Czy przy położeniu miednicowym dziecka mogę bez obaw zdecydować się na naturalny poród? Wprawdzie mój lekarz twierdzi, że nie ma powodu do obaw, ale ja mam sporo wątpliwości. Proszę o radę i o informacje, jakie zagrożenia niesie ze sobą poród miednicowy.
Po pierwsze nie wiem, czy będzie to Pani pierwszy poród czy kolejny.
- Przy pierwszym porodzie położenie miednicowe jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego.
- Zakładając, że kolejny to jest on możliwy przy sprzyjających warunkach, a mianowicie:
- miednica o prawidłowych wymiarach,
- masa dziecka poniżej 3500g
- bardzo doświadczony położnik – takiego porodu nie odbiera położna tylko lekarz.
Czasem można podjąć próbę wykonania obrotu płodu jeszcze w łonie matki, ale zrobić to może tylko doświadczony położnik. Polega on na delikatnym przesuwaniu dziecka przez powłoki brzuszne matki. Nawet jeśli uda się je w ten sposób nakłonić do zmiany pozycji, później wraca ono czasem do położenia miednicowego. Tendencje są takie, że ze względu na możliwe komplikacje, głównie po stronie dziecka rozwiązuje się ciążę cięciem cesarskim.
Położenie miednicowe jest o wiele mniej korzystne dla przebiegu porodu. Częścią przodującą jest bowiem, zamiast twardej główki, dość miękka miednica dziecka. Poród postępuje wtedy znacznie wolniej. Poza tym obwód miednicy nie jest wystarczająco duży, by w pełni utorować drogę główce. Poród drogami natury przy położeniu miednicowym ma szansę zakończyć się pomyślnie pod pewnymi warunkami:
- Dziecko nie może być ani zbyt małe, ani zbyt duże (między 2,5 a 3,5 kg).
- Najlepiej, by znajdowało się w położeniu miednicowym zupełnym, a wymiary i budowa miednicy muszą być prawidłowe.
- Lepiej też, by kobieta nie rodziła po raz pierwszy.
- Czynność skurczowa macicy powinna być dynamiczna.
Nawet jeśli wszystkie te warunki są spełnione, może się okazać, że poród nie postępuje prawidłowo i konieczne jest cesarskie cięcie. Niebezpieczeństwa, jakie mogą wystąpić, to niedotlenienie oraz urazy mechaniczne płodu.