Mój mąż jest alergikiem. Chciałbym wymienić starą wersalkę na duże łóżko małżeńskie przed jego powrotem z delegacji, ale obawiam się, że będzie miał kłopoty zdrowotne z tego powodu. Na co zwracać uwagę przy wyborze łóżka dla alergika?
Szkoda, że nie napisała Pani jakiego rodzaju to alergia, byłoby prościej. Przyjmuję, że nie jest to żadna zaawansowana astma, tylko skłonność do podrażnień (wyższa niż przeciętna). Jeśli byłoby inaczej, proszę radzić się lekarza.
Środki chemiczne stosowane do impregnacji materiałów, z których zrobiono łóżko, a także pościel mogą wydzielać szkodliwe opary i powodować uczulenia, bezsenność, zmęczenie, kaszel, wysypki skórne, bóle głowy, podrażnienia gardła i oczu, dlatego najlepiej wybierać metalową lub drewnianą nieimpregnowaną ramę łóżka. Polecam zabytkowe łóżka, ponieważ większość oparów formaldehydu wyparowuje w ciągu 10 lat. Jednak minusem tego rozwiązania jest istnienie przesłanek wskazujących na to, że metalowe ramy łóżka mogą zaburzać prądy elektryczne w pokoju...
Jeśli chodzi o prześcieradła, radzę wybierać te z niebielonego chemicznie perkalu lub ekologicznej bawełny, ewentualnie bawełniane z flaneli. Warto też zainwestować w chociaż jedno lniane prześcieradło. Niestety, jest zazwyczaj dużo droższe od pozostałych i łatwo się gniecie, ale sprawdza się latem.
Nad materacem warto się dłużej zastanowić, bo to bardzo ważny element łóżka często przez ludzi bagatelizowany. Polecam te z czystej bawełny - bez ognioodpornych wykończeń. Dobre są też materace futonowe.
Poduszki i kołdra mogą być również wypełnione bawełnianą włókniną. Proszę unikać pierza! Jeżeli małżonek jest uczulony na roztocza, trzeba pomyśleć o specjalnym materacu i pościeli antyalergicznej. To chyba główne elementy, na które warto zwrócić uwagę, urządzając sypialnię.