Oto lista obowiązkowych elementów ekologicznej uprawy:
fot. www.ekowarzywnik.pl
Kompostownik w ogrodzie to same korzyści. Mogą się tam znaleźć organiczne odpadki z kuchni i ogrodu, tj. chwasty, liście, skoszona trawa. To doskonała okazja, by zwrócić jeszcze większą uwagę na segregację odpadów i nauczyć tego najmłodszych. Po przekopaniu kompost w naturalny i tani sposób użyźnia glebę, dostarczając jej cennych składników odżywczych.
Należą do nich obornik, kompost, nawozy zielone, czyli odpowiednie gatunki roślin jak: łubin, żyto, wyka, które wzbogacają glebę w azot i inne ważne składniki odżywcze, nawet popiół drzewny ze spalania drewna w kominku może stać się użytecznym materiałem w ogrodzie. Po przekopaniu powyższych nawozów z glebą, dostarczymy jej wszystkiego co najcenniejsze dla przyszłych upraw.
Sadzenie pewnych roślin w grupach ma swoje uzasadnienie i jest najprostszą oraz najtańszą metodą walki ze szkodnikami, jak także chorobami. Np. cebula i marchew chronią się wzajemnie przed szkodnikami i chorobami. Nagietki i nasturcje zwabiają mszyce, odciągając je od drzew i krzewów. Aksamitki wpływają na zmniejszenie liczebności nicieni. Czosnek posadzony obok truskawek chroni je przed szarą pleśnią. Nawet chwasty, takie jak pokrzywa, krwawnik, rumianek, podnoszą odporność warzyw i odstraszają szkodniki. Listy pożytecznych sąsiadów są bardzo długie i warto się z nimi zapoznać.
Sadzenie warzyw z różnych grup w odpowiedniej kolejności po sobie zapobiega nawarstwianiu się czynników chorobotwórczych, ogranicza rozwój szkodników, a także pomaga zachować składniki pokarmowe w glebie. Na przykład: buraki czerwone dobrze rosną posadzone w miejscu po roślinach strączkowych, które pozostawiają po sobie glebę bogatą w azot. W literaturze fachowej można znaleźć wiele wskazówek, jak zaplanować zmienność upraw i warto z tych porad korzystać, planując przydomowy warzywnik.
Ekologiczne uprawy być może nagrodzą nas obecnością coraz rzadziej widywanych motyli. Chętniej odwiedzą nas ptaki i inne drapieżniki. Warto spróbować. Szkoda pozbawiać dzieci takiej życiowej lekcji i takich przyjemności.
O autorce Zofia Weiss – jej pasją jest uprawa warzyw i owoców; od prawie trzydziestu lat wspólnie z rodzicami poszerza wiedzę na temat tradycyjnych, ekologicznych metod uprawy. Od niedawna swoje hobby przeniosła na grunt zawodowy. Razem z rodziną założyła ekowarzywnik. Zadaniem nowo powstałej firmy jest zakładanie u klientów ekologicznych ogródków warzywnych oraz ich całoroczna pielęgnacja na terenie Trójmiasta i okolic.
Kontakt zosia@ekowarzywnik.pl
|