Ekorodzice

Masturbacja dziecięca

17.05.2010, 01:13 Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi
Moja trzy letnia córeczka odkąd zdjęłam jej pieluchy (jak miała 2 lata) masturbuje się - ściska kurczowo nóżki i cała się napręża. Widać, że sprawia jej to przyjemność. Robi to w każdym możliwym miejscu. Ostatnio nawet zaczęła w przedszkolu, na co zwróciły mi już uwagę przedszkolanki. Staram się z tym walczyć na różne sposoby. Rozmawiałam już z córeczką: bardzo spokojnie, nic nie dało, straszyłam, nic nie dało, nie zwracałam uwagi - też nic nie dało. Byłam u pediatry, która kazała podawać hydroxisinum. Niestety, też nie pomogło. Nie wiem już, co mam robić.  Chciałam również dodać, że moja córeczka jest bardzo aktywnym dzieckiem i naprawdę staramy się zapewnić jej maksymalnie czas, żeby odwrócić uwagę, ale wystarczy na minutkę wyjść z pokoju, a ona znowu ściska nóżki. A potem, jak wracam, mówi: "mamusiu, a ja ściskałam nóżki...". Proszę o radę: co mam dalej z tym zrobić???

Wyklucz ewentualne choroby. Zrób badanie moczu, może posiew (nie znam się na tym) – z pewnością lekarz Ci podpowie. Zadbaj o prawidłowe, przewiewne ubranie.

Taką  „aktywność seksualną” u dwu- i trzylatków nazywa się masturbacją rozwojową. Właściwie nie powinno się ingerować. Problem może pojawić się wtedy, gdy  dziecko robi to jedynie po to, by rozładować swój stres spowodowany: nudą, utarczkami między rodzicami, obawą o utratę ich miłości  i zainteresowania. Jeżeli wszystko jest OK, to znaczy, że tak jak napisałaś „widać, że sprawia jej to przyjemność”. Najważniejsze to nie dopuścić do uzależnienia, utrwalenia nawyku. Podobno nawyk można ukształtować najkrócej w  21 dni ,więc nie spodziewaj się natychmiastowego zaniechania przez córkę czynności dla niej przyjemnych. Spokojem i miłością - dacie radę.

Co proponuję?

Po pierwsze - poproś i uczul panie w przedszkolu, żeby proponowały córce jakieś zajęcie, gdy tylko zauważą ściskanie nóżek.

Po drugie - bądź spokojna, nie demonizuj. Z twojego krótkiego e-maila wynika, że córka może Cię prowokować - oczywiście, nieświadomie. Nawet jak nie widziałaś masturbacji – to Cię informuje.  Taka zasada: „kochasz mnie jeszcze?”, „ kochasz mnie jak ściskam nóżki?”. Chociaż na końcu postawiłam znaki zapytania, Twoja córka tak naprawdę woła: „kochaj mnie”, „kochaj mnie, chociaż ściskam nóżki”. Straszyłaś, byłaś u pediatry (mogę jedynie się domyślać, że rozmowa odbyła się przy córce). Rozmowa, z której wynikało: z jednej strony Cię zawodzi, a z drugiej nie jest taka jakbyś chciała. Chociaż Twoje poczynania wynikają z głębokiej troski, córeczka rozumie to opacznie.

Co masz robić?

Daj jej to, czego chce – poczucie bezpieczeństwa i miłości. Jak?
  • Słownie: mów, że ją kochasz;
  • Dotykaj: przytulaj, pogłaszcz, podrap po główce, złap za rękę, popraw ubranie czy włosy... - takie drobne, codzienne, częste gesty w czasie rozmowy czy domowych czynności;
  • Słuchaj, co mówi i komentuj, dopytuj, sama pytaj;
  • Czytaj wieczorem, gdy już jest w łóżeczku (tylko Wy dwie );
  • Zorganizuj „babski” weekend, popołudnie czy niedzielę..., spacer, robienie wspólnie posiłku, pieczenie ciasta. W tym czasie coś jej opowiedz o sobie (np. czego się bałaś, gdy byłaś dzieckiem, a okazało się to zabawne), opowiedz o swojej matce (jak Tobie w relacji z matką coś się wydawało, np.: zapomniała o prezencie dla Ciebie, a gdy się wyjaśniło, to obie się śmiałyście), przypomnij sytuacje  z jakimi niedawno spotkała się córka, a skończyły się dobrze. Spytaj, czy czegoś się boi albo martwi, o czym myśli. Upewnij, że jesteś i będziesz.
  • Powiedz, że Ty nie ściskasz nóżek i nie chcesz, żeby tak robiła. Powiedz to spokojnie, z akceptacją, przytulając, patrząc w oczy, będąc na jej poziomie wzroku.  Powiedz, że gdy będzie chciała ścisnąć nóżki, to ma szybciutko przybiec do Ciebie, a Ty ją mocno przytulisz. W przedszkolu ma liczyć, ile razy nie ściskała nóżek , tyle dostanie od Ciebie buziaków, gdy po nią przyjdziesz. Wiem - taka z naszej (dorosłych) strony manipulacja, ale pozytywna. Pozytywne wzmocnienie. Chciałabym osiągnąć stan, w którym Twoja córeczka nie będzie masturbowała się często. Stosując dłużej takie zachowania, mam nadzieję, że uda się wyeliminować masturbację.
Powodzenia.

PS Podobno wszystko zdarza się nam w jakimś celu - wierzę , że Wam zdarzyło się po to, żebyście się z sobą jeszcze mocniej związały.


Zobacz pozostałe porady

13 kroków, by nauczyć dziecko korzystania z toalety

13 kroków, by nauczyć dziecko korzystania z toalety

Pożegnanie z pieluchą to jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzezń w życiu malucha i jego rodziców. Duży krok w stronę samodzielności. Specjaliści z ekorodzice.pl podpowiadają jak bezboleśnie rozstać się z pieluchami... więcej »
Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Moje dziecko uwielbia słodycze. Jak nie zje czegoś słodkiego w ciągu dnia, wpada w histerię – płacze i krzyczy aż nie zmiękniemy. Zawsze stawia na swoim. Boję się, że jest uzależnione od łakoci. Jak możemy ograniczyć mu dostęp... więcej »
Dlaczego dziecko uderza głową w łóżeczko?

Dlaczego dziecko uderza głową w łóżeczko?

Mój synek ma półtora roku. Od sześciu miesięcy, kiedy zasypia, uderza główką w łóżeczko dopóki nie zaśnie. Próbowałam już różnych sposobów, ale nic nie działa. Dlaczego synek to robi? Jak ja powinnam reagować. Boję się, że... więcej »
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

Oleńka ma już 6 lat, a ciągle obgryza jeszcze paznokcie i nie jestem w stanie jej upilnować. Próbowałam przeróżnych żeli z apteki, ale nie dało to żadnych rezultatów. Myślę, że problem tkwi gdzieś głębiej. Proszę o pomoc! Podczas... więcej »
Jak przetrwać pierwsze dni dziecka w żłobku?

Jak przetrwać pierwsze dni dziecka w żłobku?

Oddanie dziecka do żłobka to trudna decyzja. Wiadomo, że dziecko rozwija się najlepiej przy kochających, troskliwych rodzicach. Spokój, miłość, kontakt cielesny, poczucie bezpieczeństwa to podstawowe jego potrzeby. Niektórzy rodzice... więcej »

Zieloni eksperci

Waldemar Czerwoniec – lekarz ginekolog z 30-letnim stażem Magdalena Modlibowska – coach zdrowia, socjolog, ekolog Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl Monika Lipowska-Hajduk – psycholog, www.szczesliwa-mama.pl Jolanta Wrzesińska – ekonomistka, podróżniczka, ekoPanidomu :D Marta Tyszko – wielbicielka surowców naturalnych, gaj-oliwny.pl Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Pasiata.pl Agata Bala – propagatorka naturalnego pieluchowania, www.pupus.pl Katarzyna Wysocka – architekt zieleni Grażyna Ziółkowska - lekarz pediatra oraz specjalista medycyny rodzinnej z 16 letnim stażem Ania i Krzysztof Kobus – podróżnicy, www.malyporoznik.pl Anna Zielińska – antropolog, ekolog żywienia, www.bio-diet.pl Natalia Przybysz – specjalistka do organizacji wolnego czasu z dziećmi Kinga Toczewska vel Myszka Agata Natalia Kozdra – www.ekokobieta.com.pl Hanna Walczyk - handmadowa mama szydełko, druty to jej atuty Agnieszka Dziśko Puchała – adwokat, www.kancelaria-szczecin.com Marta Kierzkowska-Grzybek – fotografka i bębniarka, www.martagrzybek.selia.pl Rafał Młyński – logopeda, prywatna szkoła "SALWATOR" Joanna Koszewska – specjalista ds. Żywienia i Dietetyki, www.dietetyka.waw.pl Mariusz Jaworski – Dyplomowany Dietetyk Kliniczny Aleksandra Kus – rzeźbiarka i nauczycielka Marcin T. Zakrzewski – organizuje i prowadzi szkolenia dla przyszłych doradców, www.chustomania.pl Izabela Lenkiewicz – lekarz, strony: www.przedporodem.pl, www.blog.przedporodem.pl Iwona Sławek – specjalista ds. ochrony środowiska, www.ecoekspertyzy.pl Anna Buchmiet – doradca Noszenia po kursie Die Trageschule® Dresden, strona: www.maminek.pl Matylda Cygalska – doradca dietetyczny, www.zdrowosfera.pl Anna Nogajska – ekspertka od naturalnego pieluchowania oraz chustowania, strona: www.ekobaby.pl Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem Alicja Sieklucka – pedagog z ponad 25-letnim stażem pracy z dziećmi Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny; www.centrumdlamamy.com Martyna Kędziora – lekarka, joginka z 7-letnim stażem, nauczycielka jogi Karol Krzysztoń - radca prawny, Kancelaria Radcy prawnego Karol Krzysztoń Magdalena Kowalska Leszek Jaćkiewicz – stały współpracownik miesięcznika "Góry", autor przewodników "Nieznane Tatry"