Ekorodzice

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.04.26, 21:14

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje się bardzo popularna zarówno wśród dzieci jak i młodzieży. Czy w nauce kodowania istnieją górne ograniczenia wiekowe?

Nauka programowania dla dzieci i dorosłych – istotne zalety

Obecnie każda sprawnie funkcjonująca w społeczeństwie jednostka musi posiadać wiedzę o tym, w jaki sposób radzić sobie z problemami, których to często nie da się przewidzieć. W związku z tym programowanie jest bardzo istotne niezależnie od tego ile ma się lat, bowiem dzięki regularnej praktyce pisania kodu, każdy człowiek ćwiczy cenne oraz uniwersalne umiejętności intelektualne.

W związku z tym reakcje u osób dorosłych stają się znacznie szybsze oraz bardziej adekwatne do zaistniałej sytuacji. Ponadto osoby dorosłe poprzez naukę programowania popełniają mniej błędów, łatwiej dostosowują się do nowych sytuacji oraz potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce.

Każdemu człowiekowi powinno zależeć na tym, aby mieć chłonny umysł, zatem programowanie może stać się ciekawą nauką a nawet hobby w każdym wieku.

Systematyczność, a nauka programowania dla dzieci i dorosłych

Systematyczność w nauce kodowania przyczynia się do trwałych zmian własności poszczególnych komórek nerwowych. Dzieje się tak pod wpływem działania bodźców płynących z otoczenia i dzięki tym zmianom osoby uczące się programowania chętniej podejmują trudne wyzwania, eksperymentują, a co więcej są bardzo otwarte na nowoczesne rozwiązania. Ponadto znacznej poprawie ulegają zdolności metapoznawcze dorosłych oraz rozwija się ich samokontrola.

Ponadto nauka programowania dla dzieci i dorosłych rozwija pamięć wzrokową, myślenie logiczne oraz zdolności poznawcze.

Wspólna nauka programowania dla dzieci i rodziców

Nauka kodowania uczy wytrwałości, cierpliwości oraz doskonalenia swojej pracy. Te istotne cechy znacznie zwiększają opanowanie w oczekiwaniu na efekty oraz ułatwiają krytyczne podejście do rezultatów.

Idealnym rozwiązaniem jest wspólna nauka kodowania dla rodziców oraz dzieci, przynosi ona bowiem obopólne korzyści i rozwój intelektualny. U dorosłych pobudza wyobraźnię oraz wykształca zdrowy dystans do nowoczesnych technologii. Dzięki temu osoby dorosłe są w stanie zrozumieć zafascynowanie swoich dzieci światem komputerów. Ponadto dorośli nabywają umiejętności wykorzystywania technologii w praktyce, co jest kluczowym elementem przyszłości.

Wspólna nauka kodowania pozwala na swobodną rozmowę z dziećmi na temat mądrego jej wykorzystania. Ponadto dzieci i rodzice mogą się od siebie czegoś wzajemnie nauczyć.

Co więcej obie strony nie czują bariery, gdy mają rozmawiać o swoich planach, pomysłach czy rozwiązaniach. Takie postawy sprawiają, że jest znacznie ułatwione kreatywne wymyślanie wartościowych rzeczy oraz generowanie nowych pomysłów.



Tagi: nauka   rozwój   programowanie  

Przeczytaj także:

Zabawki na ogród – jak skompletować zestaw dla swojej pociechy?

Zabawki na ogród – jak skompletować zestaw dla swojej pociechy?

Mieszkasz w domu z ogrodem? Możesz zorganizować nie tylko piękną przestrzeń z ulubionymi kwiatami, krzewami, pnączami i drzewami, ale także miejsce typowo rekreacyjne. ... więcej »
Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

W procesie kształtowania się mowy dziecka ważny jest już okres prenatalny - w czwartym miesiącu życia płodowego powstają ośrodki mowy. W okresie niemowlęcym na prawidłowy rozwój mowy dziecka korzystnie wpływa karmienie piersią - ssanie... więcej »
Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci

Masaż Shantala dla niemowląt i małych dzieci to tradycyjny masaż indyjski, posiadający tysiącletnią tradycję. Według ajurwedy praktykuje się go od 28 dnia po narodzinach do około 2 roku życia i tradycyjnie jest przekazywane rodzicom przez... więcej »
Miganie i migusie – komunikacja z niemowlakiem

Miganie i migusie – komunikacja z niemowlakiem

Na początku jest zaledwie kilka prostych gestów, potem przybywają kolejne. A nim ktokolwiek się obejrzy migowa komunikacja hula na całego... Z panem Przemkiem Popiołkiem, który razem z żoną wprowadził na polski rynek Program Baby Signs®,... więcej »
Wokół zabawy

Wokół zabawy

Roli, jaką zabawa pełni w życiu dziecka, nie sposób przecenić. Przez pierwsze lata to główny motor rozwoju malucha. Po prostu - zabawa to WAŻNA sprawa. Ale… w świecie dorosłych jak coś jest ważne, to od razu staje się też PO-WAŻNE.... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »