Wiele osób zarzuca Ci lenistwo, ponieważ masz problemy z rannym wstawanie. Nie przejmuj się tym! Mitem jest, że rano każdy człowiek jest bardziej efektywny. Pod tym względem różnimy się między sobą. Wiele osób wydajniej pracuje wieczorami, czy nawet w godzinach nocnych. Nasze ciało ma swój własny zegar biologiczny. Także różne procesy poznawcze mają swoje "preferencje". Dotyczy to m. in. naszej pamięci, czy procesów uwagi i percepcji.
Twój wynik mieści się w granicach punktowych 27-31, co oznacza, ze jesteś umiarkowana sową. Jest to typ mniej skrajny niż zdecydowana sowa, ale również charakteryzujesz się chronotypem wieczornym. Być może twój rytm dnia spowodowany jest charakterem pracy, jaki wykonujesz. Bardzo często zdarza się, że ludzie przenoszą codzienny tryb życia ( a co za tym idzie i określone rytmy dzienne) na dni wolne i jest to rezultat raczej ich przyzwyczajeń, niż potrzeb.
RADY DLA CIEBIE:
Jak stać się mniej "sową", a bardziej "skowronkiem"
1.Jeśli nie możesz zasnąć, nie wstawaj, nie jedz posiłku, nie przegryzaj niczego, zrelaksuj się, poczytaj coś spokojnie. Pamiętaj, że ciepłe i ciche środowisko sprzyja zaśnięciu.
2.Kiedy przychodzi pora wstawania, wstań. Nie ucinaj sobie drzemki, gdy poczujesz zmęczenie. Jeśli to zrobisz, nie będziesz się czuł zmęczony wieczorem i kłopoty z zasypianiem nigdy się nie skończą. Jeśli oprzesz się pokusie drzemki w ciągu dnia, łatwiej zaśniesz wieczorem.
3.Jeśli jest to możliwe, idź na szybki spacer rano lub wykonaj kilka lekkich ćwiczeń, szczególnie jeśli jest już jasno.
4.Staraj się przesunąć wszystkie ważne i niezbędne czynności na pierwszą połowę dnia, odpoczynek zaś na późniejszą porę.
5.Przyspiesz pory posiłków o tyle samo czasu, o ile przyspieszyłeś porę wstawania i pójścia do łóżka.