Ekorodzice

Ssanie palca u dziecka

Autor: Agnieszka Stein 2013.03.14, 11:31
Pani Asiu,

Po przeczytaniu tego listu pomyślałam sobie, że to bardzo trudna rola bycie mamą zastępczą. Trudna, ale też pełna radości i sukcesów. Może dać Pani miłość i rodzinę malutkiemu dziecku, które tak wiele w życiu straciło. Straciło coś, co miało w życiu najcenniejszego. Najważniejszą relację i związane z tym poczucie stałości, bezpieczeństwa, przynależności i porządku otaczającego świata.



Pani też to chyba czuje, bo pisze Pani o tym, jak zwraca Pani dziewczynkę społeczeństwu. Daje jej Pani bliskość, porządek i samą siebie. Choć pewnie jeszcze długa droga przed Panią, bo rok to bardzo krótko na to, co się stało.

A jednak w tym, z czym Majka przyszła do Pani, warto zobaczyć nie tylko biedne, skrzywdzone przez okoliczności dziecko. Warto też zobaczyć zagubionego i wystraszonego, ale aktywnego małego człowieka, który z całej swojej siły próbuje sam sobie pomóc i poradzić sobie z wyzwaniem, z jakim przyszło mu się zmierzyć. Próbuje zachować i odbudować to, co niezbędne jest każdemu człowiekowi do dobrego funkcjonowania i rozwoju. Własny sposób radzenia sobie ze stresem, frustracją i napięciem emocjonalnym.

Ten sposób to w przypadku Majki ssanie paluszków. Sposób stary jak świat, można by powiedzieć. I jeden z najmniej kłopotliwych. Dzięki paluszkom Majka ma szansę radzić sobie lepiej ze swoimi emocjami, czuć się bezpiecznie, coraz bardziej układać sobie świat po wielkim rozstaniu, które ją spotkało.

Wiem, że pewnie widok pięcioletniej dziewczynki z rączką w buzi jest frustrujący. Może Pani niepokój budzą słowa pediatry. Może inne osoby, kiedy widzą Majkę komentują to, że „taka duża, a trzyma palce w buzi”.

Warto jednak, żeby próbując nauczyć dziewczynkę poprawnego i kulturalnego zachowania, nie zapominała Pani o tym, co jest głębiej. O jej uczuciach, emocjach. O tym, co Majka myśli sama o sobie. O waszej relacji. Bo te wszystkie aspekty rozwoju dziewczynki mogą bardzo ucierpieć, gdy będzie Pani skupiać się na paluszkach, zamiast zaopiekować się dziewczynką i zająć się zaspokajaniem jej potrzeb.

A jakie potrzeby mam tu przede wszystkim na myśli?
  • Potrzebę bezwarunkowej akceptacji.

  • Potrzebę osoby, która zaakceptuje ją razem z jej trudnościami i bolesnymi przeżyciami. I nawet z niezbyt estetycznym zachowaniem czy zgryzem.

  • Potrzebę bezpieczeństwa i radzenia sobie ze swoim napięciem.

  • Potrzebę kontroli nad własnym ciałem i dysponowania nim w celu zaspakajania swoich potrzeb.

  • Potrzebę bliskiej i ciepłej relacji.

  • Potrzebę szacunku.
Może się okazać, że takie pozorne "zignorowanie" problemu palców w buzi bardziej posłuży Majce niż koncentracja na nim. Gdyż sposób postępowania, jaki Pani w tej chwili obrała, może Majce bardzo utrudniać poradzenie sobie ze ssaniem paluszków. Chcąc tak bardzo zmienić jej zachowanie, powoduje Pani, że tych trudnym emocji jest coraz więcej. Prowadzi to do błędnego koła. Im więcej kar, dolegliwości, uwag, komentarzy – tym większe napięcie i tym większa potrzeba, żeby skorzystać z pomocy paluszków.

Może się też stać tak, że uda się Pani wyeliminować niedobry nawyk. Jeśli jednak nie pomoże pani znaleźć dziewczynce innych sposobów na zaspokojenie jej potrzeby bliskości i bezpieczeństwa, na radzenie sobie z trudnymi emocjami, to prawdopodobnie ona znajdzie sobie taki sposób sama. Może dużo mniej elegancki i bardziej destrukcyjny.

Proszę więc nie karać dziewczynki za to, czego ona tak naprawdę do końca nie kontroluje i nie robi specjalnie. Proszę nie dawać jej odczuć, że Pani zachowanie i uczucia w stosunku do niej zależą od tego jak ona się zachowuje. Zamiast tego proponuję wspólne poszukiwanie sposobów na danie dziewczynce wsparcia w trudnych dla niej chwilach. Może Majce trudno jest być samej nawet podczas snu? To bardzo częste u dzieci, które straciły rodzica. Może potrzebuje wtedy więcej bliskiego kontaktu? Może wtedy nagle sama zauważy, że paluszek jest coraz mniej potrzebny?


Agnieszka Stein: jestem psychologiem dziecięcym, zajmuję się wspieraniem rodziców w ich wysiłkach wychowawczych. Pracuję też jako psycholog w gimnazjum i przedszkolu oraz udzielam rodzicom konsultacji psychologicznych w Ośrodku Polana. Prywatnie jestem mamą pierwszoklasisty.

KONTAKT:
www.dzikiedzieci.pl

Tagi: dziecka   dziecka   kciuka   problem   rozwój   ssanie   wychowanie  

Przeczytaj także:

Spanie z dzieckiem

Spanie z dzieckiem

Odkąd Krysia pojawiła się na świecie, początkowo skutecznie wdrażaliśmy obraną strategię wychowania. W dzień była opieka nad córeczką, nieustanne noszenie na rączkach, częste i długie karmienia piersią na żądanie, średnio 8-12... więcej »
Pierwsze dni w szkole – jak wspierać dziecko?

Pierwsze dni w szkole – jak wspierać dziecko?

Dla dzieci, które pierwszy raz idą do szkoły najważniejszy nie jest strach przed szkołą, ale oddzielenie ich od domu i rodziców. Boją się nieznanego, boją się jak zareagują inne dzieci, boją się jaka będzie nauczycielka – pani,... więcej »
Moje dziecko lubi nianię

Moje dziecko lubi nianię

Pieniądze ważniejsze od dziecka, nieoczekiwana absencja w pracy, drobne kradzieże. Na te wszystkie problemy możesz napotkać wynajmując niesprawdzoną opiekunkę do dziecka z ogłoszenia. Jednak dobra niania to skarb zarówno dla dorosłego jak... więcej »
Spanie z dzieckiem

Spanie z dzieckiem

Mój problem polega na tym, iż nauczyliśmy swojego syna zasypiania tylko i wyłącznie z którymś z rodziców Za każdym razem czy to w ciągu dnia czy na noc musimy się z nim położyć. Leżeć czasami ponad godzinę, aż syn zaśnie i pozwoli... więcej »
Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu płciowym? Otwartość, brak tabu i eufemizmów

Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu płciowym? Otwartość, brak tabu i eufemizmów

Rozmowa z dzieckiem na temat dojrzewania płciowego to ważny, ale często trudny temat dla wielu rodziców. Kluczowe jest podejście pełne otwartości, brak tabu i unikanie eufemizmów. W tym artykule omówimy, jak najlepiej przeprowadzić taką... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
02.07.2012 08:43 - iaera
Bez problemu oczywiście*
{opis}
02.07.2012 08:42 - iaera
Starsze dziecko rękawiczki zdejmie bez powodu. Mojej siostrze smarowali cytryną, to szła do łazienki i szorowała wodą.
{opis}
15.08.2011 20:03 - Renata.Ch.
Moja córeczka miała roczek, kiedy odzwyczaiłąmy ją od smoczka. Niemal od razu zamiast tego zaczęła ssać kciuk. W dzień udawało mi się ją jeszcze zabawiać, najgorzej było w nocy, bo gdy tylko zasnęła od razu wkładała kciuka do buzi, a wyciągnięcie paluszka kończyło się wrzaskiem. Z jednej strony wszędzie słyszałam, że zamiast palca lepiej podać już dziecku smoczek, ale było mi szkoda do tego wracać, gdy wreszcie udało mi się ją odzwyczaić od ,,pocieszacza". Zaczęłam więc zakładać jej na noc cieniutkie, bawełniane rękawiczki. Była akurat zima, więc malutkiej nie było za gorąco. Udało się! Na wiosnę ssanie paluszka było już tylko wspomnieniem.
{opis}
15.07.2011 11:32 - hetmanka
Wreszcie ktoś mądrze pisze! Ja byłam ssakiem do 3 klasy podstawówki, ale niestety moi rodzice trafili do "specjalistów" którzy przepisali mi leki uspakajające i kazali bandażować kciuka takim gównem ze specjalna wkładką. O mało się nowej nerwicy nie nabawiłam...

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »