Garnki emaliowane
Naczynia te są tanie i lekkie, i na tym kończą się ich zalety. Garnki tego typu łatwo ulegają wgnieceniom i uszkodzeniom, a potrawy często się przypalają. Emalia szybko się wyciera lub odpryskuje, co sprawia, że w czasie gotowania do potraw przedostają się szkodliwe związki chemiczne, które w swoim składzie zawierają owe naczynia. Przed zakupem warto sprawdzić, czy garnki są anodyzowane, tzn. czy były poddane elektronicznemu procesowi produkcji zapobiegającemu korozji i odpryskiwaniu emalii. Nie nadają się do stosowania na płycie grzejnej.
Garnki miedziane
Posiadają cienkie ścianki, a od środka powlekane są cyną lub stalą najwyższej jakości. Mają specyficzny kolor i blask, który osiąga się poprzez staranne i pracochłonne czyszczenie, po każdym użyciu (solą i octem). Równomiernie nagrzewają się i długo utrzymują ciepło, dzięki temu potrawy się w nich nie przypalają. Przed pierwszym użyciem trzeba pamiętać, żeby przetrzeć miedzianą powierzchnię rozpuszczalnikiem acetonowym - w przeciwnym razie w trakcie podgrzewania zrobią się niebiesko-zielone zacieki. Trzeba się z nimi obchodzić równie delikatnie jak z teflonem, aby nie porysować wnętrza powleczonego cyną.
W tego typu garnkach można przygotowywać potrawy na wszystkich rodzajach kuchenek (gazowych, ceramicznych i indukcyjnych). Niestety, są bardzo drogie.
Garnki stalowe
Są wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej. Charakteryzują się grubym dnem, na którego spodzie można znaleźć symbol 18/10. Dobrej jakości garnki stalowe posiadają w dnie gruby plaster aluminium zamknięty osłoną ze stali albo miedzianą wkładkę, która najlepiej przewodzi ciepło. Dzięki temu garnki szybko się nagrzewają i są energooszczędne. Posiadają uchwyty nieprzewodzące ciepła. Minusem ich jest fakt nabierania metalicznego smaku przechowywanych w nich potraw odczuwalne przez niektórych.
Szybkowary
To specjalny rodzaj garnka, który sprawdzi się w każdej kuchni. Szybkowar nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek oraz płyt, łącznie z płytą indukcyjną. Grube dno z jednej warstwy aluminium umieszczonej pomiędzy dwiema warstwami stali nierdzewnej zapewnia równomierne i energooszczędne rozprowadzanie ciepła, co ogranicza ryzyko przypalenia i przywierania potrawy. Szybkowar jest bezpieczny i łatwy w użyciu, gdyż regulator ciśnienia utrzymuje ustawione ciśnienie i ostrzega, jeżeli ciśnienie wzrośnie zbyt wysoko. Garnek szybkowar zmniejsza czas przygotowania potraw nawet o 50%, dzięki czemu można zaoszczędzić swój czas i energię. Cena szybkowaru waha się od 180-300zł. Warty uwagi jest Szybkowar z Ikea.
Garnki żeliwne
Najcięższe z omawianych garnków. Z żeliwa odlewa się też woki nieodzowne w chińskiej kuchni. Podczas produkcji garnki żeliwne mogą zostać pokryte emalią, powłoką teflonową lub warstwą ceramiczną. Patelnie żeliwne należy wybierać czernione, czyli specjalnie fabrycznie wypalane z użyciem tłuszczu, bo tylko takie nie będą rdzewiały. Potrawy przyrządzane w żeliwnych naczyniach mogą się długo prużyć na wolnym ogniu. Co ciekawe, medycyna alternatywna zaleca, aby przyrządzać w nich potrawy dla osób skłonnych do anemii. Związki żelaza zawarte w warstwie garnka przenikają podczas obróbki cieplnej do jedzenia. Garnki tego typu nadają się do wszystkich rodzajów kuchenek. Wadą ich jest porowata powierzchnia wymagająca dokładnego czyszczenia. Należy też dbać o to, by po umyciu wytrzeć je do sucha i natrzeć warstwą oleju roślinnego. Pozostawione do wyschnięcia rdzewieją.
PODSUMOWANIE: Jakiegokolwiek typu garnki byśmy nie wybrali, to należy pamiętać o zasadach ekologicznego użytkowania: dobierać pokrywki odpowiednie do garnków, stawiać na ogniu tak, by obejmował płomieniem tylko spód garnka.W ekogarnkach możecie upichcić coś pysznego!