Wynicowanie macicy występuje bardzo rzadko – więc tym samym sprawia trudności diagnostyczne. Istnieje kilka podziałów wynicowania macicy:
Związane z porodem:
- ostre – w ciągu 24 godzin od porodu
- podostre – od 24 godzin do 4 tygodni po porodzie
- przewlekłe – ponad 4 tygodnie po porodzie
Niepołogowe – podział w zależności od stopnia wynicowania:
- niecałkowite – dno macicy nie przekracza ujścia wewnętrznego kanału szyjki
- całkowite – dno przekracza ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy
- połączone z wypadnięciem – dno macicy wychodzi poza pochwę, która również ulega wynicowaniu
Obrazując to Pani: to tak jakby miała pani skarpetkę i wywinęła ją sobie na lewą stronę przy ściąganiu ze stopy, bo np. przykleiło się Pani coś do palca. Skarpetka jest tutaj odpowiednikiem macicy.
Jak rozpoznajemy wynicowaną macicę?Jeśli następuje to w III i IV okresie porodu, nie można wtedy palpacyjnie wyczuć dna macicy przez powłoki brzuszne, w pochwie lub poza pochwą widać nieprawidłową masę tkankową. Nie zawsze można jednak tak łatwo to rozpoznać. Przy długo trwającym wynicowaniu macicy objawy są bardzo subtelne. Pomocne w diagnozowaniu jest wtedy USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Przyczyną wynicowania macicy przy porodzie jest pociąganie za pępowinę przy jeszcze nieoddzielonym od macicy łożysku lub brutalnie wykonany zabieg Credego.
Osobiście w czasie mojej praktyki zawodowej nie spotkałam się z takim przypadkiem. To bardzo niebezpieczny stan i dobrze, że koleżanka wyszła z tego cała.