Internetowe, centralne, spółdzielcze, kredytowe - dla przeciętnego człowieka bywają zagadką. Pomożemy Ci zwracać uwagę na powszechnie używane przez bankierów sztuczki, abyś lepiej bronił się przed niepotrzebnym wyciekiem pieniędzy z twojego konta.
Bez banków nasze pieniądze nie byłyby bezpieczne. To jest chyba dla nas wszystkich oczywiste. Nikt chyba nie wyobraża sobie w XXI wieku trzymania dużej ilości gotówki w domu? Jednak ważne, jest aby umieć umiejętnie wybrać odpowiedni bank do swoich potrzeb. W tym celu zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Nie płać pośrednikom
Zaoszczędzisz czas i pieniądze, gdy będziesz płacić swoje rachunki przez Internet. Chociaż pierwszy bank internetowy La Jolla Bank FSB z Kalifornii (USA) rozpoczął swą działalność całkiem niedawno, bo w grudniu 1994 roku, to zrewolucjonizował podejście do bankowości. Obecnie na całym świecie prawie każdy bank oferuje swoim klientom dostęp do swoich rachunków przez Internet. Dlaczego ty miałbyś nie skorzystać z tej usługi? Pamiętaj jednak, aby zakładając konto internetowe zwrócić uwagę na taryfy opłat. Wybierz ten bank, który nie pobiera prowizji za wykonywanie przelewów przez Internet (np. mbank, ING) Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie Ci w portfelu, a kolejki na poczcie czy w bankach nie będą już twoim zmartwieniem.
Każdy ma swoją "ścianę płaczu"
Dobrze wiedzieć, gdzie znajdują się bankomaty z których możesz wypłacać swoje oszczędności bez prowizji. Pomyłka jest zazwyczaj kosztowna. Osoby, które nie zaprzątają sobie tym głowy tracą jednorazowo ok 5-10zł. Zdarza się również, że dużo więcej. Niektóre banki np. PKO BP nalicza prowizję procentowo, czyli za każdym razem inną kwotę, która dodatkowo nie może być niższa niż 5zł. To znaczy, że wypłacając 2000zł w bankomacie obcej sieci, zapłacisz 60-złotową prowizję! Oczywiście mówimy o zwykłej karcie debetowej, jeśli chodzi o karty kredytowe i bankomat, to radzimy trzymać je z daleka od tego wynalazku i używać ich jedynie do płacenia w sklepach. Listę bankomatów swojego banku łatwo znajdziesz w Internecie. Klienci sieci Plus GSM mogą sprawdzić lokalizację najbliższych bankomatów poprzez usługi PlusMega. Informację o adresach kilku najbliższych bankomatów (dowolnych, bądź określonej sieci) otrzymacie w SMSach. Istnieją również banki, które oferują wypłaty we wszystkich bankomatach w kraju, a w niektórych przypadkach również za granicą bez opłat (np. Lukas Bank, BPH, Fortis Bank). Jest to bardzo dobra propozycja dla osób korzystających z bankomatów w małych miejscowościach gdzie różnorodność bankomatów jest ograniczona.
Jeśli z powodu swojego przepracowania często spóźniasz się z opłatami za czynsz, komórkę, ratę w banku, polisę itp. skorzystaj z opcji polecenie zapłaty (dla usług o zróżnicowanych opłatach), bądź zlecenia stałego przelewu (dla usług o opłatach stałych). Usługi te dostępne są obecnie w każdym banku. Takie udogodnienie kosztuje zazwyczaj ok. 1zł, ale potrafi zaoszczędzić wielu nieprzyjemności z powodu niezapłaconych na czas rachunków. Wybawienie dla zapominalskich.
Fałszywa przyjaźń
Początki kart kredytowych w Polsce sięgają już końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Dzisiaj nie umiemy się już z nimi rozstać. Nie jest to zjawisko aż tak niepokojące jak w USA, ale należy uważać. Karty kredytowe są bardzo przydatnym narzędziem, ale tylko w przypadku kiedy w pełni spłacamy swoje zadłużenie. Praktycznie każda karta kredytowa posiada okres bezodsetkowy, którego długość zazwyczaj wynosi 54 dni. Jeżeli spłacimy kartę przed upłynięciem tego okresu odsetki nie zostaną naliczone, w przeciwnym przypadku odsetki będą naliczane za cały okres od obciążenia karty do jej spłaty. Należy również pamiętać, że odsetki od pieniądzy podejmowanych z karty kredytowej w bankomatach są naliczane od razu. Choć miłe głosy konsultantów kuszą nas do wyrabiania coraz to nowych złotych, srebrnych czy platynowych "przyjaciół", nie dajmy się zwieść! Debet na karcie to kredyt i zmniejsza nasza zdolność kredytową. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie jeśli planujecie zaciągniecie kredytu mieszkaniowego w najbliższym czasie. Darmowe karty to fikcja! Jeden dzień zwłoki ze spłatą kredytu powoduje naliczenie kary, która kilkakrotnie przewyższa cenę utrzymania karty. Wystarczy , że spóźnisz się raz w roku ze spłatą powiedzmy chociaż 3 dni. Należy również pamiętać o tym, aby spłacać zadłużenie w całości (w przeciwnym przypadku nie działa okres bezodsetkowy, a odsetki zostaną naliczone od całego zaciągniętego kredytu i będą naliczane dalej od niespłaconej jego części). Trzeba zatem pamiętać o spłacie karty przed każdymi wakacjami lub dłuższym planowanym pobytem w szpitalu. Oczywiście nie jest tak, że karty kredytowe to samo zło. Często bywają pomocne w codziennym życiu, czasami wiążą się z różnego rodzaju rabatami, ale jak mówi przysłowie co za dużo to niezdrowo. Jedna karta kredytowa dla jednej osoby zdecydowanie wystarczy.
Nie taki kredyt straszny
Często się zdarza, że nabawiamy się wrzodów żołądka z powodu zaciągniętych kredytów. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli masz problem ze spłatą wszystkich swoich zobowiązań (np. karta kredytowa, kredyt hipoteczny, samochodowy i remontowy) warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Gdy znajdziesz dobry bank, twoja miesięczna rata może być niższa nawet o 500zł. Zawsze warto się rozejrzeć, ponieważ banków jest wiele, a to ty jesteś klientem i masz prawo decydować komu dasz zarobić. Warto o tym pamiętać !