Co zrobić z kawałka niepotrzebnego papieru…może oryginalny klosz a la lampion? Zobacz, jakie to proste i razem z nami świeć przykładem. Skoro udało nam
się zrobić żyrandol z plastikowych butelek, papierowy klosz też musi
się udać!
Pakowałam prezent i został mi kawałek sztywniejszego papieru o łososiowym zabarwieniu. Ów skrawek został następnie przygarnięty przez mojego syna, który ćwiczył na nim swoje pierwsze pociągnięcia długopisem, ale i resztką kaszki jak się później okazało. W efekcie został mi troszkę „zmęczony życiem” kawałek zdawałoby się nieprzydatnego papieru, który mógłby trafić do kubła z makulaturą. Jednak nagle mnie oświeciło i postanowiłam zrobić z niego… klosz na lampę w pokoju mojego małego Picassa :]
Co będzie potrzebne?
- zbędny kawałek papieru, może być „zmęczony życiem”
- ołówek
- mazak
- farbki (idealny będzie tu sok z buraka) + pędzle
- woda
- nożyczki
- kawałek kartonu
- kawałek drucika
- zszywki
- taśma klejąca dwustronna
Do dzieła!
Krok 1
Na skrawku zbędnego papieru rozrysowujemy wzór, który chcemy, by znalazł się na naszym kloszu. W moim przypadku były to samoloty oraz trajektoria ich lotów :] Najpierw naszkicowałam wzór ołówkiem, a później obrysowałam kontury markerem. Najważniejsze, aby tak go zaplanować, by móc powycinać pewne elementy i w ten sposób uzyskać ażurowy klosz. Dzięki temu efekt wizualny i oświetleniowy będzie optymalny.
fot. Iwona Sławek
Krok 2
W związku z tym, że mój zbędny kawałek papieru był już „zmęczony życiem”, postanowiłam to wykorzystać. Po narysowaniu i wycięciu wybranych elementów ze wzoru zgniotłam papier w kulkę oraz dość obficie zmoczyłam wodą. Dzięki temu stał się miękki i podatny na rozprowadzanie farb – chciałam uzyskać efekt smug.
fot. Iwona Sławek
Krok 3
Delikatnie rozkładamy zmoczony papier (tak by go nie podrzeć). W związku z tym, że będziemy go malować, dobrze jest zabezpieczyć od spodu powierzchnię np. starą gazetą. Bierzemy do ręki pędzle i mażemy po papierze. W zagięciach kolor będzie bardziej intensywny, co jest bardzo pożądane, bo urozmaici to końcowy efekt wizualny.
fot. Iwona Sławek
fot. Iwona Sławek
Krok 4
Po pomalowaniu pozostawiamy papier do wyschnięcia. Można delikatnie przeprasować żelazkiem (gdy nam się mocno spieszy). Na koniec składamy papier w rulon, końcówki spinamy zszywaczem, a do części, która ma stanowić górę klosza przymocowujemy okrąg z kartonu (także zszywkami). Sprytnie montujemy tam drucik i zawieszamy na naszej żarówce.
fot. Iwona Sławek
fot. Iwona Sławek
Krok 5
Aby efekt wizualny był nieskazitelny, miejsca zszywek przykrywamy wyciętymi z papieru elementami, w moim przypadku są to chmurki (przyklejone taśmą dwustronną) :] Teraz pozostaje czekać do wieczora by móc napawać się urokiem naszego eko – klosza.
fot. Iwona Sławek
Możecie teraz świecić przykładem;-)