Dbamy o nasze dzieci pod każdym względem. Zależy nam na ich zdrowym rozwoju, przyjemnej i pożytecznej nauce, dobrej zabawie. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu, warto zastanowić się nad założeniem małego ekologicznego warzywnika i codziennie mieć świeże owoce oraz warzywa na własnym stole.
fot. www.ekowarzywnik.pl
Jak skorzystają z tego nasze dzieci?
- To doskonały sposób, by łączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki warzywnikowi dzieci od najmłodszych lat przekonają się, skąd się biorą owoce i warzywa (a nie jest to supermarketowe stoisko). Ogrodowe eksperymenty pomogą zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie.
- Pielęgnacja domowych upraw pomoże nauczyć odpowiedzialności.
- Jeśli dzieci nie są jeszcze smakoszami, być może polubią warzywa, kiedy poznają ich prawdziwy słodki smak. Wiadomo, że nic nie smakuje tak, jak marchewka przed chwilą wyrwana z ziemi, podjadanie truskawek prosto z krzaczka lub wyłuskiwanie słodkiego, zielonego groszku.
- Własne owoce i warzywa to samo zdrowie. Plony zebrane w ogrodzie szybciej trafią na nasz stół, dzięki czemu są bogatsze w składniki odżywcze i witaminy niż te kupione w sklepie.
Taki mały warzywnik może przynieść mnóstwo radości i przyjemności nie tylko dzieciom.
Na własne, domowe potrzeby nie potrzeba wielkiego gospodarstwa, wystarczy niewielki kawałek ogrodu. Najwygodniej uprawiać warzywa w estetycznych, drewnianych skrzyniach, które ładnie wpiszą się w krajobraz każdego ogrodu i do których nawet dzieci będą miały łatwy i czysty (ze żwirowych ścieżek) dostęp. W jednej skrzyni można uprawiać kilka rodzajów warzyw, np. pomidory, groszek zielony, marchew, buraczki. Na skrzyniach można też montować foliowe tunele, co pozwoli na jeszcze większe urozmaicenie plonów.
Kiedy już zdecydujemy się zorganizować przydomowy warzywnik, warto ograniczyć się do ekologicznych metod uprawy. Są tanie w stosowaniu i przyjazne dla środowiska. Dobra wola i właściwe planowanie sprawią, że będziemy mogli uniknąć stosowania środków ochrony roślin i sztucznych nawozów. Wpływają one bowiem negatywnie nie tylko na smak i wartości odżywcze owoców i warzyw, lecz zaburzają delikatną równowagę w przyrodzie. Tymczasem z większością ogrodowych utrapień można dać sobie radę stosunkowo prostymi metodami, które stosowano z powodzeniem przez wiele lat.