Ekorodzice

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Autor: Joanna Mendecka 2011.03.10, 12:08
Witam. Mój synek ma już skończone 7 miesięcy. Karmię go piersią na żądanie i od szóstego miesiąca próbuję  mu podawać inne jedzenie dostosowane do wieku. Jak na początku było to dla niego frajdą, tak teraz prawie nic nie chce jeść – tylko pierś. Poradzono mi, aby gotować mu obiadki, jeśli nie chce jeść tych ze słoiczka, ale to też nie pomogło. Czasem w zabawie uda mi się podać mu w siateczce kawałek gruszki lub banana. Jeśli chodzi o picie, też jest problem. Próbuje podawać napoje z kubeczka, ale  syn traktuje to jako zabawę. Próbowałam mu podawać kaszkę przed spaniem, ale nie chce ssać przez smoczek, a łyżeczką wszystko wypluwa. Najgorsze są noce, ponieważ potrafi obudzić się do jedzenia nawet 4-5 razy. Proszę o poradę. Chcę karmić synka nadal piersią, ale muszę coś zrobić, aby przesypiał noce.
fot. karmienie piersia


Wygląda na to, że synek ząbkuje oraz zaczął raczkować. Wtedy zwykle pojawia się regres żywieniowy. Mam za mało danych, aby dać Pani konkretne zalecenia czy pomysły to jest możliwe na konsultacji indywidualnej (mailowej). Więc powiem tak ogólnie:

Po pierwsze warto zwiększyć zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie Pani oraz syna, czyli dodawać do posiłków zmielone nasiona siemienia lnianego, a warzywa zawsze polać odrobiną oleju zimnotłoczonego.

Pić syn nie będzie chciał dopóki, dopóty będzie dostawał Pani mleko tyle razy na dobę to całkiem normalne!

Natomiast reszta to kwestie wychowawcze, czyli szukanie sposobu na to, aby dziecku nie ustępować za każdym razem, kiedy odmawia posiłków stałych, a domaga się piersi. Większość dzieci przechodzi taki właśnie etap, a większość mam ma spore trudności w powrocie do regularnych karmień (w tym posiłków stałych).

Dobrze jest uczyć się, że nasza odmowa podania piersi dziecku powyżej 6 miesiąca (na każde żądanie) nie ma absolutnie nic wspólnego z byciem wyrodną mamą. Dziecko kochamy na setki sposobów, a w kilku kwestiach musimy być stanowcze nie pozwalamy przecież wkładać łapek do kontaktów czy piecyka mimo, że dziecko płacze i domaga się tego.

W żywieniu też to my trzymamy kontrolę. Nie warto podawać dziecku w tym wieku piersi na każde żądanie jego organizm potrzebuje już przerw między posiłkami (około 3 godz). Uczmy dzieci, że jest czas jedzenia oraz czas odpoczynku, że nie można ciągle jeść/pić.

Powodzenia!


Przeczytaj także:

Kiedy i w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Kiedy i w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Moje dziecko ma już rok. Czuję, że to najwyższy czas aby odzwyczaić go od mojej piersi. Jednak boję się nocnych płaczów i tego, że nie będę konsekwentna. Czy istnieje jakiś sposób "odstawiania", który nie wywróci mojego... więcej »
Najczęstsze mity na temat karmienia piersią

Najczęstsze mity na temat karmienia piersią

„Ilość pokarmu zależy od wielkości piersi” „pokarm jest biały”, „nie wolno karmić dziecka częściej niż co trzy godziny” – to jedne z najpopularniejszych mitów na temat karmienia piersią. Chcesz poznać inne? A może sama spotkałaś... więcej »
Kawa w diecie karmiącej mamy. Jakie ilości kofeiny może spożywać mama?

Kawa w diecie karmiącej mamy. Jakie ilości kofeiny może spożywać mama?

Kobiety karmiące spotykają się z wieloma obiegowymi opiniami głoszącymi, że podczas karmienia piersią nie można pić kawy, jeść produktów mlecznych czy cytrusów. Trzeba też wprowadzić specjalną bardzo restrykcyjną i lekkostrawną dietę,... więcej »
Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

W jaki sposób należy przechowywać odciągnięty pokarm? Czy są jakieś specjalne wytyczne? Świeży, odciągnięty pokarm może być przechowywany do 12 godz. w temperaturze pokojowej, do 24 godz. w torbie z wkładem chłodzącym, do 5 dni w lodówce.... więcej »
Jak długo karmić dziecko piersią?

Jak długo karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią odgrywa istotną rolę w żywieniu niemowląt. Prawidłowe odżywianie w pierwszym okresie życia dziecka wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i intelektualny malucha, jak również oddziałuje na ważne funkcje organizmu... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Najnowsze na blogach

Psycholożka, dietetyczka, mama dwóch wspaniałych córek. Prowadzi portal www.mamowanie.pl, Jest współautorką działu żywieniowego w książce Poradnik dla Zielonych rodziców.   Od 7 lat zajmuje się propagowaniem podstaw zdrowego i świadomego trybu życia, autorka artykułów, ekspert radiowy i telewizyjny w zakresie żywienia. Zwolenniczka holistycznego podejścia do zdrowia człowieka.


Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »