzucały projektantowi
powrót do gorsetów, kapeluszy i krynolin, i tym samym, sprowadzanie
kobiety do roli
elementu dekoracyjnego. Innych szokowało niezwykle duże zużycie wciąż reglamentowanego materiału i ozdób. Mimo tych kontrowersji kolekcja się wybroniła, a sam Dior na zawsze stał się synonimem smaku i luksusu.
Przez kolejne lata konsekwentnie ulepszał swoje projekty, a każda jego kolekcja stawała się przebojem. Znakiem firmowym Domu Mody Christian Dior stały się ogromne,
wyszukane kapelusze.
Dior to też perfumy jedne z moich ulubionych to J'adore Dior