Trawnik to dla jednych główny element ogrodu, miejsce spotkań z rodziną, odpoczynku i relaksu. Innym kojarzy się z obowiązkami, żmudnym koszeniem oraz ciągłym nawożeniem. Jak dbać o trawnik, aby był piękny i bezpieczny, a przy tym niezbyt pracochłonny?
Radość dziecka, które razem ze swoim zwierzakiem szaleje na trawniku, niemal jak po najlepszym dywanie, jest nie do opisania. Podobnie zresztą jak duma osoby, która o niego dba. Przydomowy trawnik spełnia wiele ważnych zadań. To miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wieczornych imprez przy grillu czy letnich kąpieli słonecznych. Warto zadbać o niego w najlepszy, bezpieczny dla wszystkich sposób.
Trawnik (NIE) bezpieczny
Maluch wraca do domu po igraszkach na trawniku i ma dziwnie podrażnioną skórę? Pies ma niecodzienne objawy, wygląda na chorego? Czy powodem mogło być ubiegłotygodniowe nawożenie trawnika? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających ze stosowania chemicznych środków w ogrodzie. Powszechnie używane nawozy przypominają kuleczki, które długo się rozpuszczają, a jednocześnie kuszą najmłodszych swoim kształtem. Zanim użyte substancje ulegną rozkładowi, stanowią realne zagrożenie dla najbliższych. Dziecko lub zwierze samym dotykiem może podrażnić albo uczulić sobie skórę, nie mówiąc już o ryzyku połknięcia.
- Powszechnie stosowane preparaty działają dużo dłużej niż są widoczne. Szereg zachodzących procesów fizycznych i chemicznych skutkuje np. gazyfikacją azotu zawartego w nawozach do atmosfery lub wypłukiwaniu go w głąb ziemi. Poza tym trawa zostaje sztucznie pobudzona do wzrostu, co powoduje konieczność częstego koszenia. System korzeniowy rozleniwia się, przez co trawnik gorzej znosi okresy suszy - tłumaczy Zuzanna Misiurkiewicz, ekspert producenta nawozów BiOgardena. - Warto zaopatrzyć się w taki nawóz, który odżywi i zagęści nasz trawnik, dając efekt dywanu. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, nawóz powinien być również wygodny w stosowaniu, jak np. nawóz do trawników BiOgardena, który stosujemy jedynie raz na sezon - dodaje Misiurkiewicz.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawozu trawnikowego?
Wszystkie rośliny, w tym trawnik, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują składników pokarmowych, czyli nawozu. Podczas wyboru odpowiedniego środka zwróćmy uwagę na:
• długość działania – jak często należy powtarzać zabieg,
• skład nawozu – sprawdzajmy zwłaszcza zawartość azotu, ale pamiętajmy, że liczy się przy tym forma jego występowania. Nie zawsze więcej znaczy lepiej!
• formę występowania preparatu – np. azot w formie saletry amonowej uwalnia się natychmiast, z formy mocznikowej dopiero po kilkunastu dniach. Z kolei azot organiczny działa w kontrolowany sposób, dzięki współpracy mikroorganizmów glebowych,
• wielkość zalecanej dawki nawozu – większa ilość użytego nawozu chemicznego może wyrządzić szkodę roślinie np. poparzyć system korzeniowy,
• sposób i termin wysiania nawozu.
Bezpieczne nawożenie trawnika
Warto wiedzieć, że istnieje możliwość stosowania produktów jednocześnie skutecznych i bezpiecznych. Polska firma stworzyła markę nawozów BiOgardena, której udało się połączyć te cechy. Nawóz zawiera dużo materii organicznej i składników pokarmowych, w tym najwyższą zawartość azotu organicznego na rynku. BiOgardena jest bezpieczna dla ludzi, środowiska i wpływa pozytywnie na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Ekologiczne nawozy marki BiOgardena to produkty, które wspierają bioróżnorodność w ogrodzie i naturalnie podnoszą odporność roślin. Dzięki nim możemy skutecznie zadbać o trawnik w sposób bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
Więcej informacji: www.biogardena.pl