ZAPACH ROZPUSZCZALNIKAUsuwa świeży obrany ziemniak – dlatego pocieramy nim ręce lub zostawiamy w pomieszczeniu, gdzie przeprowadziliśmy zabiegi remontowe.
ZAPACH STĘCHLIZNY
- W szafie, kufrze czy pojemniku na pościel możemy usunąć dzięki goździkom i ususzonej skórce cytrynowej lub owocom świeżej pigwy. Wkładamy je do do wnętrza i zamykamy.
- Do srebrnych dzbanuszków do kawy, herbaty, cukierniczek warto wrzucić kilka kostek cukru. Pamiętajcie także, aby naczynia ze srebra przechowywać z otwartymi pokrywkami.
SMRÓD Z KANALIZACJI
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wsypanie do odpływu garści sody oczyszczonej i zalanie go wrzątkiem. Odorek z pewnością się ulotni!
ZAPACH PODCZAS SMAŻENIA i GOTOWANIA
Świeża skórka z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta (cytrusa) spalona na blasze lub ruszcie piekarnika zabija zapach smażeniny. Inny sposób to gotowanie octu w odkrytym rondelku, aż do całkowitego wyparowania.
RYBA
- Zapach ryby z deski do krojenia usuniesz sokiem z cytryny.
- Woni powstającej w trakcie smażenia pozbędziesz się za pomocą kilku skórek cytrusów położonych na płycie kuchennej. Wysoka temperatura uwolni substancje neutralizujące zawarte w skórkach.
- Zapachu ryby z patelni pozbędziemy się, posypując ją fusami z herbaty i zalewając ją gorącą wodą. Pozostawiamy patelnię, aby wystygła i czyścimy.
- Naczynia myj dokładnie natychmiast po spożyciu. Szczególnie rzeczy ze srebra, które czernieją po rybnej potrawie.
KALAFIOR, KAPUSTA i BRUKSELKINieprzyjemnego zapachu możemy uniknąć, jeśli dodamy trzy łyżki mleka do gotujących się warzyw. Dodatkowo możemy podgrzać w kominku do aromaterapii kilka kropli olejku eukaliptusowego.
Większość przepisów jest autorstwa inżynierki i pochodzi z II edycji konkursu na Eko-sztuczki.