Czy można się dobrze bawić, pracować w bardzo pozytywnej atmosferze i jednocześnie zarabiać pieniądze? Tak! Jeżeli ma się predyspozycje do opieki nad dziećmi, jedyną opcją pracy zawodowej wcale nie jest stanowisko opiekuna w przedszkolu, prywatnej niani – można zostać animatorem zabaw dla dzieci.
fot. Animator zabaw dla dzieci
Czym zajmuje się animator?
Animator zabaw dla dzieci i młodzieży (ang. Kids Entertainer) jest jedną z opcji pracy dla animatora czasu wolnego, którego można najczęściej spotkać na zorganizowanych wycieczkach i wydarzeniach rozrywkowych czy kulturalnych. Animatorów potrzebują placówki dla dzieci - chociażby w centrach handlowych (ofert pracy można szukać m.in. tutaj:
http://www.grafton.pl/oferty-pracy/podkarpackie/). Kiedy zagonieni rodzice biegają za zakupami, mogą pozostawić swoją pociechę na kilka godzin w dobrych, opiekuńczych rękach, u których dziecku nie będzie się nudziło. Dziecko w takich placówkach ma dostęp do rozmaitych zabawek, a zadaniem animatora jest urozmaicanie jego wolnego czasu.
Animatora można wynająć również na okazyjne imprezy rodzinne – wesela czy urodziny. Animatorzy tworzą autorskie programy organizacji czasu wolnego dla dzieci podczas imprez weselnych, kiedy maluchy mogą szybko się zmęczyć i znudzić wśród towarzystwa dorosłych osób. Animator zabaw może zorganizować zajęcia nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ale również młodszych – jednocześnie dbając o zorganizowanie przytulnego kącika, w którym maluch może wypocząć (oczywiście w miarę możliwości przestrzennych miejsca, w którym organizowana jest impreza).
Jak zostać animatorem czasu wolnego?
Animatorem zabaw można zostać po specjalnym, praktycznym szkoleniu. Kurs na animatora może trwać już tylko jeden dzień, a udział mogą w nim wziąć osoby, które ukończyły 16. rok życia – wtedy potrzebują tylko zgody rodzica lub opiekuna. Taki jednodniowy kurs to koszt ok. 200 zł.
Czego można się nauczyć na kursie na animatora zabaw?
• Pomysłów na kreatywne i angażujące zabawy dla dzieci,
• organizowania gier i zabaw ruchowych dla dziewczynek i chłopców,
• kreatywnych zadań: malowania twarzy, tworzenia rysunków, prostych zadań plastycznych.
Jaką jeszcze wiedzę wynosi z kursu animator zabaw?
• Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą,
• jak zachęcić dzieci do zabawy – w szczególności te mniej komunikatywne,
• jak poradzić sobie z „trudnymi” dziećmi,
• jak organizować zabawy dla nieśmiałych maluszków.
Z kursu na animatora uczestnik wynosi wiedzę nie tylko na temat organizacji niebanalnych zabaw i rozrywek, ale również wiedzę na temat pracy z dziećmi – często marudnymi, sceptycznie podchodzącymi do zabaw i obcej osoby, trudnymi we współpracy. Animator powinien wiedzieć, jak podejść do dziecka, które nie od razu z wielkim zaangażowaniem rzuca się w wir zabawy i poddaje propozycjom animatora.
Animator powinien mieć odpowiednie kompetencje – takie, które pozwolą mu zorganizować zabawę idealną dla konkretnej grupy dzieci i dostosowaną do wyznaczonego przez klienta miejsca. Praca animatora cieszy się popularnością nie tylko wśród dorosłych, ale również nastolatków, chętnie podejmujących pracę tymczasową jako animator – w wymienianych już centrach handlowych i innych placówkach, gdzie właściciele chcą zapewnić swoim klientom opiekę nad dziećmi – aby się nie znudziły i dobrze bawiły, skoro rodzice nie mogą zostawić ich w domu pod czyjąś opieką. Zawodowy animator zabaw dla dzieci może pracować na własną rękę, ale również na zlecenie firmy, która pomaga w organizowaniu czasu wolnego nie tylko dla dzieci, ale również dla rozmaitych wycieczek.