Przyszła zima, a wraz z nią nastał czas, gdy nad miastami unosi się smog… W Polsce jakość powietrza jest fatalna, na co uwagę zwracają przedstawiciele europejskich organizacji.
Zostaliśmy zobligowani do wprowadzenia zmian systemowych, które pomogą w redukcji zanieczyszczeń w atmosferze. Miną jednak lata, zanim sytuacja się zmieni. Co to oznacza dla naszego zdrowia i jak chronić siebie oraz dziecko przed zanieczyszczeniami? Czy kosmetyki anti-pollution, takie jak krem antysmogowy, naprawdę działają?
Smog, czyli co?
Smog to wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Może mieć charakter jedno- lub kilkudniowy. Znaczący wpływ na to ma pogoda. W smogu najwięcej jest tzw. pyłu zawieszonego (ang. particular matter, PM). Rozpoznaje się pył PM10 (o większych cząsteczkach), który może wywoływać kaszel, katar oraz zapalnie spojówek, oraz PM2,5 (o ziarnach mniejszych). Ten ostatni jest zdecydowanie groźniejszy dla człowieka. Ma na tyle drobne cząsteczki, że bez trudu dociera do dolnych dróg oddechowych, skąd przedostaje się do układu krwionośnego. W ten sposób może negatywnie oddziaływać na każdy narząd w organizmie.
Jest też bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż przenika do rozwijającego się w organizmie dziecka. Może tym samym zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka.
Jednym ze składników PM2,5 jest należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych benzo[a]piren. To substancja rakotwórcza, mutagenna i niezwykle niebezpieczna dla organizmu, zwłaszcza dzieci. Może prowadzić do uszkodzeń układu krwionośnego, opornościowego i oddechowego. Upośledza też funkcjonowanie nerek i wątroby. Negatywnie wpływa na płodność.
Smog a zdrowie dzieci
Ze względu na niewykształcone jeszcze w pełni mechanizmy obronne na szkodliwe działanie smogu najbardziej narażone są małe dzieci. Badania w tym zakresie przez niemal 12 lat prowadził zespół prof. Wiesława Jędrychowskiego z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum UJ. Z przedstawionych wyników można wywnioskować, że dzieci mieszkanek Krakowa, które w czasie ciąży były narażone na zanieczyszczone powietrze, rodziły się z niższą masą urodzeniową ciała i mniejszym obwodem główki.
Stan zdrowia małych pacjentów dodatkowo monitorowano ponadto przez kolejne 11 lat, by sprawdzić, jakie konsekwencje niesie za sobą ekspozycja na pyły znajdujące się w powietrzu. Dzieci miały mniejszą pojemność płuc, co z kolei sprzyja nawracającym infekcjom dróg oddechowych. Osiągały też gorsze wyniki w testach psychomotorycznych.
Jak chronić swoich bliskich przed smogiem?
Nie mamy wpływu na to, jakim powietrzem oddychamy. Możemy oczywiście stosować nowoczesne, przyjazne środowisku, systemy ogrzewania oraz częściej podróżować komunikacją miejską niż samochodem, ale takie działania muszą podjąć wszyscy mieszkańcy miast, by były skuteczne. Co zatem możemy zrobić?
Należy ograniczyć dziecku kontakt ze złej jakości powietrzem, zwłaszcza jeśli cierpi na astmę lub alergię. Warto śledzić strony internetowe Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, które na bieżąco podają ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń jest bardzo wysokie, a tym samym groźne dla zdrowia. Gdy sytuacja jest poważna, trzeba zostać w domu.
Wychodząc na zewnątrz, należy też odpowiednio zabezpieczyć skórę. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. Możemy sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki anti-pollution, jak krem antysmogowy Vichy Slow Age, który nie tylko chroni twarz przed toksynami i zanieczyszczeniami, ale też zmniejsza widoczność zmarszczek. Ten wyjątkowy w swym działaniu kosmetyk anti-pollution należy stosować na noc, aby w czasie odpoczynku skóra mogła się w pełni zregenerować.
Zadbać należy również o dietę całej rodziny, która powinna obfitować w składniki bogate w witaminy A, C i E oraz selen. Pomagają one organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników.
Smog to realny problem wielu polskich miast. Jego szkodliwość nie jest mitem, a walka z nim tak naprawdę dopiero się zaczyna. Trzeba działać szybko, bo jego skutki w dłużej perspektywie mogą okazać się katastrofalne dla naszego zdrowia!
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.