Przetwory z dzikich roślin to niedocenione źródło witamin wzmacniających nasz układ odpornościowy. Jednak nie każdy przepada za ich smakiem. Podobnie jest z przecierami z owoców czeremchy. Dlaczego warto się do nich przekonać?
fot. przecier czeremcha
Przecier z czeremchy jest mało popularny ze względu na dość specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada. Można jednak z powodzeniem wykorzystać go w połączeniu z innymi owocami lub warzywami, np. dodać go do marmolady z dyni i jabłek. Mocno upalone owoce czeremchy mogą służyć jako namiastka kawy. Możemy też dodać je do herbat, wina, wódek i likierów, nadając w ten sposób napojom szlachetnego smaku. Warto, gdyż ten owoc posiada właściwości:
- rozgrzewające,
- przeciwkaszlowe,
- odżywcze,
- moczopędne
- przeciwreumatyczne.
WSKAZÓWKA EKO JEŻA: Poleca się go łączyć z wywarem z jagód.
POTRZEBNE SKŁADNIKI
- 1 kg dojrzałych owoców czeremchy
- 25 dag substancji słodzącej (np. cukier, stewia, ksyliotol)
- woda
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
- Umyte (oczyszczone z szypułek i nasion) owoce zalewamy małą ilością wody.
- Gotujemy i przecieramy przez sito. Nasion z owoców nie należy spożywać z uwagi na zawartość glikozydów cyjanogennych (nitrylozydów: prunazyna, amigdalina), które w wyniku hydrolizy uwalniają cyjanowodór (kwas pruski).
- Do przecieru dodajemy substancje słodzącą, zagęszczamy.
- Gorącym przecierem napełniamy słoiki.
-
Słoiki pasteryzujemy przez 20 minut i cieszymy się gotowym przecierem!
WARTO WIEDZIEĆ: W Polsce można spotkać dwa gatunki czeremchy: polską i amerykańską. Oba gatunki wydają cenne owoce, przy czym czeremcha amerykańska ma owoce większe i słodsze. Suszone owoce obu drzew wykorzystuje się do leczenia biegunek.