Ekorodzice

Gra na bębnach

Autor: Marta Grzybek 2011.03.28, 16:32
Rytm płynie w krwi każdego z nas od urodzenia. Pierwsze, co każdy z nas usłyszał, to rytm bicia serca własnej matki… Gra na bębnach to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem, leczenie duszy i ciała, "odnajdywanie domu tu i teraz", to nade wszystko – manifestacja radości życia i jego umiłowania. Jest to również możliwość tworzenia naturalnych dźwięków dla wszystkich ludzi, którzy nigdy przedtem nie mieli z muzyką żadnego kontaktu.

fot. Marta Grzybek

Bębny to najstarsze instrumenty muzyczne wytwarzane i używane przez człowieka. Fenomen rytmu wyrażany w grze na bębnach dotyczy w równej mierze sfery czysto fizycznej, co głęboko psychologicznej, duchowej. Grając w grupie, uczymy się empatii, słuchania innych oraz własnego, pierwotnego rytmu. Gra na bębnach daje wiele korzyści dla dorosłych i dzieci:

  • Poznajemy lepiej siebie.

  • Nabieramy inspiracji i sił do działania.

  • Rozbudzamy kreatywność i twórczość.

  • Relaksujemy się i synchronizujemy pracę obu półkul.

  • Bębny pomagają w pokonywaniu trudności z liczeniem.

  • Uświadamiają granice między odrębnością i wspólnotą.

  • Rozbudzają wrażliwość muzyczno-rytmiczną.

  • Rozwijają umiejętność współpracy.

  • Dają radość ducha.

Badania naukowe dowodzą, że grupowa gra na bębnach powoduje zwiększoną produkcję cytokininy we krwi, tzw. naturalnego zabójcy raka. Rola rytmu dla zdrowia człowieka jest nie do przecenienia!


Na zajęcia bębniarskie mogą chodzić już 3 letnie dzieci. Na takich zajęciach zapoznaje się dzieci z kulturą i obyczajami Afryki, dzieci mogą tworzyć maski afrykańskie i później w nich tańczyć do rytmu bębna, poznają smaki i zapachy oraz próbują wydobyć podstawowe dźwięki z djembe. Dla dzieci starszych (powyżej 7 lat) proponuję cykliczne zajęcia, podczas których będą poznawać poszczególne rytmy i tworzyć całość, wielką orkiestrę afrykańską. Zajęcia są świetną zabawą zarówno dla małych, jak i dużych. Często starsze dzieci są tak bardzo zafascynowane zajęciami i samym bębnem, że warto, aby w domu też ćwiczyły, tym bardziej że gra na bębnach daje tak wiele korzyści.


Prawdziwa djembe sprowadzana z Afryki to koszt 1-3 tys, dlatego na początek proponuję bęben o średnicy 20-25 cm zakupiony w sklepie muzycznym w cenie 70-200zł.

Źródło: www.djembe.pl

Tagi: bębny   dziecka   gra   muzytkoterapia   rozwój  


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »