Mój syn jest normalnym, zrównoważonym emocjonalnie, dojrzałym, ale bardzo wrażliwym dzieckiem. Uczy się dobrze, ale często ma problemy z koncentracją przy zadaniu domowym. Ponadto nie wierzy w siebie i w swoje umiejętności. Kiedy ma z czymś problem i nie może go rozwiązać, martwi się, płacze i mówi, że jest głupi. Zdarza się, że gdy nie może sobie przypomnieć czegoś, czego się uczył, bije się po głowie. Jak mu pomóc?
Niecierpliwość i trudności z uwagą są naturalne u dzieci; układ nerwowy dziecka rozwija się intensywnie, a funkcje jego kontroli nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Dzieci wrażliwe mogą mieć problemy z radzeniem sobie w takiej sytuacji.
Kluczem do umiejętnego wspierania wrażliwego dziecka jest uważna obecność rodziców. Dzięki niej dziecko nie będzie tłumić negatywnych emocji i kierować ich przeciwko sobie (np. bicie się po głowie). Syn musi wiedzieć, że kiedy będzie czuł się źle, zawsze może przyjść z tym do rodziców, którzy go wysłuchają, przytulą i nie zbagatelizują jego emocji i problemów. Warto przekazać dziecku komunikat w stylu: "Nie zawsze wszystko się udaje (mamie również), można być z tego powodu smutnym, ale tylko chwilkę".
Niepewnemu siebie dziecku, które ma problemy z koncentracją przy zadaniach domowych, należy wyznaczać mniejsze cele i stopniować trudność wykonywanych zadań. Ważne są też częste pochwały - za każdy nawet drobny sukces. Rodzic też musi uważać na samego siebie i swoje reakcje - czy nie wysyła dziecku sygnałów, które mogą stanowić dla niego dodatkowo obciążającą presję. Należy dbać o swobodną atmosferę przy nauce - im dłużej w życiu dziecka nauka będzie dla niego zabawą i radością, tym bardziej będzie do niej zmotywowany i łatwiej będzie ona mu przychodzić.
Jeśli miałaby Pani jakieś pytania czy wątpliwości, to zalecam kontakt z psychologiem szkolnym, który może udzielić bardziej szczegółowych i praktycznych wskazówek w tym zakresie.