Często dopiero pewna stabilizacja życiowa, związana z założeniem i powiększeniem się rodziny, sprawia, że możemy z większą uwagą przyjrzeć się swojemu bezpośredniemu otoczeniu. Nagle rzeczy, które dla studenta czy młodych narzeczonych były jak najbardziej wystarczające i naturalne, zaczynają nas razić - i coraz bardziej utrudniać codzienne funkcjonowanie.
fot. Łazienka inspirowana Morzem Śródziemnym
Jednym z najważniejszych - i najczęściej używanych - pomieszczeń w każdym domu jest łazienka. Urządzona w odpowiednim stylu - stanie się prawdziwą oazą spokoju i wytchnienia, a także miejscem, które do swoich standardowych funkcji doda kreowanie pozytywnej atmosfery. Dlatego tak ważne jest, by kafelki, meble, armatura sanitarna i
farby do łazienki tworzyły harmonijnie dobraną całość.
Na początek - funkcjonalność
Łazienka jak żadne inne pomieszczenie w domu ma przede wszystkim spełniać swoje funkcje - i robić to w sposób jak najmniej nas absorbujący. Wygoda obsługi, efektywność działania wszystkich elementów, łatwość w utrzymaniu czystości - te czynniki powinny być przez nas brane pod uwagę. W pewien sposób determinują one wybór stylu - z miejsca eliminując nadmiar ozdób, a także ostrych i agresywnych kątów. Wystarczy wyobrazić sobie śliską podłogę i upadek - albo zahaczenie ubraniem lub ręcznikiem o zbyt bogate ornamenty… Szczególnie narażone na takie zagrożenia są dzieci, które przecież w końcu zaczynają korzystać z łazienki samodzielnie.
Wybieramy więc łagodnie zaokrąglone krawędzie, unikamy nadmiaru ozdób i wystających ornamentów - a także kafelki i farby na tyle jasne, by z miejsca dostrzec każde zanieczyszczenie oraz na tyle wytrzymałe, by bez problemu radziły sobie zarówno z ciepłem i wilgocią, jak i intensywnym szorowaniem.
Po drugie - przestrzeń
Wielu z nas boryka się z problemem wnętrza nie dostosowanego do współczesnych wymagań - łazienka zbyt mała lub zbyt ciemna może przytłaczać, a czasem nawet odstręczać. Na szczęście tam, gdzie zawiódł architekt - może pomóc projektant wnętrz, a najszybszą metodą zmiany charakteru przestrzeni jest wprowadzenie do niej nowych kolorów. Zarówno w przypadku łazienki zbyt małej, jak i pozbawionej dostatecznej ilości światła ratunkiem jest pomalowanie jej na kolory kojarzone z regionem Morza Śródziemnego - od śnieżnej bieli, znanej z ikonicznej wręcz fotografii Santorynu, białe żagle odcinające się od horyzontu aż po antyczny marmur, kojarzony z ateńskim Partenonem. Kremowe biele nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie - pozwolą mu wręcz rozbłysnąć, zapewniając maksymalne wykorzystanie każdego promienia światła.
Po trzecie - atmosfera
Od wczesnego dzieciństwa człowiek doskonale czuje się w wodzie - a wakacje nad morzem stanowią (o ile pogoda dopisze…) jedne z najwspanialszych, jakie tylko można sobie wymarzyć. A teraz wyobraź sobie, że przez cały rok możesz przebywać w miejscu, w którym tylko drobny wysiłek wyobraźni dzieli Cię od szumu fal, krzyku mew i delikatnych pieszczot promieniami słońca…
Jasne, kremowe odcienie bieli i nasycone, bogate błękity przeniosą Cię tam, gdzie zawsze świeci słońce, zamieniając każdą wizytę w łazience w odświeżające i głęboko relaksujące przeżycie. Nie mniej istotne będzie też poczucie czystości i higieny, które zapewniają białe elementy. Podobne - a może nawet mocniejsze - wrażenie taki wystrój wywrze na dzieciach, zachęcając do utrzymywania niezbędnej higieny.
Aby biało - niebieska przestrzeń nie wydała Ci się nadmiernie chłodna - zastosuj naturalne, jasne drewno (oczywiście odpowiednio zaimpregnowane), ciepło do wnętrza wniosą też rośliny, a także odpowiednie dodatki - na przykład jasnożółty ręcznik.
Po czwarte - Natura
W łazience inspirowanej Morzem Śródziemnym nie znajdziemy wszechobecnych plastików i natłoku sztucznych kolorów. To przede wszystkim odwołanie się do tego, co we współczesnym świecie coraz rzadsze - harmonii człowieka z naturą, wykorzystania jej piękna i wszystkich możliwych atutów do tworzenia wnętrz przyjaznych mieszkańcom. I właśnie dlatego zdecydowanie warto wyruszyć w cudowną krainę błękitu i bieli - ku morzu!