Ekorodzice

Nie noś dziecka przodem do świata!

Autor: Anna Buchmiet 2010.08.20, 08:09
Noszenie dzieci w chuście to fajna sprawa. Jednak upewnij się, że robisz to prawidłowo! O najczęstszych błędach popełnianych przez chustujących rodziców opowie nam Anna Buchmiet. 



Tak NIE NOSIMY!!!

Piękny to widok, gdy widzimy zachustowanego maluszka wtulonego w mamę lub tatę. To nie nowa moda, jak myśli jeszcze wiele osób, to powrót do tradycji. Dzieci noszone są od początku świata. Chusty i inne nosidła miękkie są używane na całym świecie. W krajach rozwijających się są popularniejsze od wózków. Na zachodzie chusty przeżywają renesans już od ponad trzydziestu lat, a w wielu tradycyjnych, "pierwotnych" kulturach jest to główny lub jedyny sposób zarówno przenoszenia dzieci, jak i  wychowywania ich.

Należy jednak robić to prawidłowo i przestrzegać pewnych zasad.

  • Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest noszenie dziecka w źle zawiązanej chuście.

    Nie jest ona dobrze dociągnięta
    , więc:
    • nie otula dziecka,
    • nie podtrzymuje kręgosłupa,
    • nie zapewnia fizjologicznej postawy – plecki nie są zaokrąglone, a nóżki nie są odwiedzione na bok.

  • Niewskazane są usztywnienia, które wymuszają nienaturalne wyprostowanie młodego kręgosłupa.

  • Złe wiązanie to także dyskomfort dla noszącego rodzica. Spacer w źle zawiązanej chuście to gwarancja niewygody i bólu kręgosłupa.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie nosić dziecka przodem do świata, mimo że w niektórych instrukcjach ta pozycja jest polecana.

  • Taka pozycja tylko z pozoru daje dziecku możliwość lepszego "poznawania świata". Gdy maluch czegoś się przestraszy, nie ma ucieczki przed nadmiarem bodźców, a jego delikatny układ nerwowy poddawany jest nieustannej stymulacji, przed którą nie może się schronić.  Nie ma możliwości wtulenia się w rodzica i upewnienia, że wszystko jest w porządku. Konsekwencją nieograniczonego bombardowania maluszka wrażeniami jest stres objawiający się nadmierną lękliwością, płaczliwością, problemami z zasypianiem.

  • Noszenie przodem do świata utrudnia przyjęcie prawidłowej pozycji ciała:

    • Kręgosłup dziecka opartego o klatkę piersiową rodzica wygina się w nienaturalny sposób.
    • Nóżki nie mają podparcia i zwisają.
    • Bioderka nie uzyskują prawidłowej pozycji żabki.
    • U najmłodszych główka nie ma wystarczającego podparcia.
    • W przypadku dziewczynek zachodzi dodatkowy ucisk na kość łonową, a u chłopców na mosznę.

    Cały ciężar dziecka spoczywa na jego najniższym punkcie tułowia, ponieważ jego waga nie rozkłada się równomiernie w takiej pozycji.

  • Noszenie w takiej pozycji jest też bardzo niekorzystne dla kręgosłupa osoby noszącej.

Najważniejsze, aby kierować się własnym wyczuciem, wiedzą i rozsądkiem przy wyborze i sposobie noszenia naszych największych skarbów.

Chcesz dowiedzieć się, jak chusty zmieniają spojrzenie na tacierzyństwo i wychowywanie dziecka, koniecznie przeczytaj: Chustotata jest fajny!


Tagi: chustach   chustonoszenie   chuście   dzieci   jak   nosić   noszone  

Przeczytaj także:

"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

Krakowski Tydzień Bliskości dobiegł końca. Konkurs zorganizowany z tej okazji też. Do dwóch zwycięzców trafiły nosidełka firmy Tuli oraz Mio Unico. Najwyższy czas poznać prace konkursowe, które podbiły serca jury... Oto one! ... więcej »
Chustotata jest fajny!

Chustotata jest fajny!

Macierzyństwo kobiety mają zapisane w genach. Instynktownie wiedzą, jak być matką. Dla mężczyzn natura nie była aż tak łaskawa. To, co dla kobiet proste i naturalne, dla świeżo upieczonych ojców jest trudne i niezrozumiałe. Oni dopiero... więcej »
Kto to jest Doradca Noszenia?

Kto to jest Doradca Noszenia?

Do tego, że warto nosić dzieci w chustach czy nosidłach miękkich już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jak to robić dobrze? Czy jest to skomplikowana sztuka, gdzie niezbędna jest wiedza Doradcy Noszenia czy może sama instrukcja wiązania... więcej »
Czy można karmić w chuście?

Czy można karmić w chuście?

Temat karmienia w chuście jest gorąco komentowany, bo jest to jeden z powodów, dla których niektóre mamy kupują chustę. Chusta pozwala się maluchowi wyciszyć, odcinając od zewnętrznych bodźców, a kobiecie daje osłonę przed ciekawskimi... więcej »
Bliskość w chuście

Bliskość w chuście

Jak to jest z tą bliskością i chustą? No bo to, że bliskość w chuście jest – nie da się ukryć ;) Ale właściwie po co? Czy nie wygodniej z wózkiem? Czy dziecku nie lepiej na leżąco w przestronnej gondoli? A czy mamie nie lepiej popychać... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne