Ekorodzice

Bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2023.05.25, 18:03

Wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci, a zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawą, która wspiera pociechy w odkrywaniu świata. Jazda na rowerze z dzieckiem wymaga zapewnienia mu nie tylko bezpieczeństwa, lecz także komfortowej jazdy. Jaki fotelik wybrać dla dziecka i na co zwrócić uwagę?

Odpowiedni wybór

Jazda na rowerze jest świetną przygodą dziecka i rodzica. Tata lub mama może aktywnie spędzać czas, a jednocześnie pogłębiać więź, która łączy z dzieckiem, a maluch może zwiedzać świat u boku osoby, która zapewnia mu bezpieczną przestrzeń. Jednak by doświadczyć takiej przygody, potrzebujemy odpowiedniego fotelika dla dziecka.

Dwa typy fotelików

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że do wyboru mamy dwa typy fotelików: montowany przed siodełkiem i za im. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed wybraniem rodzaju fotelika warto się zastanowić.

Jednocześnie, zanim to zrobimy, dobrze jest wziąć pod uwagę jedną bardzo ważną kwestię. Czy dziecko jest gotowe na jazdę w foteliku rowerowym? Nie ma wyraźnej granicy czy przepisów, które by to normowały, a dzieci mogą rozwijać się w różnym tempie, dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrem pociechy. Jednocześnie podstawą jazdy w foteliku jest stabilne trzymanie głowy oraz możliwość samodzielnego siedzenia przez dziecko.

Fotelik rowerowy montowany z przodu

Te foteliki szczególnie nadają się dla najmniejszych dzieci lub takich, które chcemy stale mieć na oku. Dzięki temu możemy w każdej chwili zobaczyć, jak nasza pociecha reaguje na otoczenie czy też czegoś potrzebuje. Foteliki rowerowe montowane przed siedzeniem zwykle są lżejsze i mniejsze od tych montowanych z tyłu i pozwalają na przewożenie dzieci, które ważą maksymalnie 15 kg. W przypadku wyboru tego fotelika warto upewnić się, że dołączona jest do niego szyba, która ochroni przed owadami czy piaskiem.

Fotelik rowerowy montowany z tyłu

W przypadku tego rozwiązania mamy do dyspozycji dwie główne kategorie, czyli foteliki dla dzieci, które ważą do 15 i 22 kilogramy. Są one najczęściej ciężkie i większe. Ten sposób montowania daje możliwość rozłożenia oparcia lub odchylenia całego fotelika do tyłu. Dzięki temu zwiększamy szanse, że gdy dziecko zaśnie, jego główka nie będzie zwisać. Jednocześnie wadą tego rozwiązania jest brak możliwości podglądnięcia w bezpiecznych warunkach, co robi nasza pociecha bez zatrzymywania roweru.

Certyfikat jakości

Stawiając na bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka, powinniśmy zdecydować się na modele, które posiadają Europejskie Certyfikat Jakości. W przypadku fotelików jest on oznaczony kodem EN14344. Świadczy on o dobrej jakości wykorzystywanych materiałów, braku ostrych krawędzi, zapewnieniu odpowiednich pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowym zabezpieczeniu nóg dziecka. Certyfikat ten podzielony jest na 3 główne kategorie:

    • A15 – foteliki dla dzieci do 15 kg montowane za rowerzystą,
    • A22 – foteliki dla dzieci do 22 kg montowane za rowerzystą,
    • C15 – foteliki dla dzieci do 15 kg montowane pomiędzy kierownicą a siodełkiem.

Dlatego decydując się na zakup bezpiecznego fotelika dla dziecka. Sprawdźmy, czy posiada jeden z tych certyfikatów.





Przeczytaj także:

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Rozwój kreatywności u dzieci - ćwiczenia i przydatne akcesoria dla rodziców

Kreatywność jest cenną i pożądaną cechą. Dzięki niej nie jesteśmy robotami skłonnymi do wykonywania jedynie powtarzalnych czynności, ale wykazujemy się w szkole, a potem w życiu zawodowym inwencją, która pomaga rozwiązać każdy... więcej »
Bezpieczne buty Bartek dla dzieci

Bezpieczne buty Bartek dla dzieci

Bezpieczeństwo dzieci podczas chodzenia i biegania to priorytet każdego rodzica. Wraz z rozwojem dziecka i jego aktywnością fizyczną pojawia się potrzeba zakupu odpowiedniego obuwia. Buty dla dzieci powinny być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim... więcej »
Neurolog dziecięcy – czym się zajmuje?

Neurolog dziecięcy – czym się zajmuje?

Dysfunkcje układu nerwowego objawiają się u dziecka już w okresie niemowlęcym. Ponieważ rodzicom, co zupełnie normalne, brakuje wiedzy i doświadczenia, aby odróżnić zachowania będące w granicach normy od tych poza nią, warto rozwiać niepokojące... więcej »
W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

W czym zabawki sensoryczne są lepsze od innych zabawek?

Czasy współczesne dostarczają olbrzymiej ilości bodźców, ale nie zawsze dzieje się to w sposób uporządkowany. Stąd nauka poświęciła wiele uwagi komunikacji człowieka ze światem za pośrednictwem zmysłów. Rozwój zmysłowy wspierają... więcej »
7 pomysłów jak spędzić produktywnie czas z dzieckiem

7 pomysłów jak spędzić produktywnie czas z dzieckiem

Dzieci potrzebują dużo uwagi ze strony rodziców. Jeżeli jednak wspólnego czasu jest mało to warto wykorzystać go w jak najbardziej kreatywny sposób ... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »