Z oczyszczaniem nosa kojarzy nam się stos jednorazowych chusteczek, aerozoli soli morskiej, aspiratorów itd. Któż by przypuszczał, że już ponad 5000 lat wynaleziono bardzo prostą, ekologiczną i zdrową metodę oczyszczania nozdrzy- jala neti.
Wynalazek dzbanuszka neti- oraz sama jego nazwa - pojawiły się znacznie później. Jako masowy produkt pojawił się w 1972 roku. Popularność tej metody związana jest z początkową modą na hatha jogę. Dzisiaj dzbanuszki neti produkuje się z wielu rożnych materiałów, w tym z plastiku, stali nierdzewnej, miedzi oraz - od niedawna - z ekologicznego bioplastiku.
Technika oczyszczania jest całkiem prosta. Wygląda następująco:
Zalety metody JALA NETI
Dzięki tej metodzie nawilżamy błonę śluzową oraz rozpuszczamy i uwalniamy nagromadzony śluz, który zatrzymuje wszelkie dostające się do naszych nozdrzy zanieczyszczenia. To pozwala nam nie tylko swobodne oddychanie, ale zapobiega też przedostawaniu się zanieczyszczeń do naszego organizmu. Dlatego w Indiach zaliczana jest do tzw. shat karmas, czyli jednej z sześciu jogicznych technik oczyszczających.
Dla środowiska jala neti ma także korzystny wydźwięk. Nie stosujemy tu aerozoli, a więc nie produkujemy zbędnych, trudnych do przetworzenia opakowań. Jala neti to po prostu 100 procent natury i bezpieczeństwa. Choć dziwnie wygląda sam proces oczyszczania, to jednak warto spróbować.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.