Dziś przedstawiamy dwa przepisy na uniwersalne środki czystości. Ten pierwszy składa się tylko z dwóch składników, drugi jest bardziej skomplikowany. Ciekawe, który Wam przypadnie bardziej do gustu.
fot. Uniwersalne środki do czyszczenia domu
I PRZEPIS
- szklanka wody
- szklanka octu
Składniki wlewamy do spryskiwacza i gotowe. To jeden z moich ulubionych środków czystości. Jak nietrudno zauważyć jest banalny w przygotowaniu i zarazem bardzo skuteczny. Dbam o to, aby spryskiwacz z wodą i octem był zawsze pod ręką, zwłaszcza w kuchni. Gdy coś się rozleje na blat albo na kuchenkę podczas gotowania, wystarczy spryskać powierzchnię domowym płynem i po zabrudzeniu ani śladu. Tego typu środek można stosować do czyszczenia zlewu, lodówki, stołu kuchennego, kafelków. Jest rewelacyjny. Nie bójcie się zapachu, ponieważ szybko się ulatnia.
fot. Uniwersalne środki do czyszczenia domu
II PRZEPIS
- 2 łyżki octu spirytusowego
- 2 łyżeczki boraksu
- 2 szklanki wody
optymalnie:
- 3 krople ulubionego olejku eterycznego: doskonale sprawdzi się pomarańczowy lub cytrynowy
Mieszankę otrzymaną z II przepisu również przelewamy do spryskiwacza. Już po samej liczbie składników można zauważyć, że jest to "bogatszy" środek czyszczący. Ten przepis odkryłam znacznie później i nie ukrywam, że korzystam z niego bardzo często zwłaszcza w łazience. Choć doskonale sprawdza się również do mycia zmywarki :) Podczas wiosennych warsztatów w IKEA Targówek własnie ten środek przygotowywaliśmy wspólnie z uczestnikami spotkania.
fot. Uniwersalne środki do czyszczenia domu - warsztaty w IKEA Targówek
EKOSŁOWNICZEK:
Boraks - jest stosowany do wywabiania plam, posiada także właściwości odkażające. Należy przechowywać go z dala od dzieci, ponieważ jest trujący.
Ocet spirytusowy - posiada wiele właściwości. Można go używać jako środek wybielający i odkażający. Poza tym skutecznie usuwa zabrudzenia z tłuszczu, plamy oraz niweluje nieprzyjemne zapachy.
Naturalne olejki zapachowe - w zależności od rodzaju mają różne działanie. Eukaliptusowy świetnie radzi sobie z bakteriami, a cytrynowy i lawendowy - oprócz działania przeciwbakteryjnego - ma też właściwości przeciwgrzybiczne. Warto zainwestować także w olejek różany, z drzewa herbacianego i pomarańczowy.