Ekorodzice

Jak pobudzić laktację?

Autor: Magdalena Słomkowska 2010.05.30, 15:26
Mam kłopot z pokarmem. Karmię już około trzech miesięcy, ale niedawno mój Karolek zachorował i spędziłyśmy dwa tygodnie w szpitalu. Po powrocie do domu ilość pokarmu znacznie mi się zmniejszyła, tak że dziecko płacze przy pustej piersi. Czy jest jakiś sprawdzony sposób na pobudzenie laktacji?

fot. www.sxc.hu


Pobyt w szpitalu jest sytuacją stresującą zarówno dla dziecka, jak i matki. Niestety, może to się odbić na produkcji pokarmu: adrenalina jest antagonistą oksytocyny. Gdy kobieta bardzo się denerwuje, może to hamować wypływ pokarmu. Jeżeli taka "nerwówka" trwa dłużej, może również spowodować zmniejszenie produkcji pokarmu. Dlatego ważne, aby szybko podjąć odpowiednie działania, dzięki którym można temu zaradzić. Najważniejsza jest praca z piersiami, czyli ich częste pobudzanie.
  • Dobrze jest przystawiać malucha nie rzadziej niż co 2-2,5 godz. Podczas każdego karmienia przystawiać dziecko do obydwu piersi.
  • Następnie jeszcze dodatkowo użyć laktatora (najlepiej elektrycznego), odciągać po każdym karmieniu po 10-15 min z każdej piersi. Uwaga: należy to robić tak długo, nawet jeżeli w tym czasie nie poleci ani jedna kropelka pokarmu.
W ten sposób organizm otrzymuje informację, że musi zwiększyć produkcję pokarmu. Efekt pojawia się zwykle po 2-4 dniach - ilość pokarmu stopniowo zacznie się zwiększać.

Oprócz pobudzania piersi przydają się też herbatki ziołowe. Mają one jednak tylko działanie wspomagające, samo picie herbatek bez pobudzania piersi nie przyniesie żadnego efektu.

Oprócz picia mam powinna również odpowiednio się odżywiać, jakakolwiek dieta niedoborowa może również przyczynić się do zmniejszenia ilości pokarmu (przy zachowaniu jego odpowiedniej jakości). Kobieta karmiąca nie powinna ze swojej diety wykluczać jakichkolwiek produktów bez specjalnych wskazań.

Podobnie niekorzystnie na laktację może działać:
  • przeciążenie obowiązkami domowymi,
  • chroniczne niewyspanie,
  • zbyt duże ilości kofeiny czy teiny (czarna kawa, herbata, również zielona i czerwona). A dodatkowo dziecko po nich może być bardziej pobudzone i niewyspane, czyli po prostu może więcej płakać.
Ponieważ ssanie jest dla maluszka uspokajające, więc stąd może się wziąć częste domaganie się piersi. Zresztą powody płaczu dziecka są bardzo różne - nie tylko głód.  Po powrocie do domu ze szpitala dziecko po prostu może w ten sposób odreagowywać to, co tam przeżyło. Warto zadbać o zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa: często nosić (np. w chuście), przytulać, kołysać i masować (jeżeli to lubi) - nie tylko wtedy, gdy domaga się tego płaczem.

Jeżeli mama bardzo się niepokoi, dla uspokojenia można również zważyć dziecko. W ciągu:
  • pierwszych 3 miesięcy maluszek powinien przybierać na wadzie nie mniej niż 113-142 gramy tygodniowo,
  • w 4-6 miesiącu co najmniej 85-113 gramy na tydzień.


Przeczytaj także:

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Dla kogo woda źródlana jest rzeczywiście najlepszym wyborem? Czy sód zawarty w wodzie może zaszkodzić ciężarnej? Od jakich napojów należy trzymać się z dala podczas karmienia piersią? – na te i na wiele innych pytań znajdziecie... więcej »
Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Witam. Mój synek ma już skończone 7 miesięcy. Karmię go piersią na żądanie i od szóstego miesiąca próbuję mu podawać inne jedzenie dostosowane do wieku. Jak na początku było to dla niego frajdą, tak teraz prawie nic nie chce jeść... więcej »
Olcha czarna na zapalenie sutka

Olcha czarna na zapalenie sutka

Spacerując po parku czy lesie, mało kto z nas zastanawia się, jakie drzewa mija po drodze i jakie właściwości lecznicze dana roślina posiada. Niejednokrotnie okazuje się, że szkolne dzieci wiedzą więcej o gatunkach drzew niż dorośli...... więcej »
Wygodne pozycje do karmienia piersią

Wygodne pozycje do karmienia piersią

Czy istnieje jakaś pozycja idealna do karmienia, która jest wygodniejsza niż inne? Należy karmić dziecko w takiej pozycji, która jest wygodna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oboje powinni się czuć komfortowo... ... więcej »
Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Co robić, gdy dziecko gryzie mi sutki podczas karmienia? To straszny ból, a ja naprawdę nie wiem, jak się mam w takim momencie zachowywać. Bardzo proszę o pomoc. Niestety, powodów uszkodzenia brodawek może być wiele. Nie da się tego stwierdzić... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
20.04.2011 13:12 - dociekliwa
Zapomniano w artykule wspomnieć o homeopatii. Największy problem z brakiem mleka ma się pod koniec drugiego i na początku trzeciego miesiąca i wtedy wspomaganie się homeopatią może pomóc

Najnowsze na blogach

Doradca laktacyjny oraz masażystka, od 2003 roku prowadzi Centrum dla Mamy. Działa tam szkoła rodzenia, można wypożyczyć laktator i wagę niemowlęcą, uzyskać porady dotyczące karmienia piersią oraz jak radzić sobie z płaczącym maleństwem (również wizyty domowe). Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów, z których jeden urodził się w domu.

Kilka słów o sobie:
W końcu zajmuję się zawodowo tym, co było od dawna moją pasją i hobby prowadzę szkołę rodzenia. Poza tym pomagam  świeżo upieczonym mamom rozwiązywać ich problemy, które często są związane z karmieniem piersią. Oferuję także masaże dla mamy, gdy dzidziuś jest jeszcze w brzuchu oraz po porodzie dla całej dwójki. W swojej pracy wciąż spotykam się z "tajemnicą narodzin". Moje kursantki i kursanci są w cudownym okresie swojego życia. A ja mogę choć trochę cieszyć się ich radością.

Kontakt:
tel: 694 674 939 lub (42)636 34 32
e-mail: slomkowska@op.pl
strona: www.centrumdlamamy.com



Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »