Co potrzebne jest do tkania?
- Nici
Po pierwsze, jak już napisałam – dużo kolorowych nitek. Mogą to być nawet krótkie kawałki. jeżeli nie mamy zapasów włóczek w domu, dobrym pomysłem może być kupienie wielokolorowego zestawu końcówek po produkcji dywanów.
- Osnowa
Niezbędna jest również osnowa. Musi być zrobiona z bardzo mocnej nici, ponieważ rozerwaną osnowę w trakcie pracy bardzo trudno jest naprawić. Praca musi być wtedy robiona od nowa. Najlepszy jest szpagat lniany dostępny w sklepach ze sznurkami. Można jednak użyć wszystko, co nie rozrywa się przy silnym ciągnięciu z obu stron. Moja córka kiedyś nie mając nic lepszego zrobiła osnowę ze sznurka paździerzowego i tkanie również udało się.
Krosno może być prostokątne lub okrągłe. Istnieje też sposób tkania bez ramki, ja jednak go nie próbowałam.
- Krosno prostokątne – można kupić gotowe lub samodzielnie zbić z listewek zwykłą ramkę. Im większa, tym lepsza. Zgodnie z zasadą, że na dużym można zrobić małą pracę, a na małym – dużej już nie.
Na obu szerokościach ramki trzeba zrobić nacięcia lub powbijać gwoździki symetrycznie, w takiej samej ilości i w podobnych odstępach (około 0,5 – 1 cm).
Przywiązujemy osnowę do jednego końca szerokości, prowadzimy ją następnie do przeciwległego boku, tam zahaczamy i wracamy z powrotem. W ten sposób oplatamy szerokości ramki do samego końca.
- Krosno okrągłe – najczęściej jest kółkiem z dość sztywnej tekturki. Dobrze nadają się do tego tylne okładki bloków technicznych, ale tylko te grubsze. Mogą być też kartony z pudeł, ale pomimo że są grube, niektóre łatwo się łamią, co utrudnia tkanie. Kółko takie musi mieć nieparzystą liczbę delikatnych nacięć na obwodzie.
Słyszałam o szkole, w której tkano nawet na starych kołach rowerowych. Jak widać do stworzenia warsztatu tkackiego można podejść bardzo twórczo.
Teraz oplatając osnowę na kółku, nić przeplatamy przez przeciwległe nacięcia, tworząc gwiazdę z największych cięciw, czyli „prawie średnic”. Przy nieparzystej liczbie nacięć nie ma idealnej średnicy, ponieważ okrąg nie jest podzielony symetrycznie. Naciąganie osnowy zakańczamy związując jednym końcem wszystkie nitki po środku kółka i drugim końcem robimy to samo po drugiej stronie. Teraz możemy już tkać przywiązawszy kolorową włóczkę do końca osnowy.