Słyszałam gdzieś, że gotowana marchewka nie jest najlepszym pomysłem, bo fermentuje się czy gnije w jelicie. Niestety, nie jestem w stanie znaleźć więcej informacji na ten temat. Czy słyszała Pani coś na ten temat?
Gotowane warzywa są szybciej trawione, czyli są bardziej lekkostrawne.
Tu raczej chyba chodzi o marchew świeżą, ponieważ zawiera dużo błonnika.
By uniknąć procesów fermentacyjnych w jelitach, należy przyjąć zasadę: nie jemy później niż 2-3 godziny przed snem (to dotyczy dorosłych) surowe owoce i warzywa – w tym marchew – najlepiej spożywać do godzin popołudniowych, czyli ok 16. 00- 17.00 godziny nie później.
Oczywiście, na kolację sałaty i pomidory są dozwolone, ponieważ dość szybko są trawione.
fot. www.sxc.hu
A oto przykładowa propozycja menu:
I ŚniadanieOwsianka na wodzie z płatkami migdałowymi, sezamem, siemieniem lnianym oraz suszonymi owocami lub sezonowymi, jak np maliny.
II ŚniadanieŚwieży sok z marchwi, sałatka do pracy w pojemniczku, makaron razowy, brokuła podgotowana, pomidory świeże, prażone płatki migdałowe, sałatka doprawiona sosem (olej lniany lub oliwa z oliwek, pieprz, sól morska, lubczyk).
ObiadZupa z dyni z pestkami z dyni.
II daniaKasza gryczana polana olejem lnianym, surówka z selera korzenia, jabłkiem z orzechami, kotlety z fasoli
PodwieczorekSałatka owocowa posypana amarantusem lub w zimniejsze dni zapiekane jabłka.
KolacjaNadziewana papryka
- W jednym garnku gotujemy różne kasze: jaglaną, gryczaną, ryż brązowy, Quione, sezam nieoczyszczony. Po ugotowaniu doprawiamy pieprzem i solą. Nadziewamy papryki i układamy w rondlu. Zalewamy sokiem pomidorowym do 2/3 wysokości papryk, doprawiamy oregano, bazylią. Gotujemy do miękkości papryk.
Na talerzu polewamy sosem pomidorowym paprykę i dość obficie olejem lnianym. Bardzo szybki przepis, a pożywny.