Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór basenów różnych typów, które mogą być dla dziecka wspaniałym miejscem zabawy w ciepłe, letnie dni. Maluchy mogą pluskać się w miękkich i bezpiecznych basenach dmuchanych. Starsze dzieci – a wraz z nimi i reszta rodziny – będą wolały trwały i większy basen rozporowy lub stelażowy. Najsolidniejsze, ale i najdroższe są baseny stacjonarne. Warto rozważyć też budowę stawu kąpielowego, który jest ekologiczny i estetycznie wygląda w ogrodzie.
Dla maluchów – basen dmuchanyNajlepsza propozycja dla małych dzieci to basen dmuchany. Jest niewielki, bezpieczny (płytki, bez twardych elementów, o które maluch mógłby się uderzyć). Jest też co prawda najmniej wytrzymały, ale w przypadku przebicia można zrobić łatkę naprawczą. Rozłożenie basenu zajmuje tylko kilka minut, a postawić go można wszędzie. Szybko napełnia go się wodą, a dziecko nie będzie miało problemu z wchodzeniem i wychodzeniem. Basen nie nadaje się dla większej liczby osób, ale nasze dziecko i nawet kilkoro jego kolegów czy koleżanek, będzie miało wspaniałą zabawę. Z myślą o najmłodszych producenci przygotowali przeróżne kolorowe baseny z postaciami z bajek, rybkami, rafą koralową itp. Mogą też przybierać różne kształty, np. zwierzątek. Nowością są baseny dmuchane wyposażone dodatkowo w urządzenie podgrzewające wodę, pompę filtrującą czy urządzenie wytwarzające bąbelki. Oprócz basenów w sprzedaży dostępne są też nadmuchiwane wanienki, ale jest to zabawka do pluskania się tylko dla jednego dziecka.
Sama woda jednak nie wystarczy, żeby maluch się nie nudził. Dlatego warto zakupić od razu zabawki przeznaczone do kąpieli. Jest to nie tylko tradycyjna gumowa kaczka, ale także rozmaite statki i łódki (również takie z napędem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące i wiele innych.
Wybieramy basen do ogroduKiedy dziecko wyrośnie już z basenów dmuchanych, warto pomyśleć o bardziej trwałej, większej konstrukcji, która wytrzyma więcej niż jeden czy dwa sezony, a na dodatek dostarczy rozrywki całej rodzinie. Solidniejsze od basenów dmuchanych są baseny rozporowe. Są też większe i dlatego często sprzedaje się je w komplecie z doczepianymi drabinkami. Te baseny dają już możliwość pływania, a nie tylko kąpania się; w niektórych modelach można nawet nurkować. Czas rozkładania basenu to 30-45 min. Kiedy woda wypełnia ścianki basenu, wywiera na nie ciśnienie, jednocześnie nadając kontrukcji sztywność. Dzięki kołnierzowi napełnianemu powietrzem basen zmienia swoją wysokość wraz z ubytkiem bądź dolewaniem wody. Jest to dobre rozwiązanie dla młodszych dzieci, na których potrzeby można bez problemu obniżyć i poziom wody, i ścianki basenu.
Większy i jeszcze bardziej wytrzymały, ale również droższy, jest basen stelażowy. Jest to inwestycja nawet na kilkanaście lat, a zmieści się w nim więcej niż 10 osób. Baseny te zbudowane są ze ścianek usztywnianych metalową konstrukcją, a w środku wypełnione PCV. Rozkłada się je dość długo. Niektóre baseny stelażowe wykończone są z zewnątrz materiałami nadającymi im stylu, np. drewnem. Basen ten jest dość trudny do ustawienia, szczególnie dla osób bez doświadczenia.
Najbardziej kosztowne są baseny stacjonarne (murowane, stalowe, betonowe, z laminatu itd.). Nieco tańszym roywiązaniem niż budowanie basenu od nowa jest zakup gotowych konstrukcji, które zwykle wkopuje się w ziemię (źródło:
http://ogrodosfera.pl/blog/garsc-porad-przy-wyborze-basenu-do-ogrodu/).
Jakie akcesoria są potrzebne użytkownikowi basenu? M.in. pompka filtrująca, zestawy czyszczące, skimmer (urządzenie do oczyszczania lustra wody oraz dozowania chemii basenowej), generatory ozonu i chloru zapewniające higienę w basenie czy urządzenia utrzymujące stałą, odpowiednio wysoką temperaturę wody – polecić tu można chociażby ekologiczne solarne podgrzewacze wody, które sprawdzają się znakomicie zwłaszcza w małych i średnich basenach. Bardzo przydatna będzie także pompa zanurzeniowa (np. firmy Kärcher), która umożliwi szybkie i sprawne wypompowanie wody z basenu. Pompy są w stanie przetaczać wodę zawierającą zanieczyszczenia o maks. średnicy 5 mm. Niektóre posiadają funkcję wypompowywania płaszczyznowego, która umożliwia wybieranie wody „do sucha” (do poziomu 1 mm). Porównanie modeli i ich funkcjonalności znaleźć można znaleźć
stronie producenta.
Zasady działania pompy Kärcher
Nie zapomnijmy też o dodatkowych akcesoriach urozmaicających zabawę w basenie. W nauce pływania pomogą dziecku koła i rękawki, a dużą dawkę rozrywki zapewnią takie zabawy jak wodna koszykówka, piłki czy dmuchane kręgle wodne. To świetny pomysł na letnie przyjęcie urodzinowe dla dziecka i jego szkolnych kolegów.
Ciekawą alternatywą dla basenu stacjonarnego jest staw kąpielowy. Wygląda jak naturalne jeziorko, jego użytkowanie nie generuje dużych kosztów, a do utrzymania czystej wody nie potrzebujemy chloru. Staw taki składa się z trzech części: zbiornika kąpielowego, filtra bagiennego (zamiast generatorów chloru – tu woda oczyszczana jest przez rośliny, minerały i mikroskopijne skorupiaki) oraz filtrów mechanicznych. Nad takim stawem dziecko poczuje się jak na wakacjach nad jeziorem.
Czysta woda w basenieJedną z najważniejszych kwestii w przypadku eksploatacji basenu jest dbałość o czystość wody. Higienę ogrodowego kąpieliska (nie liczymy tu oczywiście baseników dmuchanych i im podobnych krótko stojących konstrukcji) zapewnia zwykle chlor, natomiast staw kąpielowy wykorzystuje nie rozwiązanie chemiczne, lecz naturalny proces oczyszczania wody poprzez odpowiednio dobrane rośliny i filtr bagienny („strefa bagienna” stawu działa jak naturalna oczyszczalnia ścieków). Dodatkowe funkcje filtrujące pełni zooplankton, natomiast przemianę związków azotu zapewniają bakterie. W części kąpielowej zbiornika instalujemy skimmer, który zbiera zanieczyszczenia stałe zarówno z powierzchni, jak i z dna.
Ile kosztuje basen w ogrodzie?Ceny basenów dmuchanych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Baseny rozporowe możemy kupić za kilkaset złotych, choć cena niektórych modeli sięga kilku tysięcy. Na najtańszy basen stelażowy przeznaczymy 500 zł, choć zwykle konstrukcje te są bardziej kosztowne. Niektóre duże modele mogą osiągać cenę nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wykonanie stawu ogrodowego to koszt rzędu 500-1000 zł za m², natomiast jego eksploatacja stanowi zaledwie 20-30% kosztów użytkowania zwykłego basenu. Wybór jest więc duży, zarówno jeśli chodzi o rodzaje basenów, jak i spektrum cenowe. Pamiętajmy, aby dobierać typ i głębokość basenu, mając na względzie wiek dziecka.