Zanim zaczniesz kąpać dziecko, wyczyść mu delikatnie oczy od zewnętrznego kącika w stronę nosa, za pomocą wacika nasączonego przegotowaną (i ostudzoną!) wodą. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza – w razie wątpliwości użyj termometru. Możesz też zastosować sprawdzony domowy sposób: zanurz łokieć w wodzie. Dziecko trzymaj pewnie: jedną rękę wsuń pod jego bark i główkę, a drugą pod pośladki i tułów, a następnie włóż niemowlę do wanienki.
Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji i mycia delikatnej skóry noworodka, wystrzegaj się preparatów z substancjami alergizującymi, perfumowanymi oraz SLS w składzie. Sięgaj za to po produkty specjalnie przeznaczone dla niemowląt – te dla starszych dzieci czy dorosłych, mogą je podrażnić. Dermokosmetyki dostępne w aptekach dostosowane są do potrzeb wrażliwej skóry – oczyszczą ją bez ryzyka uszkodzenia warstwy ochronnej. Przykładem takiego preparatu dla niemowląt jest emulsja do kąpieli Emolium, która wykazuje działanie nawilżające, natłuszczające i ochraniające przed wpływem czynników zewnętrznych. Produkty marki Emolium przeszły liczne badania kliniczne i wyróżniają się wysoką jakością, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby borykające się z różnymi schorzeniami skórnymi i alergiami. Emolienty szczególnie są polecane dzieciom ze suchą, łuszczącą się skórą. Po kąpieli warto sięgnąć po kosmetyk, który zapobiegnie przesuszeniu skóry – wybierz ten o działaniu kojącym i nawilżającym. Właściwy dobór preparatów jest kluczowy, aby uniknąć podrażnień delikatnej skóry dziecka, a co więcej, może je uchronić przed wystąpieniem dotkliwych schorzeń, np. AZS.
Pamiętaj, że dziecku kąpiel powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym, dlatego staraj się opanować emocje i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie kąp go, gdy płacze i jest rozdrażnione. Najlepszą porą na zabiegi pielęgnacyjne jest wieczór – zmęczone dziecko szybciej zaśnie.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.