Ekorodzice

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Autor: opracowała Jolanta Walczyk 2011.01.05, 13:37
SZYFON – misterna prześwitująca tkanina z delikatnym ażurem, płynna. Dobrze się układa i drapuje. Może być jedwabny lub z włókna chemicznego, na przykład z nylonu lub wiskozy. Z szyfonu szyje się kreacje na specjalne okazje, stosowany jako wierzchnia warstwa stroju.

KONSERWACJA:
Prać w zależności od włókna, z jakiego został wyprodukowany. Nie wyżymać. Prasować letnim żelazkiem, gdy tkanina jest prawie sucha. W czasie prasowania lekko naciągać, nadając właściwy kształt.




TAFTA – tkanina jedwabna, wełniana, z włókna octanowego, wiskozowego, poliestrowego lub nylonowego.

KONSERWACJA: Taftę nylonową można prać ręcznie. Wszystkie inne rodzaje tafty należy prać chemicznie.





TIUL– cienka siatka bawełniana, wiskozowa, nylonowa lub z domieszką innych włókien.

KONSERWACJA: Prać w zależności od rodzaju włókna, z jakiego jest wykonany, zgodnie z oznaczeniami na metce. Zwiotczały tiul bawełniany lekko wykrochmalić. Zwiotczały tiul z nylonu lub rayonu namoczyć w roztworze gumy arabskiej – będzie twardszy.





ŻORŻETA – cienki jedwabny materiał, podobny do szyfonu, z nieco pogniecioną fakturą. Żorżeta jest sztywniejsza, niż by się tego oczekiwało po tak cienkim materiale. Szyje z niej się luźne bluzki, spódnice.

KONSERWACJA:Żorżeta jest szczególnie łatwa w pielęgnacji. Prać jak jedwab. Tkanina ta ma małą skłonność do gniecenia się . Po praniu może nie być konieczności prasowania




INNE RZADKO SPOTYKANE NAZWY MATERIAŁÓW, KTÓRE WPRAWIAJĄ NAS W OSŁUPIENIE:


BROKAT – tkanina może być z włókien octanowych, z bawełny, jedwabiu, wiskozy lub różnych włókien mieszanych. Wszystkie brokaty należy czyścić chemicznie.

BUCKRAM
– apreturowy wkład czarnego lub szarego koloru. Prać jak BAWEŁNĘ.

FAILLE
– tkanina z grubego jedwabiu, bawełny lub włókien chemicznych. Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany lub według oznaczeń na metce.

FULAR
– zazwyczaj jest to tkanina jedwabna, może być również z włókna octanowego. Prać w zależności od włókien, z jakich został wyprodukowany lub według oznaczeń na metce.

GABARDYNA
– tkanina bawełniana lub wełniana z przędzy czesankowej bądź włókna chemicznego. Idealna do szycia ubrań na miarę. Nie gniecie się. Czyścić tylko chemicznie!

GROSGRAIN
– ciężka tkanina z jedwabiu naturalnego. Prać zgodnie z oznaczeniami na metce.

MODAKRYL
– podobny do akrylu, ale cieńszy. Dozwolone jest pranie w pralce: prać w letniej wodzie, płukać i rozwiesić do suszenia. Prasować letnim żelazkiem, tylko gdy jest to niezbędne.

ORGANZA
– może być z różnych włókien. Postępować, jak z włóknami, z których jest wyprodukowana. Postępować delikatnie.

POPELINA
– tkanina głównie powstaje z bawełny. To mocny i wytrzymały materiał, mało podatny na gniecenie. Postępować jak z bawełną kolorową.

SANTUNG
– zazwyczaj jest to tkanina jedwabna, może być również z włókna octanowego lub nylonowego. Postępować tak jak z włóknem, z jakiego została wykonana. Należy zapoznać się z oznaczeniami na metce.

WELWETON
– tkanina bawełniana lub wiskozowa. Czyścić wyłącznie chemicznie.

VIYELLA
– nazwa handlowa tkaniny wełniano-bawełnianej. Prać ręcznie w gorącej wodzie. Prasować letnim żelazkiem na lewej stronie, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna.


Źródło: Na podstawie: "Moda, kształty i style: przewodnik dla projektantów" Travers-Spencer, Zarida Zaman, "Poradnik Pani domu"

Przeczytaj także:

Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Ekologia staje się coraz modniejsza. To bardzo dobrze, ponieważ to pierwszy krok w kierunku ratowania naszego środowiska naturalnego. Ekologia to jednak nie tylko oznaczenia na kupowanych produktach a przede wszystkim sposób myślenia i codzienne... więcej »
Domowy proszek do prania przepis

Domowy proszek do prania przepis

Szybki i prosty sposób na przygotowanie ekoproszku do prania w domowym zaciszu. idealny do prania dziecięcych ciuszków i rzeczy alergików. Koniecznie musisz go wypróbować! więcej »
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Świeży zapach w domu, szczególnie w miejscach przeznaczonych do przechowywania żywności, to podstawa. Aby go utrzymać, wydajemy często krocie na drogie odświeżacze powietrza, które niszczą nie tylko brzydką woń, ale także nasze zdrowie.... więcej »
Ekologiczne czyszczenie toalety

Ekologiczne czyszczenie toalety

Domowa toaleta to miejsce, gdzie harcują zastępy zarazków. Nie dziwi więc fakt, że podczas sprzątania łazienki często decydujemy się na korzystanie ze sklepowej chemii. Ale czy ten wybór jest na pewno najlepszy? Dla ekorodziców - zagorzałych... więcej »
Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości

Sugerując się reklamami w TV i kolorowych czasopismach, kupujemy coraz to nowsze środki czystości, których zaledwie jedna kropla ma siłę wodospadu i wszelki brud znika w okamgnieniu. Nie zastanawiamy się jednak, jak te specyfiki wpływaja na... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
14.01.2011 15:03 - zeberka
Ja mam sofę z szenili i wygląda cudnie, ale trochę zachodu jest z jej czyszczeniem. Najważniejsze, żeby brud, kurz, czy też inne zanieczyszczenia nie pozostawały długo na powierzchni tkaniny. Z tego powodu raz na tydzień muszę sofę odkurzać i przeczesywać ręcznie za pomocą miękkiej szczotki do ubrań ( szczotkuje delikatnie, żeby nie uszkodzić włókien) Poduszki wietrze na świeżym powietrzu. Ważne żeby przeczesywać w  miejscach intensywnego użytkowania zwłaszcza jeśli chodzi o sofy. Jak coś się na niej rozleje np. herbata , należy najpierw odsączyć plamę za pomocą serwetki lub czystej, łatwo wchłaniającej ściereczki bawełnianej, następnie usunąć zabrudzenia stałe np. fusy, a dopiero potem przystąpić do odplamiania. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może roznieść się na większej powierzchni i wniknąć w głąb włókien tkaniny,a wtedy trwała plama gwarantowana;/
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców