Ekorodzice

Czy warto uczyć dzieci języka hiszpańskiego?

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2011.09.12, 13:35
EKORODZICE.PL: No tak. Ale ten chłopczyk już mówił, więc mógł zapytać. A dwulatki, które zaczynają dopiero mówić. Co one wyniosą z takich zajęć?

Teresa: Dzieci, które jeszcze nie mówią, mogą pokazywać rzeczy, o których rozmawiamy, mogą wykonywać gesty i ruchy w rytmie piosenki. Nie zapominajmy, że każde dziecko uczy się od urodzenia aż do momentu, kiedy zaczyna mówić. Czyli przez rok, półtorej albo i dwa lata uczy się, ale jeszcze nie mówi – to tzw. okres ciszy. Pamiętam, jak kiedyś do mojego rocznego synka powiedziałam, że teraz muszę iść wyciągnąć rzeczy ze zmywarki. Nim się zdążyłam obejrzeć – i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu (przecież jeszcze nie mówił!) – on już stał przy urządzeniu. Czyli już rozumiał to słowo. Tak samo działa mechanizm w przypadku języków obcych.


EKORODZICE.PL: A jak to wygląda w praktyce? W rezultacie nie powstaje z tego taki miks językowy? Maluchom nie mieszają się języki?

Teresa: Na ogół dzieci dwujęzyczne do drugiego, trzeciego roku życia mieszają języki. Czasem – ale już znacznie rzadziej – zdarza się, że do czwartego. Potem jednak wszystko się normalizuje. W przypadku dzieci, które biorą udział na zajęciach raz lub dwa razy w tygodniu nie ma się, czego obawiać. Zdarza się owszem, że dzieciom czasem szybciej przychodzi do głowy obcy odpowiednik, ale to wszystko.  


EKORODZICE.PL: Czyli nie taki język obcy straszny…

Teresa: Naprawdę można poznawać język w sposób łatwy i radosny, a jednocześnie uczyć dzieci otwartości do innych kultur. Dzieci to istoty bardzo ciekawe świata, dlatego warto to wykorzystać. Na zajęciach tańczymy, śpiewamy, biegamy, malujemy. Naszym głównym celem jest zabawa, a nauka języka jest przyjemnym skutkiem ubocznym. 


EKORODZICE.PL: A jednak rodzice się boją, że dziecko „nie uniesie” drugiego języka.

Teresa: Myślę, że to wynika z naszych dorosłych doświadczeń. Osobom starszym nauka języka nie przychodzi w tak łatwy i naturalny sposób jak dzieciom. Poza tym praca z dziećmi wymaga elastyczności. Trzeba umieć dostosować plan i szybko coś zmienić. Najgorsza jest presja. Należy przyglądać się dziecku i obserwować, jak się czuje i czy nie jest zmęczone. Jeśli dziecko w poniedziałek chodzi na basen, we wtorek na balet, w środę na tenisa, w czwartek na rytmikę, a w piątek uczy się języka obcego, to owszem – może dojść do przeciążenia.


EKORODZICE.PL: Trzeba mierzyć siły na zamiary.

Teresa: O to chodzi. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, ale też każde dziecko chce odkrywać świat. Korzyści z nauki języka jest tak wiele, jak chociażby większy zasób słownictwa i inny sposób wypowiadania się, że szkoda ich pozbawiać dziecka. Poza tym nauka języka obcego powoduje, że dzieci chcą dokładniej określać otaczający ich świat – nie wystarcza im, że dowiedzą jak jest po hiszpańsku „kwiatek”, chcą też wiedzieć jak jest „stokrotka”.


EKORODZICE.PL: A nie lepiej żeby dowiedziały się najpierw jak jest po angielsku „kwiatek”?

Teresa: Angielski jest dziś standardowo uczony w przedszkolach i szkołach. Dlatego też warto zainwestować w drugi język. A trzeba pamiętać, że jedna trzecia świata mówi po hiszpańsku. Poza tym jest to język łatwy do nauczenia. Ma tę przewagę nad angielskim, że jest łatwiejszy, jeśli chodzi o czytanie i pisanie. Jednak to dotyczy oczywiście  starszych dzieci. Do 6-8 roku życia skupiamy się na języku mówionym. 






Teresa
García uczy hiszpańskiego od 15 lat, w tym od 9 w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Bardzo lubi pracę z dziećmi, a prywatnie jest mamą dwóch uroczych chłopczyków.


Naprawdę można poznawać język i kulturę w sposób łatwy i radosny, a  przecież nam rodzicom właśnie o to chodzi: żeby dzieci się uczyły poprzez zabawę i kojarzyły naukę z rozrywką. 






Przeczytaj także:

Cechy nowoczesnej maty edukacyjnej dla dzieci

Cechy nowoczesnej maty edukacyjnej dla dzieci

Wybierając prezenty dla mały dzieci, warto zadbać o to, aby miały one jakiś walor edukacyjny. Jednym z ciekawszych możliwości są nowoczesne maty edukacyjne. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. ... więcej »
Jakie zalety mają ręczniki dla niemowląt z kapturkiem?

Jakie zalety mają ręczniki dla niemowląt z kapturkiem?

Kąpiel to wyjątkowy czas zarówno dla malucha, jak i jego rodziców pozwalający na wspólną interakcję, zabawę, ale także pielęgnację. W celu zadbania o higienę niemowlaka potrzebnych jest mnóstwo akcesoriów takich, jak wanienka, termometr,... więcej »
Jak złagodzić ból ucha u dziecka? Poznaj przyczyny i sposoby łagodzenia

Jak złagodzić ból ucha u dziecka? Poznaj przyczyny i sposoby łagodzenia

Każdy, kto choć raz cierpiał na ból uszu, wie, że to nic przyjemnego. Ból ucha może być spowodowany przez wiele różnych czynników takich jak np. infekcje, zatkanie, przewianie itp. Poznajmy kilka najczęstszych przyczyn bólowych i domowych... więcej »
Dziecko na nartach: kiedy i od czego zacząć naukę?

Dziecko na nartach: kiedy i od czego zacząć naukę?

Rodzice-narciarze często zadają sobie pytanie: kiedy dziecko może zacząć jeździć na nartach z nami? I czy nie zrobi sobie krzywdy? Przeczytaj nasz poradnik i ruszaj na stok! więcej »
Pływanie niemowląt i dzieci

Pływanie niemowląt i dzieci

Każde dziecko od momentu narodzin ma ogromny potencjał rozwoju swoich umiejętności, począwszy od doskonalenia ruchów poszczególnych części ciała, zdolności komunikowania się, wyrażania swoich emocji aż po rozwijanie indywidualnych talentów.... więcej »


Komentarzy: 3
{opis}
19.09.2011 16:00 - mama_stasia
Chyba nadal w umysłach rodziców tkwi przekonanie, że nauka języka obcego od małego to katorga dla dziecka. Dobrze, że poruszyliście ten temat. Przecież nauka poprzez zabawę to frajda dla takiego malucha.
{opis}
19.09.2011 13:37 - dociekliwa
Ja odpuściłabym naukę języka „od kołyski”. Najpierw niech dzieciaki poznają dobrze ojczysty język, a dopiero później uczą się innych. Bajki po hiszpańsku? Wymysł pedagogów i filologów...

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »