Zgodnie z art. 3. ustawy z dnia 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych opakowaniem nazywamy wprowadzone do obrotu wyroby z jakichkolwiek materiałów. Wyroby te są przeznaczone do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji wszelkich produktów – od surowców do towarów przetworzonych. Odpadem opakowaniowym z kolei są wszystkie opakowania (również wielokrotnego użytku) wycofane z ponownego użycia stanowiące odpady w rozumieniu przepisów prawa. Wyjątkiem są odpady powstające w procesie produkcji opakowań. Wyróżnia się następujące rodzaje odpadów opakowaniowych:
W Polsce odpady dzielą się na różne grupy oznaczone specjalnymi kodami. Odpady opakowaniowe należą do grupy 15. wraz z sorbentami, tkaninami do wycierania, materiałami filtracyjnymi oraz ubraniami ochronnymi nieujętymi w innych grupach. Odpady opakowaniowe wraz z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi to grupa 15 01, a zmieszane odpady opakowaniowe – 15 01 06. Kody odpadów każdorazowo wpisywane są do karty przekazania odpadów. Najczęściej robi to osoba, która je wyprodukowała. Pamiętaj, żeby przed wpisaniem kodu sprawdzić, czy zostały one wytworzone z jednego materiału, czy z wielu. Dlaczego jest to takie ważne?
Zmieszane odpady opakowaniowe oznaczone kodem 15 01 06 różnią się od odpadów wielomateriałowych (kod 15 01 05) tym, że pierwszy rodzaj to opakowania wytworzone wyłącznie z jednego materiału. Mogą to być na przykład tekturowe pudełka. Z kolei opakowania wielomateriałowe wykonane są z co najmniej dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie. Są to na przykład kartony do żywności z laminatu (połączenie tektury i tworzywa sztucznego). Warto wiedzieć o tych różnicach, ponieważ wpisując błędny kod do karty przekazania odpadów, możesz otrzymać wysoką karą pieniężną. Masz wątpliwości lub niewystarczającą wiedzę na temat klasyfikowania odpadów? Możesz poprosić o pomoc profesjonalną firmę zajmującą się ich wywozem.
Chciałbyś znacznie ograniczyć ilość produkowanych przez siebie odpadów? Zacznij stosować zasadę 3R (3U). Na czym ona polega?
Zobacz, co dokładnie możesz zrobić, aby zatroszczyć się o środowisko naturalne.