- bawełna biała lub beżowa, dość gruba, na skorupkę potrzebujemy 2,5 g (może też być gruby kordonek, wtedy skorupka jest mniejsza)
- cieniutka tasiemka
- żółta włóczka akrylowa (wystarczy mały kłębuszek)
- resztki włóczki czerwonej i czarnej
- wiskoza do wypełnienia kurczaczka
- igła dziewiarska
- szydełko nr 3
WYKONANIE:
Skorupka
Robimy 4 oczka łańcuszka i łączymy je w okrąg.
1 rząd - wrabiamy w okrąg 15 słupków
2 rząd - 20 półsłupków *2 półsłupki w dwa słupki poprzedniego rzędu, dwa półsłupki w następny słupek* (od* do* powtarzać, także w kolejnych rzędach)
3 rząd - 25 półsłupków *3 półsłupki w półsłupki z poprzedniego rzędu, 2 półsłupki w następny półsłupek*
4 rząd - 30 półsłupków *4 półsłupki w półsłupki z poprzedniego rzędu, 2 półsłupki w następny półsłupek*
5 rząd - 35 półsłupków *5 półsłupków w półsłupki z poprzedniego rzędu, 2 półsłupki w następny półsłupek*
6 rząd - 40 półsłupków *6 półsłupków w półsłupki z poprzedniego rzędu, 2 półsłupki w następny półsłupek*
7-10 rząd - 40 półsłupków
11 rząd - 45 półsłupków (dodać 5 w obwodzie)
12 rząd - 45 półsłupków
fot. J.W.
Teraz robimy
ząbki. Będzie ich pięć i każdy robimy osobno. Robimy 9 półsłupków i wracamy, gubiąc 2 oczka, powtarzamy tak, aż zostanie nam jedno oczko, kończymy wtedy ząbek, chowamy nitkę. Robimy następne ząbki i skorupka jest gotowa. Kordonek krochmalimy i suszymy na jajku, a jeśli skorupkę wykonywaliśmy z grubej bawełny, to jest sztywna i nie wymaga krochmalenia.
Kurczaczek lub kaczuszkaWykonujemy go z dwóch kulek połączonych ze sobą. Robimy żółtą włóczką trzy oczka łańcuszka, łączymy w okrąg.
1 rząd - 12 słupków
2 rząd - 20 półsłupki
3 rząd - 30 półsłupków
4 rząd - 30 półsłupków
5 rząd - 30 półsłupków
6 rząd - 20 półsłupków
7 rząd - 10 półsłupków
Wkładamy do środka wiskozę (np. ze starej poduszki) i kończymy robótkę, robiąc w kolejnych rzędach 5 półsłupków, potem trzy i na końcu jeden. Drugą kulkę robimy podobnie, tylko w każdym rzędzie robimy o dwa półsłupki lub słupki mniej. Łączymy kulki, zszywając je ze sobą tak, by utworzyły kurczaka. Na głowie robimy
grzebyczek: 3 oczka łańcuszka, oczko ścisłe wbite w główkę, 3 oczka łańcuszka, oczko ścisłe wbite w główkę, 3 oczka łańcuszka i kończymy oczkiem ścisłym wbitym znowu w główkę.
Dzióbek robimy następująco: wbijamy w główkę z przodu, robimy 3 oczka łańcuszka i dwa niedokończone słupki, które kończymy razem z trzema oczkami łańcuszka. W podobny sposób jak dzióbek, ale żółtą włóczką, robimy
ogonek i dwa
skrzydełka. Przy skrzydełkach robimy 3 niedokończone słupki. Na nóżki wykonujemy oczka łańcuszka z podwójnej albo potrójnej nitki. Po bokach główki wyszywamy
oczka i kurczak gotowy.
Kaczuszka różni się tym od kurczaczka, że nie ma grzebyczka, a nóżki ma trochę w innym kształcie. Na nóżki wbijamy szydełko i robimy dwa półsłupki, potem jeszcze 3 razy dwa półsłupki, następnie robimy po dwa półsłupki w jeden półsłupek, potem 4 półsłupki i kończymy nóżkę, drugą robimy podobnie. Na dzióbek wbijamy szydełko w miejsce dzióbka i robimy dwa półsłupki, potem jeszcze trzy razy po dwa półsłupki i kończymy jedną część dzióbka. Drugą robimy nad nią. Skrzydełka podobne jak u kurczaka. Teraz można włożyć kurczaka (kaczkę) do skorupki lub postawić obok. Otrzymamy oryginalną ozdobę świąteczną. Najważniejsze, że wykonaną własnoręcznie, a więc niepowtarzalną.
Jeśli na imieniny babci idziesz z ręcznie wykonanym
bibelotem, a swoim starym fatałaszkom potrafisz nadać nowy charakter, to
na pewno czekamy właśnie na Ciebie. Stawiamy na oryginalność i
pomysłowość. Przesyłajcie swoje prace (zdjęcie + opis) na adres: redakcja@ekorodzice.pl. W
tytule wiadomości wpisujcie HANDMADE.
|