Co mają ze sobą wspólnego gazeta, cynamon i obrany ziemniak? Okazuje się, że całkiem wiele... Choć na pierwszy rzut oka trudno dopatrzeć się podobieństwa, to po głębszych obserwacjach wyjdzie na jaw, że świetnie radzą sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Jednak naturalnych odświeżaczy powietrza jest wokół nas znacznie więcej. Zobaczcie, jak je można zrobić!
fot. www.sxc.hu
Jak zrobić odświeżacz powietrza? Na to pytanie odpowie dziś użytkowniczka portalu Ekorodzice.pl – inzynierka.
ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z CYNAMONU
Przypadkowe odkrycie inżynierki: wciągnięcie odkurzaczem rozsypanego cynamonu powoduje, że aż do opróżnienia worka odkurzaniu towarzyszy miły orientalny zapach przyprawy.
ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z CYTRYNYPatent ogólnie znany w wersji oszczędnej: jak tylko zostanie Wam wyciśnięta cytryna lub lekko skwaśniała, włóżcie ją do miseczki, zalejcie wodą i wstawicie na parę minut do gorącego piekarnika lub mikrofalówki. Po domu roztoczy się świeży zapach, a piekarnik można łatwo wyczyścić.
ODŚWIEŻACZ POWIETRZA Z OCTU
-
Małe naczynie z octem stawiamy w dowolnym
pokoju, a całe mieszkanie wypełni się zapachem świeżości.
- Możecie również do nawilżacza powietrza, dolać niewielką ilość
octu i ustawiać zamiast miski w dowolnym pomieszczeniu.
- Rozwiązanie to
sprawdzi się również, gdy zaprosicie do domu palaczy. Dzięki
octowemu odświeżaczowi zapach dymu tytoniowego nie wsiąka tak w dywany i
miękkie obicia mebli.
ZAPACH SPORTOWEGO OBUWIATorba przyniesiona z treningu oraz buty sportowe mają nieprzyjemny zapach, którego możemy się pozbyć na kilka sposobów:
- wsadzające je do zamrażalnika na kilka godzin – bakterie zginą pod wpływem niskiej temperatury;
- wkładając do nich woreczki z sodą, herbatą liściastą lub żwirkiem dla kota;
- piorąc z dodatkiem sody lub kwasku cytrynowego.
ZAPACH Z UST PO CZOSNKU
Oddech po świeżo zażytym naturalnym antybiotyku – czosnek, cebula, syrop czosnkowy – możemy zneutralizować, jedząc posiekaną natkę pietruszki.
ZAPACH Z LODÓWKI
Brzydkich zapachów z lodówki – oprócz tradycyjnej kąpieli w wodzie z sodą i kwaskiem cytrynowym lub z octem – możemy się pozbyć, kładąc na półce połówkę jabłka lub pogiętą gazetę (w tradycyjnej formie, tej której nie użyliśmy do mycia okien).